Ako prebiehajú prijímačky na slovenských medicínach? (Košice, 2x Bratislava a Martin)

Ako prebiehajú prijímačky na slovenských medicínach? (Košice, 2x Bratislava a Martin)

Publikované: 14. 7. 2020 Autor: Marián Ž.

Vítam všetkých budúcich medikov, ktorých zaujíma, ako budú prebiehať ich prijímacie skúšky. Hneď na úvod mám super správu a to je, že je úplne nepodstatné aké si mal známky na strednej škole, ale najpodstatnejší je tvoj výkon počas samotných prijímačiek.

Na Slovensku máme 4 lekárske fakulty. Poďme sa konkrétnejšie pozrieť na každú jednu z nich. Keď bude záujem o fakulty z Čiech, tak poohľadám informácie a spracujem. Čo však poviem hneď je to, že v Čechách sú prijímacie skúšky aj z fyziky.

Košice LF UPJŠ

Moja Alma mater, lekárska fakulta UPJŠ vydáva testovnice z biológie a chémie. Obsahujú 1500 otázok s 8 možnosťami, pričom každá môže byť buď správna alebo nesprávna. Na prijímačkách je test rozdelený na dve časti. 100 otázok z chémie, 100 otázok z biológie a každá má 4 možnosti, z ktorých môže byť každá správna alebo nesprávna. Študent dostáva bod za každú správne označenú možnosť a za každú nesprávnu, ktorú neoznačí. Z toho vyplýva, že maximálny možný počet bodov, ktorý môže študent získať, je 800 bodov. Na vypracovanie majú študenti 2,5 hodiny. Prvá hranica na prijatie v roku 2020 bola 689 bodov. Bude sa posúvať, kým sa nenaplnia kapacity.

Bratislava LF UK

Prijímačky v Bratislave fungujú veľmi podobne ako v Košiciach Testovnice obsahujú 1500 otázok z BIO, 1500 otázok z CHE, 8 možností, všetky alebo žiadna správna. Na prijímačkách je test rozdelený na dve časti. 100 otázok z chémie, 100 otázok z biológie a každá má 4 možnosti, z ktorých môže byť každá správna alebo nesprávna. Študent dostáva bod za každú správne označenú možnosť a za každú nesprávnu, ktorú neoznačí. Z toho vyplýva, že maximálny možný počet bodov, ktorý môže študent získať, je 800 bodov. Na vypracovanie majú študenti 3 hodiny. Prvá hranica na prijatie v roku 2020 bola 702 bodov. Bude sa posúvať, kým sa nenaplnia kapacity.

Bratislava SZU

Musím povedať, že nemám informácie ani osobné skúsenosti s touto fakultou, ale čo som našiel na internete je, že prijímajú len 40 študentov, na prijatie treba +/-630 bodov zo 640. Osobne som nemal študenta, ktorý by sa chcel dostať túto fakultu, čiže ak máš záujem o štúdium na SZU, odporúčam nájsť niekoho, kto na nej študoval.

Martin JLF

Podobne ako SZU, nemám veľa skúseností so študentami, ktorí sa vyslovene zamerali na túto fakultu, ale mnohí skúšajú šťastie okrem Košíc a Bratislavy práve v Martine. (Update: v roku 2020 boli moji dvaja študenti prijatí do Martina 🙂) Martin nemá testovnice, to znamená že, treba vedieť všetko zo všetkých kníh a taktiež je potrebné zohnať si materiály od študentov, ktorých už prijali. Prijímačky sú dosť špecifické pre danú fakultu. V roku 2020 boli prijímačky online, vybavené softvérom s umelou inteligenciou, ktorý vyhodnotil risk factor na následnú kontrolu. Bolo 80 otázok, (40 BIO, 40 CHE), 6 možností, 1 správna, 70 minút. Prvá hranica na prijatie bola 59 bodov. Neskôr v júli 2020 som sa dostal ku vypracovaným materiálom zo všetkých učebníc do Martina, takže toto leto sa poriadne popozerám na materiály a s väčším sebavedomím budem pripravovať medikov do Martina.

Na záver

Na záver by som ešte chcel porovnať testovnice z LF UPJŠ KE a LF UK BA. Koluje taká fáma, že košické prijímačky sú ťažšie ako bratislavské. Podľa mňa, tak či tak musíš prejsť 1500*8*2, čiže 24,000 možností, čiže náročnosť je +/- rovnaká. Košické testovnice sú, podľa mňa, logickejšie usporiadané do celkov. Na druhú stranu obsahujú aj v chémií veľa teoretických otázok, ktoré sa treba naučiť naspamäť a časté sú chytáky a definície, kde chýba slovo, ktorá je nesprávna... V bratislavských testovniciach je viac úloh, ktoré sa dajú vyriešiť princípovo ale sú neskutočne chaoticky rozhádzané takmer po celej testovnici. Osobne sa mi omnoho lepšie doúča do Košíc ako do Bratislavy.

Všetkým mojím potencionálnym budúcim kolegom prajem veľa šťastia a síl do dlhého štúdia, ktoré Vás čaká.