Rosenmontag

Rosenmontag

Publikované: 15. 2. 2021

... padol tento rok práve na dnešok.

Našla som dve vysvetlenia, prečo sa tak označuje v kalendári. Jedno z nich vraví, že sa práve v tento deň každoročne stretával pôstny komitét, no a spomínaný pondelok nasledoval po nedeli Laetare, ktorá sa od 11.storočia nazývala regionálne i Rosensonntag. Pápež v túto nedeľu požehnal Zlatú ružu a obdaril ňou nejakú významnú osobnosť.

Počas Rosenmontag vždy vrcholili fašiangové oslavy. Dodnes nezabudnem, ako som ich kedysi v minulom storočí spoznala ja.

Do Mníchova som sa dostala úplnou náhodou a skončila v rodine ako au-pair. Bolo to na konci jesene a všetky nasledujúce, doslova turbulentné zážitky mi nedovolili v tom čase plne sledovať jednotlivé novoty v cudzom svete. Preto ma jedného dňa prekvapilo, keď som v autobuse na ceste do centra stretla ružové prasiatko a béžového zajaca. Nádherné kostýmy ma okamžite uchvátili, no na moje prekvapenie z nich nevykúkalili zamaskované deti, ale dve dospelé osoby. Karneval v Benátkach nám bol z počutia a pár obrázkov známy i v socializme, ale toto?
O dva roky neskôr sme už s ďalšími dievčatami zo Slovenska od našich rodín či známych začuli, že čosi-kdesi v meste sa konajú fašiangové oslavy. Dohodli sme sa hneď niekoľké, že sa stretneme a spolu pôjdeme na výzvedy. Neznalé situácie sme sa vyviezli na Karlsplatz. Priamo do centra Mníchova. Miesto stretnutia sme si zvolili nad stanicou U-bahnu kdesi vonku a netušili, že sa v ten deň nikdy nestretneme. Ja som našťastie šla s jednou kamarátkou. Na ulici nás doslovne vcucla masa všakovakých masiek a my sme sa po chviľke bezmocnosti vzdali snahy, prebojovať sa ňou na dohovorené miesto. Nechali sme sa jednoducho unášať ďalej a so smiechom zasypané konfetami a nepočujúc vlastného slova dúfali v nemožné. Mobily v tých časoch takmer nik nevlastnil, nieto ešte dievčatá z "východného bloku". Zabaviť sme sa zabavili i tak. Nálada bola fantastická. Neskôr sme si navzájom aspoň telefonicky vymenili zážitky.
Známe fašiangové oslavy majú svoje vyvrcholenie na Viktualienmarkt-e. Ak má niekto záľubu v karnevaloch, v Nemecku musí bezpodmienečne smerovať v prvom rade do Kolína. Teda "musel by", bo korona mnohé zmenila.
O mnoho rokov neskôr som sa vybrala so synom, aby sme si pozreli neodmysliteľný tanec Marktfrauen. Koná (-al) sa pravidelne vo fašiangový utorok (pred Popolcovou stredou) o 11:00. Nádherné kostýmy z blízkeho i ďalekého okolia sa dobrovoľne prezentujú na každom kroku, priam vám skáču pred kameru, strúhajúc pritom rôzne pózy. Zovšadiaľ vyhráva hudba (bohužiaľ nie tá istá), každý si kúpi ešte tú poslednú šišku (Krapfen) pred nastávajúcim pôstom a nechá sa v bujarej nálade unášať viacerými rytmami.
Tento rok je iný a nik netuší, aký bude ten nasledujúci. Keby sa v blogu dalo, zverejnila by som i niekoľko fotozáberov ako spomienky na časy minulé, na časy bezstarostné, no nedá sa....