Brali by ste celodennú výučbu? Toto sú jej výhody a nevýhody

Brali by ste celodennú výučbu? Toto sú jej výhody a nevýhody

Publikované: 7. 8. 2019 Autor: Šimona T.

Všetko má svoje pre a proti, ani učenie sa nie je výnimkou. V školstve niektorých krajín alebo pri súkromných kurzoch sa využíva takzvaná „all-day school”. Ak ste navštevovali školy na slovensku, asi si len ťažko viete predstaviť celodennú výučbu. Nemusí to byť ale také odstrašujúce, ako sa na prvý pohľad zdá.

Plusy

  • Hurá, mám to za sebou!

Toto by si si určite povedal po celodennej výučbe, ktorá ťa síce vyčerpá, ale daruje ti niečo nenahraditeľné. Deň voľna! Možno aj niekoľko. Ak sa učíš celý deň, stihneš oveľa viac, než napríklad len v doobedňajších hodinách. Preto sa pri takom type výučby síce v triede zapotíš, no pravdepodobne ťa čaká dlhší víkend.

  • Menej domácich úloh

Vyučovanie trvajúce o pár hodín dlhšie, než sme bežne zvyknutí, poskytuje viac času učiteľom i žiakom. Dá sa teda predpokladať, že pri takýchto podmienkach deti nedostanú toľko práce na doma. To, čo by museli vypočítať či napísať vo svojej izbe, stihnú v triede za pomoci vyučujúceho.

  • Učiteľ pre všetkých

Často sa stáva, že na vyučovacích hodinách absentuje individuálny prístup. Pri veľkom počte žiakov si učiteľ nemôže dovoliť venovať sa každému osobitne. “All-day school” by mohla práve tento problém vyriešiť. 

Mínusy

  • Unavení študenti

Výsledkom pridaných vyučovacích hodín môžu byť zívajúci žiaci v laviciach. Pamätáte si, ako ťažko ste sa na poslednej hodine dokázali sústrediť? Ak by ste mali byť aktívni ešte na ďalších troch, asi by ste nevládali. Otázne je, či by v tomto prípade pomohlo viac dní voľna a či sa organizmus dokáže prispôsobiť danému režimu.

  • Nejde len o žiakov

Aj učiteľ je len človek. Tiež má svoju rodinu, záľuby a povinnosti, ktorým sa mimo školy venuje. Predĺženie vyučovacieho času výrazne naruší aj jeho každodenný rytmus. Musí všetko nastaviť tak, aby mohol byť v práci dlhšie.

  • Viac hodín = viac peňazí

Táto rovnica jednoznačne platí. Nejde len o platy učiteľov, ktorí odpracujú viac hodín či o mzdu nových pedagógov. Chod školy zabezpečuje mnoho ďalších pracovníkov, ktorým by sa kvôli dlhšej výučbe predĺžila ich pracovná doba. A to nie je všetko. S pobytom v škole sú spojené ďalšie výdavky ako elektrina či voda, nehovoriac o strave, ktorú by študenti museli mať k dispozícii.