Španielčina a španielsky hovoriace krajiny. Poznáš pôvod španielčiny?

Španielčina a španielsky hovoriace krajiny. Poznáš pôvod španielčiny?

Publikované: 22. 8. 2019 Autor: Angel M.

Vieš v koľkých krajinách sveta je španielčina oficiálnym jazykom a kde sa po španielsky dohovoríš? Volám sa Angel a som lektorom tohto krásneho jazyka.

Španielčina nie je len môj rodný jazyk, ale je to aj moja celoživotná láska. Španielčina (español), tiež nazývaná kastílčina (castellano), je románsky jazyk, ktorý vznikol v Kastílii – historickom regióne Španielska. Tak ako ostatné románske jazyky, aj španielčina sa vyvinula z hovorenej latinčiny v období po príchode Rimanov na Pyrenejský polostrov. Vďaka kolonizácii Ameriky, ktorá sa začala v 16. storočí, sa španielčina rozšírila na väčšinu amerického kontinentu. V súčasnosti je španielčina rodným jazykom viac ako 500 miliónov ľudí, čím sa stala druhým najrozšírenejší materinským jazykom na svete (po mandarínskej čínštine).

Približne 60 miliónov ľudí používa španielčinu ako druhý jazyk a viac ako 20 miliónov ľudí ju študuje ako cudzí jazyk. Je jedným zo šiestich oficiálnych jazykov Organizácie spojených národov a používa sa tiež ako oficiálny jazyk Európskej únie, organizácie FIFA a mnohých ďalším medzinárodných organizácií. Španielčina je úradným jazykom v 21 krajinách sveta. Okrem krajín, ktoré používajú španielčinu ako hlavný úradný jazyk, v mnohých krajinách žije veľká časť španielsky hovoriacich obyvateľov, napr. Andorra, Aruba a Belize. Španielsky hovoriace komunity nájdeme aj v Kanade, Austrálii a veľká časť obyvateľov južných častí USA (Kalifornia, Florida, Texas, Nové Mexiko) ale aj New Yorku používa španielčinu ako materinský jazyk.

Znalosť španielčiny oceníš či už na dovolenke v Španielsku alebo na cestách do vzdialenejších, exotických destinácii, akými sú napr. Kuba, Dominikánska republika, Mexiko alebo Florida. V ďalších príspevkoch ti postupne priblížim všetkých 21 krajín sveta kde sa španielčina používa ako oficiálny jazyk.