Arabský jazyk - ako málo o ňom vieme

Arabský jazyk - ako málo o ňom vieme

Publikované: 19. 8. 2016 Autor: Ján S.

Mnoho ludi si mysli, ze ked nejaky jazyk ma ine pismo ako ich jazyk, tak musi ist nevyhnutne o velmi komplikovany jazyk a to ma potom za dosledok ze ludia ho povazuju za "nenaucitelny jazyk" a arabske pismo za "nieco co sa neda citat".

Jedina vec, ktoru casto o arabcine ludia vedia je to, ze sa pise z prava dolava a ze ide o nejaku zmes tazko identifikovatelnych znakov. Arabcinu vyucujem uz 7 rokov a vzdy ked mam noveho studenta , tak si mysli, ze prave tato cast jazyka je najkomplikovanejsia, naucit sa citat a pisat tie znaky zprava dolava. Skutocnost je vsak uplne opacna. Zvycajne po 5 minutach vysvetlenia zakladnych principov ako arabske pismo "funguje" sa student chyti za hlavu so slovami "to nemyslis ze to je vsetko, to je take jednoduche ?"

V porovnani so slovenskou abecedou arabcina nerozdeluje male a velke pismena, nema tvrde a makke i, ma len 3 samohlasky - a, i, u a ide o jednoduche pismo s velmi jednoduchymi pravidlami pisania (v porvnani s napriklad cinskymi znakmi sa toto pismo ani neda zrovnavat, je asi o 300 percent lahsie, no mnohi ludia si myslia ze "ine pismo nevyhnutne musi znamenat takze pismo" V prvom rocniku na vysokej skole sme sa ucili citat a pisat po arabsky pol roka, na univerzite v Damasku, kde som potom studoval arabcinu, sa toto pismo v zaciatocnickej skupine ucilo 5 dni. Za tuto dobu bol kazdy schopny citat a pisat arabsky tak isto ba i lepsie ako mi, co sme sa ho ucili 6 mesiacov na vysokej skole. Takze po arabsky sa rozhodne pisat a citat naucit da. A to aj za menej ako 7 dni. Moj osobny rekord so studentom arabciny, ktory bol uplny zaciatocnik a mali sme hodiny cez Skype : dve 120 minutove hodiny a vedel citat a pisat po arabsky. Arabske pismo je najlahsou castou arabciny.

Co sa tyka samotneho jazyka, tento jazyk ma neskutocny potencional, hlavne v dnesnej dobe. Rozprava nim vyse 500 milionov ludi, Hovori sa nim od Afriky cez cely arabsky poloostrov vo vyse 20 krajinach arabskeho sveta a arabcina je aj rokovacim jazykom OSN. Jazyk samotny vynimajuc pismo ma uzasnu vyhodu ze neobsahuje velke mnozstvo casov ako anglictina (vyse 10) , stacia vám tri casy - pritomny, minuly a buduci a hovorite. Jazyk sa naozaj oplati ucit, clovek si s nim otvara branu do lepsieho sveta pracovnych moznosti a rozhodne sa nemusi bat, ze bude mat konkurenciu na trhu prace, s arabcinou v zivotopise sa Vam firmy urcite ozvu. Tak kto teda zacne? :)