Deti nechcú počas prázdnin o škole ani počuť. Učenie v lete ale nemusí bolieť

Prázdniny majú slúžiť predovšetkým na oddych. Na tom sa asi všetci zhodneme. Súhlasiť budú najmä deti, ktoré sa desať mesiacov tešia na vytúžené voľno. Učenie počas prázdnin ale môže byť to najlepšie uěnie aké zažili. Ide o formu.

Trávte čas spolu

Prvou možnosťou ako nedovoliť detskej mysli vygumovať všetko, čo sa počas roka naučila, je venovať sa jej. Je samozrejmé, že prázdninujúceho žiačika neprinútite sedieť za knihami namiesto kúpaliska. Preto skúste vymyslieť kreatívnejšie riešenie.

Choďte výlet. Hrady, zoologické záhrady či jaskyne sú presne tie miesta, kde si spoločne zopakujete naučené a zapamätáte niečo navyše, naviac sa vám vaše deti poďakujú. Spoločne strávený čas na pláži alebo pri jazere môžete tiež dômyselne využiť. Vezmite si zaujímavú knihu či časopis a počas opaľovania si z neho občas čítajte. Vhodným variantom sú tiež vedomostné spoločenské hry.

Hurá do tábora!

Nemusí byť všetko na vás. Deti sú najradšej s kamarátmi v kolektíve, kde sa zabávajú a nemajú starosti. Miestom, ktoré práve toto ponúka, je tábor či kemp. 

Neunáhlite sa a dobre si prezrite ponuku. Zvoľte taký, kde na vaše deti čaká nielen množstvo vody a hier, ale aj možnosť niečo sa naučiť. Tábory často disponujú lektormi cudzieho jazyka alebo su zamerané na istú oblasť, ako biológia či geografia. Iné zas majú v ponuke náučné výlety v prírode alebo poznávanie pamiatok.

Na pár dní vysokoškolákom

Ak máte doma šikovného žiaka, ktorý už sníva o tom, že bude veľký a pôjde na vysokú školu, doprajte mu podobný zážitok. Viacero slovenských univerzít ponúka letnú školu pre deti. Je to dokonalé miesto na netradičné získavanie vedomostí a skvelá príležitosť na spoznanie nových priateľov medzi rovesníkmi s rovnakými záujmami. 

Prečítajte si aj ďalšie články na našom blogu:

Späť na zoznam článkov