15 spôsobov, ako môže zahraničie vycestovať za vami

15 spôsobov, ako môže zahraničie vycestovať za vami

Publikované: 24. 3. 2020 Autor: Filip S.

Často sa stretávam s názorom, že na to, aby sme sa cudzí jazyk poriadne naučili, musí človek stráviť v danej krajine určitý čas. Z vlastnej skúsenosti však viem, že za najväčšie pokroky v jazyku nevďačím práve pobytu v zahraničí. Väčšina z nás si ani nemôže dovoliť len tak vycestovať, či už je to kvôli finančnej stránke, alebo kvôli vírusu, ktorý nás drží doma. To vôbec nemusí byť problém - tu je 15 tipov, vďaka ktorým sa môžete posunúť v jazyku a nasimulovať si zahraničné prostredie aj u seba doma.


#1 Mobil v cudzom jazyku

Toto možno trochu radikálne riešenie vám zaberie menej, ako dočítať tento článok. Mobil je náš každodenný spoločník, ktorého používanie nám je jasné, a teda zmena používateľského jazyka by nemala byť bolestivá. Okrem novej slovnej zásoby tento krok so sebou prináša aj istý motivačný faktor, keďže takto máme svoj úmysel posunúť sa v jazyku neustále na očiach.

#2 Filmy a seriály

Či ich už pozeráte z nudy, alebo sa potrebujete odreagovať po práci, sledovanie filmov/seriálom v cudzom jazyku je výborným spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným. Nielenže sa zabavíte, ešte si k tomu obohatíte slovnú zásobu o živý a autentický jazyk. Nemusíte sa pritom len hrabať v archívoch televízií príslušnej krajiny, vďaka streamovacím službám ako Netflix alebo HBO GO ide o záležitosť pár klikov. Túto možnosť odporúčam aj v prípade, že ešte nedosahujete vysokú úroveň jazyka, keďže spomínané služby poskutujú aj titulky.


#3 YouTube videá

Efekt je rovnaký ako pri filmoch a seriáloch, navyše nemusíte za nič platiť. Videá sú k tomu kratšie, aktuálne, môžete si vybrať oblasť, ktorá vás zaujíma a častokrát sa naučiť aj niečo nové.

#4 Sledovanie správ

Nielenže získate prehľad o aktuálnom dianí, ale máte takto aj garantované používanie spisovného jazyka. Taktiež po správy v cudzom jazyku nemusíte chodiť ďaleko, mnoho staníc má na YouTube k dispozícii aktuálne záznamy, ktoré častokrát netrvajú dlhšie ako 15 minút. Navyše, formát správ pomáha vytvoriť si v učení jazyka rutinu. Zo začiatku pravdepodobne nebudete rozumieť úplne všetkému, ale verte mi, po pár mesiacoch sa efekt dostaví.

#5 Podcasty

Vďaka podcastom (audio reláciám) môžete zapracovať na svojom počúvaní a v konečnom dôsledku aj rozprávaní, stačí si stiahnuť napríklad Spotify alebo aplikáciu Podcast Addict. Zvolíte si jazyk a oblasť, ktorá vás zaujíma a môžete takto využiť čas napríklad pri cestovaní, manuálnej práci alebo si pustiť podcast len tak do pozadia pri oddychu. Dĺžka jedného dielu sa môže pohybovať od pár minút až po dobrú hodinku.

#6 Pesničky

Stále dookola si pohmkávate melódiu songu, ktorý momentálne letí v rádiách? Alebo vás fascinuje ľubozvučnosť španielskej, talianskej alebo francúzskej hudby? Bližší pohľad na text vám nielen odkryje, čo si to vlastne spievate (častokrát budete prekvapení), ale aj pochytíte nové slovíčka zábavným spôsobom.

#7 Knihy

Výhody čítania kníh hádam spomínať nemusím. Dostať sa k anglickým knihám v knižnici by nemal byť problém, pri kúpe cez internet ani s nemčinou. Ak však chcete okamžite získať prístup k širšej ponuke a ďalším jazykom, riešením môže byť online knižnica, akou je napríklad Scribd.

#8 Články

Nemusíte hltať celé knihy na to, aby ste si zlepšili svoje čítanie s porozumením. Ak vás zaujíma aj dianie v krajine, stačí si vyhľadať stránku najznámejšieho denníka a získate tak (väčšinou zadarmo) prístup k tisícom článkov vo vašom preferovanom jazyku.

#9 Blog

Kto už je unavený z negativity obsiahnutej v správach, no stále by si rád niečo kratšie prečítal, si môže prísť na svoje na blogoch. Jazyk je tu jednoduchší a menej formálny, je len na vás, či si vyberiete cestovateľský blog, o jedle, technológiách, alebo len blog s názormi bežných ľudí.

#10 Instagram

Prečo nevyužiť tento fenomén, kvôli ktorému mnohí premrhajú hodiny denne, aj na niečo užitočné? Instagram môže poslúžiť tým, ktorí uprednostňujú knižky s veľa obrázkami :) Dĺžka popisu príspevku totiž častokrát nepresiahne zopár odstavcov. Stačí si vybrať influencera, ktorý rozpráva preferovaným jazykom, hoc aj by sa jednalo len o jednoduché memes.

#11 Výučbové aplikácie

Tí, ktorí potrebujú získať najskôr základy gramatiky a okruh slovnej zásoby, môžu využiť na precvičenie výučbové aplikácie, akými sú napríklad Duolingo alebo Babbel. Učíte sa hravou formou, a pritom systematicky a štruktúrovane. Všetky vaše aktivity sú zaznamenané na aplikácii, vďaka čomu môžete sledovať svoj pokrok.

#12 Chat

Že sa ešte necítite na dostatočnej úrovni na to, aby ste si mohli písať s rodenými hovoriacimi? A kvôli čomu inému sa učíte jazyk? "Hoďte sa do vody" a precvičte si rozprávanie prostredníctvom chatu na portáli, akým je napríklad Omegle. Áno, chvíľu môže trvať nájsť si vhodného človeka na písanie, ale mne sa to doteraz vždy podarilo. Tí odvážnejší môžu vyskúšať aj Tinder, ktorý počas karantény bezplatne sprístupňuje funkciu Passport, ktorá vám umožní písať si s kýmkoľvek na svete.

#13 Rozprávanie

Možností, akými si môžete precvičiť rozprávanie z domu, je hneď niekoľko:

A) S native-speakerom

Rodený hovoriaci najlepšie poslúži tým, ktorí jazyk ovládajú na stredne pokročilej až pokročilej úrovni. Na osobný, "face to face" rozhovor je nájsť si človeka celkom ťažké, preto by ste sa nemali báť vyskúšať online hodiny. Na portáloch ako Italki alebo Blabu rodeného hovoriaceho jednoducho nájdete, zároveň sa ale jedná o najdrahšiu možnosť, ako sa porozprávať.

B) S rodinou/kamarátmi

Nemáte peniaze na súkromného učiteľa, ale v rozprávaní aj tak potrebujete zabrať? Pracujte s tým, čo máte! Dohodnite sa s členom rodiny alebo kamarátom, ktorý sa učí ten istý jazyk, na čase, kedy sa budete rozprávať výhradne v tomto jazyku. Keď prestriedate viaceré témy, zistíte, v čom máte medzery v rámci slovnej zásoby. Zároveň je to možnosť odlepiť oči od smartfónov a dopriať si trošku ľudskej spoločnosti :)

C) Doučovaním

V rozprávaním sa môžete posunúť aj vďaka človeku, ktorého úroveň jazyka je na nižšej úrovni, ako tá vaša. Sám to zisťujem na bratovi, s ktorým sme si zaviedli 15 minút nemčiny denne. Rozprávam na neho hlavne po nemecky, a keďže jeho slovná zásoba je pomerne malá, musím byť celkom kreatívny, keď nerozumie a musím nájsť iný spôsob, ako dané slovo opísať alebo vysvetliť. Zároveň robíte svojim blízkym službu, keďže úlohami z Edupage sa predsa len všetko naučiť nedá :)

#14 Učebnice

Jazykové učebnice nie sú možno takým lákavým prostriedkom výučby, ako predošlé možnosti, ide však o nutnosť, bez ktorej sa (najmä ako samouk) nepohnete. Dôležitý je pravidelný kontakt s jazykom, a teda oveľa lepšie spravíte, ak si štyrikrát sadnete ku knižke na 15 minút, než by ste sa s ňou hodinu trápili.

#15 Doučovanie / jazykový kurz

Stále sa neviete dokopať do učenia? Riešením môže byť doučovateľ, ktorý usmerní vaše napredovanie a prispôsobí sa vašim potrebám. Poslednou, a asi najpopulárnejšou možnosťou, je zapísať sa na jazykový kurz (v súčasnej situácii môžete využiť rôzne webináre alebo jazykový mentoring). Áno, aj to je krok, vaše učenie sa ním však iba začína. Ak chcete skutočne napredovať, jazyku je potrebné venovať sa aj z vlastnej iniciatívy - je si predsa z čoho vyberať :)