9 rád pre deviatakov pred testovaním 9 zo SJL

9 rád pre deviatakov pred testovaním 9 zo SJL

Publikované: 21. 8. 2016 Autor: Martin A.

Milý deviatak, možno v tejto chvíli uvažuješ nad tým, ako sa čo najefektívnejšie pripraviť na T-9 a prijímacie skúšky na strednú školu. Iste vieš, že pohľadov na zmysluplnosť Testovania 9 (T-9) je veľmi veľa. Pokúsme sa teraz odhliadnuť od týchto názorov a venovať svoj čas radšej tomu, ako sa na samotné testovanie dobre pripraviť.

Ponúkam ti niekoľko odporúčaní, ktoré vzišli z doučovaní deviatakov.

1. S úsmevom to ide ľahšie, preto mysli pozitívne: Zo skúseností z doučovaní viem, že niekedy je naplnenie tohto bodu náročné. Počas celej prípravy na T-9 sa snaž neprivodzovať si negatívne myšlienky. Zabudni na vety „to nedám“, „to neurobím“, „čo ak nebudem nič vedieť“ a pod. T-9 je v súčasnosti dôležité, pokiaľ ti záleží na tom, aby si bol prijatý na dobrú školu, avšak nie je to jediná cesta, ako sa na ňu môžeš dostať. Ak napíšeš T-9 na menej ako 90 %, stále máš šancu ukázať sa na prijímacích skúškach. Preto sa zbytočne nestresuj. Sám som doučoval deviatakov, ktorým tak veľmi záležalo na tom, aby napísali test na min. 90 %, že takmer v každom cvičení hľadali nejaké chytáky. Preto sa snaž na prípravu dostatočne sústrediť, nepodceňuj ju, ale zároveň si z T-9 neurob niečo, čo by ťa malo počas celého 9. ročníka stresovať. Všetkého veľa škodí. Keď si pre akúkoľvek vec v živote urobil všetko, čo bolo v tvojich silách, výsledok nie j e až taký dôležitý.

2. Pripravuj sa systematicky: Na T-9 sa pripravuješ deväť rokov bez toho, aby si si to uvedomoval. Ak ti záleží na výsledku, v 9. ročníku by si sa mal vo vlastnom záujme venovať príprave intenzívnejšie (najlepšie už od septembra). Som presvedčený, že veľa toho už vieš, no je potrebné si poznatky zopakovať, upevniť, vyskúšať riešenie modelových testov a pod. Zostav si plán prípravy a dodržiavaj ho. Motivuj sa, odmeňuj sa, je len na tebe, ako k tomu pristúpiš. Ak si nájdeš kvalitného doučovateľa, takýto plán ti zostaví on. Skúsený učiteľ vie, čo robí žiakom najväčšie ťažkosti, preto problémovým témam venuje viac času. Nevyhýbaj sa žiadnemu učivu, postupuj systematicky od ľahšieho učiva k náročnejšiemu.

3. Pripravuj sa pravidelne: Je len na tebe, ako si čas prípravy na T-9 rozvrhneš, avšak platí, že pokiaľ tomu dáš pravidelnosť, tvoja príprava bude efektívnejšia. Odporúčam ti určiť si konkrétny deň a čas v týždni, keď sa budeš výlučne venovať opakovaniu a príprave na T-9. Ak začneš už v septembri, môžeš sa týždenne venovať príprave menej. Ak si necháš prípravu na poslednú chvíľu, budeš nútený sa pripravovať nárazovo, čo ti môže spôsobiť zbytočný stres.

4. Neobchádzaj literatúru a sloh: Z doučovaní viem, že žiaci spájajú T-9 najmä s jazykom a často zabúdajú na literatúru a sloh. Sú prekvapení, keď im na doučovaní poviem, že sa ideme venovať cvičeniam z literatúry a interpretácii literárnych textov. Čísla hovoria za všetko: v teste zo SJL z roku 2015 bolo 29,2 % úloh zameraných na literatúru, čo je takmer jedna tretina testu. Ďalších 33,3 % úloh bolo zameraných na čítanie s porozumením a 37,5 % úloh na jazyk. Venuj sa preto všetkým častiam učiva, precvičuj si čítanie s porozumením, venuj sa lyrike, epike aj dráme. Rovnako si nezabudni pozrieť informácie o jednotlivých jazykových štýloch a slohových postupoch. Pravidelne sa v testoch objavujú úlohy, v ktorých je potrebné zaradiť ukážku do jazykového štýlu/slohového postupu, príp. určiť slohový útvar (reklamácia, oznam, pozvánka, žiadosť a pod.).

5. Aj v SJL sa venuj „čítaniu“ grafov, tabuliek, schém, máp...: Možno si z tejto rady prekvapený, ale nepodceňuj ju. Náš život je veľmi rýchly. Často potrebujeme o veciach informovať stručne, pútavo, graficky. Čoraz viac sme v každodennom živote obklopení rôznymi nelineárnymi textami. To sú rôzne grafy, tabuľky, schémy, mapy a pod. Všimni si, koľko takýchto textov je všade okolo nás. Často vypĺňaš tlačivá, denne čítaš rôzne cestovné poriadky, cenníky, tabuľky o zložení potravín, úradné hodiny, reklamné letáky, programy kín, divadiel, koncertov atď. Preto sa každoročne aj v T-9 objavuje jedna ukážka, ktorá obsahuje práve takýto typ textu. Všímaj si pri práci s ňou aj údaje, ktoré sa ti na prvý pohľad môžu zdať zbytočné. Ide o informácie o zdroji, odkiaľ text pochádza, grafické zobrazenie, farby, legendu grafu/mapy, číselné údaje... Ak ide o spojenie nelineárneho textu s tzv. bežným (lineárnym) textom, prepájaj informácie z oboch typov textu. Niekedy takéto typy úl oh patria k najnáročnejším v celom teste.

6. Pokiaľ to potrebuješ, nájdi si doučovanie: Ak si výborný žiak, ktorý sa dokáže pripravovať aj samostatne, pokojne môžeš. Spravidla sa však stáva, že skôr či neskôr narazíš na tému, s ktorou budeš potrebovať pomôcť. Ak si nájdeš kvalitné doučovanie, máš väčšiu istotu, že zodpovedný doučovateľ s tebou prejde všetky oblasti jazyka i literatúry, dokáže ti vysvetliť problémové témy a precvičiť ich. Doučovanie si môžeš nájsť napríklad cez DoucMa.sk. Prezri si profily doučovateľov, prečítaj si referencie, vsádzaj na skúsenosti, ale i sympatie. Je dôležité, aby si sa cítil na doučovaniach príjemne, nebál sa klásť otázky. Doučovateľ je tam pre teba, čo ale neznamená, že postačí si zaplatiť doučovanie a automaticky sa dočkáš výsledku. Takto to nefunguje, ale verím, že si rozumný a vieš, že tvoja snaha sa očakáva. Doučovateľ ti môže pomôcť, môže ti ukázať cestu, môže ťa sprevádzať, ale kráčať musíš sám. V neposlednom rade maj na pamäti, že ak si doučovanie nájdeš tri týždne pred T-9, nemôžeš očakávať zázraky na počkanie, pokiaľ si sa príprave nevenoval aj predtým. Krátkodobé doučovanie tesne pred T-9 je vhodné pre žiakov, ktorí sa pripravovali dlhodobo sami a potrebujú len dovysvetľovať alebo precvičiť zopár problémových tém. Ak doučovanie z rôznych príčin nechceš/nemôžeš mať, dohodni sa na príprave so šikovnejším spolužiakom.

7. Buď aktívny aj na hodinách v škole: Bez ohľadu na to, či máš alebo nemáš doučovanie, nezabúdaj byť aktívny aj v škole. Učebnice 9. ročníka zo SJL sú urobené tak, aby si si v jednotlivých témach zopakoval viac-menej všetko, čo ste za 9 rokov preberali. Preto si zodpovedne píš domáce úlohy, pýtaj sa na hodinách tvojej pani učiteľky, buď sústredený. Viem, že nie vždy je to ľahké, ale ak venuješ dostatok energie príprave na T-9, takmer zaručene sa ti vráti v podobe želaného výsledku.

8. Rieš rôzne typy úloh: T-9 je síce postavené na tom, že v úlohách sa rozhoduješ medzi možnosťami A – D, no neobmedzuj sa na doučovaniach len na takéto typy úloh. V testoch síce je správna vždy len jedna z ponúkaných možností, avšak spravidla platí, že nájdeniu správnej odpovede predchádza niekoľko medzikrokov. Nezameriavaj sa preto len na testové otázky s výberom správnej odpovede, ale rieš čo možno najširšiu paletu úloh. Dobrý doučovateľ nevyužíva len príručky a zbierky úloh, ktoré sú na trhu, ale individuálne pripravuje aj vlastné cvičenia, ktoré sú prispôsobené a urobené tak, aby vyhovovali konkrétnemu žiakovi, ktorého doučuje. Ak pri opakovaní učiva využiješ rôzne typy úloh, tvoje vedomosti a zručnosti budú kvalitnejšie. V neposlednom rade to oceníš aj na strednej škole, kde sa mnohé témy zo ZŠ opakujú, dopĺňajú o ďalšie učivo. Nezabúdaj, že T-9 nie je cieľom, ale len prostriedkom (vstupenkou) na strednú školu. Len te n, kto má pevné základy, môže ďalej stavať.

9. Rieš modelové testy a nasimuluj si deň D: Ako som už spomínal, rieš rôzne typy úloh, avšak nezabúdaj na modelové testy. Dnes už aj na trhu s učebnicami nájdeš také, ktoré obsahujú testy typovo identické s tými, ktoré bývajú na oficiálnych testovaniach. Modelový test by mal mať rovnaký počet úloh ako má T-9, rozmanité ukážky textov, testové typy otázok s výberom jednej správnej možnosti. Každý správny doučovateľ má v zásobe desiatky takýchto testov. Nezabudni si na jeden test vyhradiť presne taký istý čas, aký budeš mať aj v deň D. Vždy sa snaž riešiť test s istou časovou rezervou, aby ti zostal priestor na skontrolovanie odpovedí. Dobré je vyskúšať si aj testy z minulých rokov, ktoré sú dostupné na stránke NÚCEM-u (inštitúcia, ktorá organizuje celoštátne testovania). Pravdepodobne budete tieto minuloročné testy riešiť aj na hodinách v škole. Želám ti pri príprave dostatok energie a motivácie, rovnako aj veľa úspechov na strednej škole. Nech sa ti darí!