5 užitočných nápadov, ako doučovať deti zábavnou formou

5 užitočných nápadov, ako doučovať deti zábavnou formou

Publikované: 2. 7. 2019 Autor: Šimona T.

Každý z nás má v sebe kúsok dieťaťa. Radi sa smejeme a zabávame. Učenie pre nás však od mala predstavuje presne opačnú činnosť, strašiaka, ktorý núti sedieť, počúvať a lámať si hlavu nad ťažkými vecami. Pomocou týchto piatich nápadov sa vaši žiaci budú na doučovanie tešiť.

  • Pexeso = vaše eso v rukáve

Pozrime sa napríklad na angličtinu. Obyčajné memorovanie slovíčok po chvíli prestane baviť každé dieťa. Preneste túto činnosť nenápadne do hry. Na dvojice papierových štvorčekov rovnakej veľkosti a farby napíšte to isté slovo po slovensky aj v angličtine. Pri hľadaní párov si žiak zapamätá cudzie výrazy, navyše si bude chcieť výučbu zopakovať. Rovnakú metódu možete použiť napríklad pri matematike (príklad, výsledok), geografii (mesto, štát) či slovenčine (slovo, slovný druh).

  • Pamäťový šprint

Ako donútiť dieťa, aby si nielenže zapamätalo čo najviac za čo najkratší čas, ale aby sa do toho aj samo od seba chcelo pustiť? Zasúťažte si. Ak doučujete len jedného žiaka a nemáte pre neho “súpera” rovesníka, pokojne sa ním môžete stať vy, bude motivovaný ešte viac. Stanovte si istý počet pojmov či vecí (cudzie slovíčka, vzorce, mestá na mape, latinské názvy) daného predmetu. Dohodnite si čas, napríklad päť minút, spustite stopky a začnite si informácie vkladať do pamäte. Po uplynutí limitu si ich skúste zopakovať a vyhodnotiť, kto bol v danom kole lepší.

  • Sympatické diktáty

Medzi žiakmi panuje všeobecná averzia voči diktátom. Gramatika je ale nevyhnutnosťou a inak, ako čítaním a prepisovaním hovoreného slova sa naučiť nedá. Cestou, ako diktáty v očiach žiakov zatraktívniť, je ponúknuť im ich zaujímavý obsah. Čítajte im z obľúbenej knižky alebo ponúknite text piesne z ich playlistu. 

  • Výmena úloh

Prešli ste si všetko potrebné a teraz sa ide opakovať. Aby to nebola nuda, zahrajte sa na žiaka, ktorý danej problematike nerozumie. Dieťa vám v pozícii učiteľa skúsi vysvetliť, čo sa naučilo a tým vychytáte jeho nedostatky. Pripravte si vhodné otázky a dajte žiakovi pocítiť, že mu to ide.

  • Technológie nemusia len škodiť

Použite elektroniku. V správnej miere nemusí byť počítač či tablet škodlivý, ba môže výučbu zaujímavo doplniť. Vyhľadajte edukatívne videá či interaktívne hry k danému predmetu, prostredníctvom ktorých deti lepšie pochopia učivo a hodina sa stane atraktívnejšou. Na zopakovanie zapamätaných informácií využite napríklad jednoduché online kvízy.