Ako si vybrať dobrého doučovateľa?

Ako si vybrať dobrého doučovateľa?

Publikované: 17. 10. 2016 Autor: Kristina U.

Predtým, než si začnete hľadať súkromné lekcie cudzieho jazyka, premyslite si, ako si doučovanie predstavujete.

Skúste si odpovedať najmä na tieto dôležité otázky:

1. Ako často chcete mávať hodiny?

2. Ako dlho by mala trvať jedna lekcia?

3. Chcete, aby doučovateľ chodil za vami, alebo vy za ním?

4. Kde, v akom čase a v ktoré dni by mali lekcie prebiehať a na akú úroveň sa potrebujete dostať?

Keď budete mať predstavu, prezrite si stránky ako napríklad www.doucma.sk, kde sa súkromní lektori združujú a môžete priamo osloviť tých, ktorých profil vás zaujal. Komunikácia je základ. Máte jasnú predstavu o tom, aké doučovanie chcete? Neváhajte to povedať! Dobrý doučovateľ síce nie je veštec, ale je otvorený debate a rád vám pripraví lekcie na mieru. Keď už kontaktujete lektora, ktorý sa vám pozdáva, pýtajte sa na čokoľvek, čo vás zaujíma. Mal by vám vysvetliť, ako zvyčajne prebiehajú jeho hodiny, vy poviete, aký štýl učenie vám vyhovuje a spoločne prídete k obojstrannej spokojnosti. Dohodnite si podmienky. Často býva prioritou pri výbere lektora i cena. Ak vám lektor ponúka sumu, ktorá sa zdá vysoká, neváhajte sa ho spýtať, či neposkytuje výhodnejšiu cenu pri vyššom počte hodín, prípadne pri platbe vopred. Za opýtanie nič nedáte.

Každému vyhovuje iné tempo, preto by sa vám mal doučovateľ prispôsobiť a ak treba, aj 10 krát vysvetliť tú istú vec. Súkromné doučká nie sú škola, preto môžete byť uvoľnení, vtipkovať, pýtať sa na čokoľvek, zakecať sa (samozrejme, v cudzom jazyku). Môže sa stať, že po istom čase zistíte, že vám spôsob výučby nevyhovuje. Nie je hanba sa ozvať. Každý normálny lektor ocení spätnú väzbu a rád sa prispôsobí. Presnosť je priateľ.

Lektor si váži váš čas a má pod kontrolou hodinky, hodina začína a končí v dohodnutom čase a každá časť lekcie trvá primerane dlho. V prípade súhlasu oboch strán je možné lekciu o nejaký čas predĺžiť. Veď ak je dobrá hodina, prečo nie?