Viete, podľa akého vzoru skloňujeme slová Fándly, grizly či princezná? Je ich viac, ako si väčšina z nás myslí

Viete, podľa akého vzoru skloňujeme slová Fándly, grizly či princezná? Je ich viac, ako si väčšina z nás myslí

Publikované: 4. 11. 2019 Autor: Šimona T.

Už na základnej škole sme sa učili, ako správne skloňovať podstatné mená podľa vzorov. Zapamätali sme si, že tento slovný druh delíme do troch rodov, a to mužský, ženský a stredný. Ku každému sme si zapísali štyri základné vzory a ich pravidlá. Problém ale nastáva vtedy, keď natrafíme na slová, ktoré nezodpovedajú ani jednému z naučených vzorov. Na ne je potrebné využiť ďalšie dva vzory, ktorými sú kuli a gazdiná. Aké sú pravidlá ich používania?

Vzor kuli

Spolu so vzormi chlap, hrdina, dub a stroj zaraďujeme do mužského rodu aj vzor kuli. Ten sa využíva na skloňovanie slov, ktoré spĺňajú niekoľko podmienok:

  • nie sú pôvodom slovenské,
  • sú životné,
  • v nominatíve sú zakončené na samohlásky –i, -í, -y, -e, -ä, -ö, -ü.

Príkladmi slov ohýbaných podľa vzoru kuli sú napríklad zahraničné mená, ako Pálfy, Verdi, Goethe, Fándly, Škultéty, Krčméry, Nietsche či Dante. Stretneme sa však aj so všeobecnými podstatnými menami cudzieho pôvodu, ako napríklad pony, grizly, abbé alebo dandy.

Vzor gazdiná

Vzor gazdiná patrí rovnako ako vzory žena, ulica, dlaň a kosť do ženského rodu. V tomto prípade však nie je na jeho použitie dôležitý slovenský či cudzí pôvod, ale slovo, z ktorého daný výraz vznikol. Podľa vzoru gazdiná skloňujeme slová, ktoré boli utvorené od mužských podstatných mien.

Takto vytvorené slová nie sú zriedkavé a používame ich na dennej báze. Patria sem napríklad:

  • gazdiná,
  • švagriná,
  • stryná,
  • kňažná,
  • kráľovná.

Vzor pani

Zaujímavou výnimkou v rámci skloňovania ženských podstatných mien je slovo pani. To sa v rovnakom páde, ale za rôznych podmienok skloňuje inak.

Ak sa vo vete nachádza samostatne, teda za ním nenasleduje označenie alebo oslovenie ženy s uvedením jej mena, titulu či funkcie, skloňuje sa nepravidelne a nemá žiaden vzor. Napríklad „Stretol som sa s milou paňou.”

V opačnom prípade slovo pani neohýbame. Napríklad „Dostal som list od pani poštárky.”