Maturita z matematiky momentálne nie je povinná. Môžeš si ju vybrať ako dobrovoľný alebo voliteľný predmet. Ak sa pre ňu rozhodneš, nezabudni sa na ňu dobre pripraviť. Dali sme pre teba dokopy všetky podrobnosti, ktoré by si mal o maturite vedieť. V článku nájdeš aj praktické rady, ktoré ti pomôžu pri učení, aby si test aj ústnu skúšku zvládol bez väčších problémov.
Kedy sa uskutoční maturita z matematiky?
Rovnako ako maturitné skúšky z iných predmetov, aj pri matematike platí, že sa delí na dve časti – externú (test) a internú (ústnu skúšku). Každá je naplánovaná na iný termín.
Termín externej časti maturitnej skúšky
- Riadny termín je naplánovaný na štvrtok 13. marca 2025.
- V prípade, že by si sa ho nemohol zúčastniť, máš k dispozícii náhradný termín v období od 8. do 11. apríla 2025.
- Následne sú vyhradené ešte dátumy od 2. do 5. septembra 2025, kedy sa uskutoční náhradný a zároveň aj opravný termín pre všetky predmety maturity 2025. Presný dátum vyberie ministerstvo školstva do 1. augusta 2025 na základe počtu prihlásených študentov.
Termín internej časti maturitnej skúšky
- Ústne skúšky sa konajú na prelome mája a júna 2025.
- V tomto čase si stredná škola vyberie jeden z troch maturitných týždňov.
- O tom, ktorý týždeň si zvolí, ťa bude informovať tvoj triedny učiteľ s dostatočným predstihom.
Čo môžeš očakávať od maturity z matematiky?
Priebeh externej časti maturitnej skúšky je odlišný od internej. Nižšie ti ich podrobne opíšeme.
Ako vyzerá externá časť maturity?
Ako prvá ťa čaká externá časť maturity, teda test. Na jeho vypracovanie máš 150 minút, pričom je zostavený z týchto tematických celkov:
- základy matematiky – 7 úloh,
- funkcie – 8 úloh,
- planimetria – 6 úloh,
- stereometria – 5 úloh,
- kombinatorika, pravdepodobnosť, štatistika – 4 úlohy.
V teste sa stretneš s dvoma typmi úloh:
- otvorené úlohy s krátkou odpoveďou – 20 úloh,
- zatvorené úlohy s výberom odpovede (1 správna možnosť z 5 možností) – 10 úloh.
Jednotlivé úlohy sa ďalej delia na tri základné úrovne:
- ľahké (7 – 9 úloh),
- stredne náročné (13 – 15 úloh),
- náročné (7 – 9 úloh).
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NUCEM/NIVAM) rozdeľuje úlohy v externej časti maturitnej skúšky do troch skupín podľa Revidovanej Bloomovej taxonómie:
- úlohy na zapamätanie (vybavenie si znalostí z dlhodobej pamäte) a porozumenie (konštruovanie významu na základe získaných vedomostí) – 2 až 5 úloh,
- úlohy na aplikáciu (použitie postupu alebo štruktúry v rôznych situáciách) a analýzu (rozloženie na časti a určenie ich vzájomných vzťahov) – 18 až 22 úloh,
- úlohy na hodnotenie (posúdenie podľa daných kritérií) a tvorenie (spájanie častí a vytvorenie nového celku alebo originálneho riešenia) – 6 až 8 úloh.
Rada odborníka
Príklady počítaj vždy presne a bez zaokrúhľovania. V prípade potreby môžeš zaokrúhliť iba konečný výsledok podľa pokynov na poslednej strane testu.
Ako prebieha interná časť maturity?
Ústna skúška z matematiky prebieha tak, že si vytiahneš jednu z dostupných otázok a máš 20 minút na prípravu. Po tomto čase prichádzaš pred komisiu, kde odpovedáš rovnaký čas – 20 minút.
Maturitné zadanie z matematiky sa skladá z troch častí:
- Definícia pojmov – svoju ústnu odpoveď začínaš tým, že učiteľom vysvetlíš jednotlivé pojmy, ktoré sú súčasťou zadania, a uvedieš príklady z praxe. Ak by si sa príliš odklonil od témy alebo niečo nevedel, komisia ti pomôže.
- Argumentácia – na rozdiel od monológu v prvej časti, v druhej časti diskutuješ s členmi komisie. Odôvodňuješ a argumentuješ, prečo by si použil zvolené postupy a obhajuješ svoj názor.
- Ďalšie riešenia – posledná časť zisťuje, či dokážeš nájsť aj alternatívne riešenia. Aj tu platí, že ak by ti niečo vypadlo alebo si nevedel pokračovať, komisia ti rada pomôže, aby ťa podporila v rozprávaní.
Ako vyzerajú otázky v maturitnom teste z matematiky?
Každý maturitný test má 30 otázok, na ktoré môžeš používať tieto pomôcky:
- bežné písacie potreby,
- prehľad vzťahov na poslednom liste testu,
- kalkulačku, ktorá nie je súčasťou mobilu a nemá pokročilé funkcie (napríklad vykresľovanie grafov, zjednodušovanie algebrických výrazov s premennými a počítanie koreňov rovníc).
Otvorené otázky, na ktoré musíš odpovedať slovom alebo kratšou vetou, môžu vyzerať napríklad takto:
„V detskom letnom tábore bolo 40 detí. Z nich bolo 30 % neplavcov. Plávať vedelo 50 % všetkých chlapcov a 100 % všetkých dievčat. Zistite, koľko chlapcov bolo v tábore.”
Zatvorené otázky, pri ktorých si vyberáš len 1 z možností, môžu vyzerať takto:
„Z nasledujúcich výrokov vyberte ekvivalenciu.
- V rovnostrannom trojuholníku sú všetky ťažnice zhodné a zároveň kolmé na príslušnú stranu trojuholníka.
- V každom trojuholníku je súčet veľkostí jeho vnútorných uhlov 180°.
- Ak je jeden z vnútorných uhlov trojuholníka tupý, potom zvyšné dva uhly sú ostré.
- Stred kružnice opísanej rovnoramennému trojuholníku leží vo vnútri tohto trojuholníka alebo je totožný s jedným z jeho vrcholov.
- Trojuholník je pravouhlý práve vtedy, ak pre dĺžky jeho strán platí Pytagorova veta.”
Tip
Ak si potrebuješ urobiť poznámky, využi na to pomocný papier. Ten síce odovzdávaš, ale pri vyhodnocovaní testu sa naň neprihliada.
Uľahči si prípravy na maturitu z matematiky
Zdá sa ti učenie nekonečné a neveríš si? Skús si ho uľahčiť týmito tipmi:
- Počítaj každý deň – matematika je praktický predmet a väčšina úloh v maturitnom teste bude postavená práve na výpočtoch rôznych príkladov. V rámci prípravy preto zober do rúk kalkulačku a počítaj ostošesť.
- Mysli na teóriu – po vyriešení niekoľkých príkladov si zopakuj teóriu. Tú budeš potrebovať najmä na ústnu odpoveď. Komisii budeš vysvetľovať, ako si prišiel k výsledku a aké ďalšie riešenia by si použil.
- Skúšaj minuloročné testy – na internete nájdeš množstvo minuloročných testov, vďaka ktorým zistíš, ako sú otázky koncipované a čo od nich očakávať. Testy majú aj kľúče, takže si budeš vedieť overiť správnosť svojich odpovedí.
- Zameraj sa aj na geometriu – geometria je kľúčovou súčasťou maturitného testu, preto na ňu nezabúdaj. Hoci nebudeš rysovať, určite sa stretneš s výpočtom obsahu štvoruholníkov, ihlanov alebo iných útvarov. Uisti sa, že vieš, ako na to.
- Učenie si dobre naplánuj – matematika nie je jediným predmetom, na ktorý sa budeš musieť učiť. Okrem nej ťa čaká aj slovenčina a cudzí jazyk. Preto začni s prípravou v predstihu a všetko si dobre naplánuj.
- Neuč sa nonstop – neustále učenie nie je efektívne. Tvoj mozog potrebuje oddych. Plánuj si preto pravidelné prestávky, mysli na dostatočný oddych a aspoň osemhodinový spánok.
Vyber si lektora a uľahči si prípravu na maturitu z matematiky
Prípravu na maturitu z matematiky si môžeš uľahčiť rôznymi spôsobmi. Okrem našich tipov môžeš využiť aj profesionálnu pomoc lektorov, ktorí ti vysvetlia, ako riešiť jednotlivé príklady alebo ti pomôžu v oblastiach, kde cítiš nedostatky. Spôsob učenia si vyberieš sám – niektorí lektori učia online, iní ti poskytnú osobné hodiny alebo kombináciu oboch.