Diktáty ako nepriateľ

Diktáty ako nepriateľ

Publikované: 14. 5. 2019 Autor: Juraj S.

Diktáty sú odjakživa nočnou morou detí a častokrát aj ich vlastných rodičov. Zložitá gramatika a následné zlé známky z diktátov vyvolávajú veľký odpor detí a mládeže voči slovenčine. Pomôcť im môže aj internet, no musia ho vedieť aj rozumne využívať.

Ako na to?

1. Čítanie

Čítaním si žiak podvedome zlepšuje svoj pravopis. Žiaci, ktorí vo voľnom čase čítajú, majú preukázateľne lepšie známky. Nemusí ísť len o čítanie kníh, na internete je množstvo náučných článkov a blogov.

2. Prepisovanie / Chatovanie

Písaním si študent najlepšie cvičí gramatiku. Chatovacie aplikácie a web stránky môžu paradoxne pomôcť, pokiaľ si ale študenti navzájom nepíšu “xixi” jazykom. Pre teenegera je to doslova ľadová sprcha, keď ho “objekt jeho záujmu” upozorní na do očí bijúci gramatickú chybu. :) Ak chce zbaliť babu cez chat, mal by si dávať pozor na gramatiku:)

3. Cvičné diktáty

Nudnou a neatraktívnou alternatívou pre študenta je písanie cvičných diktátov. Týmto spôsobom sa ale dá získať potrebný cvik a v budúcnosti sa vyvaruje už raz urobeným chybám. Skúste cvične písať dva dni rovnaký diktát a uvidíte rozdiel.

4. Doučovanie

Jedným z riešení je zabezpečiť dieťaťu doučovanie. Ak si na doučovanie netrúfate a nepoznáte nikoho zo svojich známych, kto by si na to odhodlal, skúste napríklad portál DoučMa.sk – kvalitného doučovateľa nájdete jednoducho podľa referencií, mesta, alebo predmetu. S doučovateľom si viete vopred dohodnúť podmienky doučovania ako miesto, čas, sumu a potrebnú intenzitu.