Výúčba cez Skype

V nasledujúcom krátkom príspevku sa budeme venovať novej forme výučby pomocou bezplatného softvéru Skype.

Čo vlastne umožňuje Skype?

Prostredníctvom Skype je možné viesť cez internet individuálne či skupinové telefonáty, alebo sa priamo vidieť cez web-kameru vďaka video rozhovoru. Prostredníctvom tohto softvéru je rovnako možné napríklad posielať aj súbory.

Čo k tomu potrebujeme?

- stabilné internetové pripojenie,

- nainštalovaný program alebo aplikáciu Skype,

- mať vytvorený účet na Skype.

Vďaka Skype účtu môžu ľudia z celého sveta navzájom komunikovať z pohodlia svojho domova. Skype vo výučbe vie nahradiť face-to-face výučbu, hlavne cudzích jazykov, pretože so sebou prináša rozmanitosť v každodennom živote. Pritom je jedno, kde sa študent, či učiteľ vyskytuje.

Študenti si vedia jednoduchšie zapamätať informácie, pretože použitie programu Skype vytvára každodenný vzťah k používaniu nových interaktívnych informačných technológií, ktoré už tak či tak využívame. Študenti sú vo svojej výučbe povzbudzovaní, pretože dostávajú priamu interaktívnu spätnú väzbu od učiteľa a tak môžu prakticky synchrónne pracovať a rozširovať svoje jazykové, ale aj mediálne, komunikačné a sociálne znalosti. Po takýchto Skype rozhovoroch sú študenti viac motivovaní učiť sa jazyk - sú si sebaistejší v komunikácii jazyka.

Tieto formy výučby sa preto využívajú napr. na univerzitách v USA. Experti však odporúčajú, aby sa študenti, ktorí si chcú zlepšiť svoje jazykové znalosti, učili jazyk skôr s jazykovým učiteľom ako s nevyškoleným native speakerom (osobou, ktorá má cudzí jazyk ako svoj rodný), nakoľko mnoho native speakerov nevie gramatiku svojho vlastného jazyka dostatočne dobre, aby vedel rozpoznať chyby, diagnostikovať úroveň jazykového vzdelania študenta a poskytovať adekvátne vzdelávacie pomôcky.

Spokojný Skype užívateľ Karol

Prečítajte si aj ďalšie články na našom blogu:

Späť na zoznam článkov