Pred výberom doučovateľa zvážte svoje možnosti i povahu. Hľadáte človeka, ktorý zblízka uvidí vaše nedostatky

Pred výberom doučovateľa zvážte svoje možnosti i povahu. Hľadáte človeka, ktorý zblízka uvidí vaše nedostatky

Publikované: 4. 11. 2019 Autor: Šimona T.

Ak nerozumiete výkladu učiva v škole či si chcete zlepšiť napríklad svoje jazykové znalosti, doučovanie je skvelým riešením. Fajn, povedzme, že ste sa odhodlali zaplatiť si doučovanie a dovzdelávať sa touto formou. To bol ale najľahší krok celého procesu. Oveľa náročnejšie a pravdepodobne najdôležitejšie je vybrať si svojho doučovateľa. Ako spoznať toho pravého pre vás a podľa čoho zistiť, či vám jeho metóda sadne?

Doučovateľov by sme mohli hodnotiť podľa viacerých kritérií. My sa pozrieme na niekoľko z nich. Každý typ učiteľa a forma výučby má totiž svoje pozitíva i negatíva. 

 

  • Online vs. z oči do očí

Jedna z vecí, ktorú musíte zvážiť pri výbere doučovateľa je, či sa s ním chcete a môžete stretnúť osobne. Predmety ako matematika či fyzika, kde pravdepodobne zapíšete nejeden zošit príkladmi a výpočtami, je vhodnejšie sa učiť za jedným stolom. Vo všeobecnosti platí, že ak máte tú možnosť, uprednostnite osobný kontakt. Rýchlejšie zbúrate bariéry a nadviažete priateľský vzťah. Malou nevýhodou je dohoda miesta. Ak nie je možné stretávať sa doma u učiteľa alebo študenta, čo býva najpohodlnejšie, asi sa stretnete v kaviarni či miestnom coworkingovom centre. Tam vás ľahko vyrušia ostatní zákazníci, obsluha a navyše zaplatíte nejaké to euro naviac.

Online vyučovanie ale tiež nie je na zahodenie. Dnešné technológie a rýchly internet ponúkajú nekonečné videochaty s ľuďmi nachádzajúcimi sa kdekoľvek na svete v podstate zadarmo. Najvhodnejšie predmety pre tento typ doučovania sú tie, ktoré potrebujete “len” vysvetliť. Tým myslím, že čeľade rastlín alebo gramatické časy v angličtine, ku ktorým si nepíšete rovnice ani dlhé zadania úloh, zvládnete aj cez kameru v počítači. Ak ste z malého mesta či dediny a chcete napríklad rozprávať po španielsky, online výučba je perfektným riešením, keďže učiteľa na osobné stretnutie by ste asi vo svojom okolí nenašli.

 

  • Učiteľ spred tabule vs. študent či cudzinec

Rozhodnite sa, či chcete ostať v tradičnej rovine alebo hľadáte inú alternatívu. Mnoho pedagógov, ktorí učia v bežných školských triedach, popri tom súkromne doučujú. Niekoľkoročná prax a skúsenosti môžu byť pre vás osožné, ale ak potrebujete doučovateľa práve kvôli tomu, že nerozumiete výkladu v škole, asi to nebude najlepšia voľba. Každopádne si najmä v tomto prípade pozrite referencie od predošlých študentov, tie vždy prezradia najviac.

Ste otvorení aj inovatívnejšiemu variantu? Ak áno, stavte na doučovateľa mimo tradičných pedagogických radov. Jednou z vhodných možností je nájsť rovesníka. Študenta venujúceho sa problematike pravdepodobne daná oblasť baví a je v nej doma. Ak má navyše dobré výsledky či certifikáty a absolvované kurzy, berte ho všetkými desiatimi. Výklad by vám mal byť bližší a celková spolupráca príjemnejšia, možno nájdete dokonca nového priateľa. V prípade cudzieho jazyka je dobre využiť metódu spomínanú v prvom bode. Nebojte sa online doučovania s cudzincom, ktorý výborne ovláda daný jazyk. 

 

  • Neznáma tvár vs. dobrý priateľ

Máte vo svojom okolí dobrého známeho, ktorý je učiteľom alebo doučuje? Na prvý pohľad sa to môže zdať ako perfektná voľba. Ak ste zodpovedný študent s chuťou zlepšiť svoje znalosti z istého odboru, naozaj takou môže byť. Blízky človek, ktorý vás učí, pravdepodobne pozná aj ďalšie vaše vlastnosti a povahu. To môžete spoločne využiť vo váš prospech.

Problém nastáva, keď trošku zleniviete. Občas sa to stáva každému a nájsť novú motiváciu nie je vždy jednoduché. Ak sa vám práve dnes nechce, známemu to ľahko vysvetlíte. Aj v prípade, že sa na doučovaní stretnete, no dnes ste unavený či sa neviete sústrediť, nemusí byť z výučby nič. Konverzácia sa totiž oveľa jednoduchšie zvrtne do neodbornej roviny o voľnom čase či spoločných priateľoch a váš čas vyhradený na získavanie nových vedomostí odrazu vyprší. Preto si pred voľbou osobného učiteľa úprimne odpovedzte na otázku, akým ste študentom a nakoľko ste zodpovedný. Je úplne v poriadku ak si pre svoje dobro vyberiete učiteľa, s ktorým sa ešte osobne nepoznáte a máte medzi sebou primeraný profesionálny odstup.