5 výhod výučby a doučovania španielčiny cez Skype

5 výhod výučby a doučovania španielčiny cez Skype

Publikované: 15. 3. 2020 Autor: Kristina U.

Ak ste si niekedy hľadali súkromného lektora na výučbu či doučovanie cudzieho jazyka, pravdepodobne ste narazili aj na ponuky hodín cez Skype. Cez internet nakupujeme, objednávame si dovolenky, voláme si s priateľmi, dohaduejme si rande, sledujeme instastories našich známych aj neznámych,... Prečo ho teda nevyužiť aj na vzdelávanie? Verím, že na každej situácii sa dá nájsť niečo pozitívne, a preto aj obdobie coronavírusu a tento zvláštny čas izolácie, môžeme všetci využiť produktívne.

Som lektorka španielčiny a posledne dva roky som sa začala výučbe cez internet venovať viac ako kedykoľvek predtým. Už som takýmto spôsobom učila všetky vekové kategórie, od úplných začiatočníkov, až po veľmi pokročilých, ktorí najradšej len tak kecali. Tento spôsob využívajú aj mnohí študenti základných či stredných škôl, ktorí sa španielčinu učia ako cudzí jazyk. Myslím, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch stojí za to zvážiť túto možnosť.

Ak si nie ste istí, či by tento spôsob výučby bol vhodný pre Vás, skúste si prečítať nasledujúcih 5 bodov. Spísala som v nich faktory, ktoré si študenti na výučbe on-line najviac pochvaľujú a dôvody prečo by sa mohli páčiť aj vám.


1. Máte pohodičku.

Učíte sa doma = nemusíte sa štelovať, česať, obliekať ako do práce/školy. Nemusíte nikam chodiť ani si upratovať izbu. Môžete sa pokojne učiť v pyžame pod perinou, posediačky v kuchyni, poležiačky, so šálkou čaju, s pohárom vína, ako len chcete, jednoducho tak, ako vám je pohodlne a dobre, v prostredí, v ktorom ste sami sebou a uvoľnení. Lektor nie je prísny šéf dbajúci na dresscode, lektor je kamoš. Verte mi, že keď sa cítite príjemne, ľahšie sa vám do hlavy dostanú nové vedomosti a budete sami prekvapení, ako príjemne sa vám bude konverzovať o čomkoľvek a akí budete hrdí, že rozprávate v cudzom jazyku. Učenie sa pre vás stane príjemným rituálom.

2. Ušetríte kopu času a peňazí.

Ušetríte obrie mnostvo času tým, že nikam nemusíte dochádzať. Najmä počas nútených "corona" prázdnin zrazu zistíte, že deň nie je taký krátky, ako sa zdal. Okrem toho, že vám nevzniknú náklady na cestovné, sa môžete učiť odkiaľkoľvek. Či už ste na chate, v záhrade na dátach, alebo na balkóne popíjate kávičku a na kolenách máte laptop. Alebo sa učíte priamo z vašej kuchyne pár minút po zobudení, s čerstvou kávou a sušienkami na stole. :-)

Odpadáva problém s hľadaním parkovacieho miesta. Netrčíte v zápche ani neriskujete svoje zdravie v mestskej hromadnej doprave. Nemusíte sa ospravedlňovať za neskorý príchod, alebo čakať na lektora, ktorý by možno meškal z podobných dôvodov. Lekcie cez Skype sú časovo úplne flexibilné, podľa toho, kedy máte čas – ráno, v priebehu dňa, a niečo do seba majú aj večerné hodiny. Namiesto toho, aby ste po škole či práci niekam dochádzali a stresovali sa medzi náhliacimi ľuďmi, urobíte si doma pohodičku, zapálite si sviečku, pokecáte s lektorom v cudzom jazyku a naučíte sa nové zaujímavé veci.

3. Ste efektívni.

Pred hodinou si len uložíte do počítača alebo vytlačíte pracovné listy, ktoré vám lektor vopred poslal. Počas konverzácie si nemusíte nič písať a prerušovať váš tok myšlienok. Ak náhodou neviete nejaké slovo, lektor vám ho napíše do chatu priamo počas videohovoru, a vy si ho potom uložíte či poznačíte, proste tak, ako vám to vyhovuje. Pri vysvetľovaní gramatiky lektor nemusí chodiť k tabuli, ani písať na papier a potom vám ho otáčať, aby ste videli, čo napísal. Celý dokument vidíte priamo pred sebou na obrazovke, alebo vytlačený.

4. Jednoduchosť.

Či už so Skypom máte skúsenosti, alebo ste začiatočník, veľmi rýchlo zistíte, že sa jedná o veľmi intuitívnu aplikáciu. Stačí Vám počítač (v prípade konverzácii dokonca len mobilný telefón!) a dobrý internet. Môžete si zvoliť, či chcete, aby vás lektor aj videl, alebo len počul, takže v prípade, že ste hanblivý/á, máte o starosť menej. Prečo nevyskúšať prvú nazáväznú hodinu, pri ktorom okrem overenia kvality internetu zároveň zistíte, či je vám lektor sympatický?

5. Priateľstvo na diaľku.

Nie každý si „sadne“ so všetkými, ale myslím si, že sympatie medzi študentom a lektorom sú veľmi dôležité. S mojimi študentami udržiavam veľmi priateľské vzťahy počas kurzu a s viacerími aj dlho po tom, ako sa náš kurz skončí. Lektor je vlastne taký váš kamoš na diaľku, ktorý vás nielen naučí, ale s ním môžete aj pokecať o vašom živote a o čomkoľvek.

Priatelia, hodiny cudzieho jazyka by vás nemali stresovať, ale obohatiť. O tom, ako si správne vybrať lektora som aj článok na mojom blogu Lekcie španielčiny. S lektorom budete tráviť hodinu alebo aj viac týždenne, je veľmi dôležité, aby ste z neho okrem profesionálneho prístupu cítili aj pozitívnu energiu. Často mi študenti hovoria: „To už je koniec? Ako rýchlo to prešlo!“ a mnohí dokonca naše hodiny považujú za akúsi psychohygienu, pretože sa môžu zdôveriť a porozprávať sa o veciach, ktoré sa v cudzom jazyku definujú akosi jednoduchšie. Predsa len, lektor je do určitej miery taký váš mentor, s ktorým o všeličom pokecáte a zasmejete sa. A verím, že smiech je jednou z najlepších terapií na akúkoľvek životnú neprávosť. :-)