Ako si angličtinu zakomponovať do svojej dennej rutiny tak, aby Vás to bavilo a nedalo sa jej uniknúť?

Ako si angličtinu zakomponovať do svojej dennej rutiny tak, aby Vás to bavilo a nedalo sa jej uniknúť?

Publikované: 8. 2. 2025 Autor: Zuzana S.

Pozrite si mojou skúsenosťou overených 10 najlepších praktických spôsobov, ako na to v praxi a bez učebníc. Tieto tipy a ich kombinácie aktívne využívam ja sama i moji študenti, páči sa:

  1. Angličtina vo vašom telefóne - bez pardónu!

Zmeňte jazyk svojho telefónu a aplikácií na angličtinu.

Nastavte si feed vašich sociálnych sietí do angličtiny. Samotné príspevky, reelsy či aj komentáre komentujúcich sú najlepším zdrojom jazyka denne používaného v praxi (slang, hovorové frázy, predložky, časy a frázové slovesá – teda, všetko čo Vám v praxi robí problém používať.)

  1. Čítajte v angličtine, podčiarkujte a prekladajte si frázy a slovíčka, ktoré vás zaujali a ktoré sú v texte kľúčové. (Stanovte si cieľ – napríklad preložiť 10 slovíčok alebo fráz z textu).
  2. Používajte svoj hlas ako nástroj učenia sa jazyka – povedzte si nové slovíčka NAHLAS nielen V HLAVE. Robí to veľký rozdiel. Ak si slovíčko poviete „len v hlave“ zistíte, že keď ho chcete niekde použiť „naostro“, tak ho vlastne ani nahlas neviete vysloviť.
  3. Google ako váš naj kamoš na výslovnosť – zadajte do Googlu slovká, ktoré neviete vysloviť. Google Vám pri danom slovíčku v ikonke zvuku prehrá ich správnu výslovnosť – potrápte sa s tým, povedzte si dané slovko najskôr samé a neskôr vo vete (7-10 krát). Nebojte sa toho a nehambite sa sami pred sebou.
  4. Naplno využívajte všetky moderné technológie a ich rôzne kombinácie ako nástroj k vášmu rýchlejšiemu napredovaniu:

Používajte jazykové aplikácie primerané vašej úrovni jazyka.

Počúvajte podcasty a audio knihy obsahovo zamerané na témy, ktoré Vás zaujímajú.

Používajte Google asistenta a umelú inteligencia ako vášho virtuálneho partnera na konverzácie v angličtine.

  1. Študujte známe alebo vaše obľúbené pesničky z Utube s prepisom textov vo videoklipoch. Keď danú pesničku počujete a zároveň Vám pred očami beží text, zistíte, že porozumiete aj texty, ktoré by ste inak nerozumeli (a že ste si 10 rokov spievali úplne iný text pesničky)!
  2. Pozerajte filmy, seriály či i len rozprávky pre najmenších v angličtine a s titulkami v angličtine. Je to klasický, ale stále mimoriadne efektívny spôsob učenia sa jazyka.
  3. Zapisujte si nové výrazy do zošita – alebo na samostatné kartičky (anglický výraz a príkladovú vetu z jednej strany a slovenský preklad z druhej strany). Nové slovíčka si raz za týždeň zopakujte a tie, ktoré ste zabudli si presuňte do ďalšieho týždňa na ďalšie praktizovanie.
  4. Precvičujte si jazykové "tongue twisters" (jazykolamy). Jazykolamy Vám pomôžu zlepšiť výslovnosť a artikuláciu. Jazykolamy si povedzte minimálne 5x ale kľudne aj 10 krát, budete prekvapený, ako Vám to po 10tich povedaniach pôjde oveľa lepšie.
  5. Cvičte rozmýšľanie v angličtine - tvorte a píšte si vety.

Skladajte najskôr jednoduché vety s novými slovíčkami a tie postupne rozvíjajte a obohacujte o viacej výrazov. Napíšte toľko viet, koľko len viete vymyslieť. Potrápte sa s tým, zakomponujte do viet novo naučené frázy a slovíčka, ako aj staršiu slovnú zásobu. Koľko viet dokážete vytvoriť? 1, 4, 6? Skúste to a skúste ich vytvoriť ešte viac.

Nezabúdajte, najdôležitejšie je začať a urobiť každý deň niečo, pravidelnosť je dôležitejšia ako dokonalosť. Malé kroky Vás postupne dovedú k žiadaným výsledkom. A nebojte sa robiť chyby, je to len neoddeliteľnou súčasťou procesu.

 

Now, go and practice your English! ;)

 

Vaša Zuzka :-)🎀