!Pozor rodičia! Ako vzdelávať a zabaviť deti počas karantény?

!Pozor rodičia! Ako vzdelávať a zabaviť deti počas karantény?

Publikované: 30. 4. 2020 Autor: Štefánia V.

V tomto blogu sa dočítate, ako môžete deti zamestnať zmysluplnými aktivitami vzdelávacieho charaktéru a zároveň si dopriať viac času pre seba.

Možno sa pýtate ...

... čo môžem pre to spraviť?

Ako prvé, dajte deťom za úlohu spraviť výskum v oblasti nejakého predmetu.

Zadanie by malo byť jednoduché, konkrétne a primerané veku dieťaťa. Tieto mini projekty môžu byť z akéhokoľvek predmetu, záleží to na Vás v akom predmete chcete, aby si Vaše dieťa prehĺbilo vedomosti. Tak napríklad:

  • Peppa Pig rozprávka, prerozprávať jeden diel formou kresieb (6-ročné deti)
  • Prezentácia zvierat, čo žijú na farme a v džungli (8-ročné deti)
  • Slovná zásoba v angličtine - miestnosti v dome a akú majú majú funkciu (10-ročné deti)
  • Predstav mi vynález, ktorý ešte neexistuje a môže ľuďom zmeniť život (11-ročné deti)
  • Mini prezentácia 3 krajin, čo by som mal navštívit a prečo (12-ročné)

... ako to bude fungovať?

Potom dovoľte deťom, aby Vás toto nové učivo naučili spôsobom a pomocou materiálov, aké oni zvolia za vhodné. Môžu sa natočiť a potom Vám video pustiť; takisto cez fotky, kresby, vystrihnuté veci alebo dokonca aj cez zvuky a reálne predmety. Fantázii sa medze nekladú - môžete ostať prekvapení, akých malých einsteinov máte doma.

... prečo sa do toho pustiť?

Takýmto spôsobom sa z Vašich detí stanú malí experti v danom predmetea učenie ich bude viac baviť, veď čo môže byť zábavnejšie než učiť svojich vlastných rodičov. Deti už budú mať nejaké základy a na nich môžete ďalej stavať. A takisto, video Vašich deti môžete posúnuť Vašim susedom alebo Vašim známym, čo deti povzbúdi ešte viac.

... čo ak mám viac deti?

Ak máte viac deti, môžete ich všetkých naraz zapojiť do jedného projektu s tým, že staršie deti budú mentormi svojim mladšim súrodencom. Takto sa Vaše staršie deti budú cítiť dôležité a s pocitom zodpovedností a mladšie deti bezpečnejšie a viac zapojené do aktivít pod dohľadom svojich staršich súrodencov.

... a čo ak mám toho naozaj veľa?

Ak máte ozaj málo času a nemáte chuť hrať sa na ´študenta´ s toľkými učiteľmi, čo Vám behajú po dome,nájdite si nejakého doučovateľa a vzdelávanie Vašich deti už ponechajte jemu.

Zatiaľ čo Vaše deti budú zaneprázdnené chystaním projektov, Vy si môžete porobiť svoje veci alebo pokojne aj nič nerobiť.