5 tipov, ako si zlepšiť angličtinu v kuchyni

5 tipov, ako si zlepšiť angličtinu v kuchyni

Publikované: 3. 3. 2021 Autor: Karolina Z.

Ak radi varíte, pečiete alebo minimálne jete, tento článok by sa vám mohol páčiť. Aj angličtina totiž môže prechádzať cez žalúdok.

Moji študenti vedia, že som zástankyňou zapojenia angličtiny do každodenného života. Jedna vec je totiž nabifliť sa 10 druhov zeleniny, a iná, oveľa zábavnejšia vec je navariť si z receptu v angličtine. Potraviny, jedlo a varenie nás sprevádzajú doslova každý deň a ak vás gastronómia ešte aj baví, je to super spôsob, ako jazyk spojiť s vaším hobby. Poďme sa pozrieť na rôzne zdroje, ktoré sú navyše úplne zadarmo.

1. Recepty

Receptom fandím nielen ako "kuchárka" ale aj ako angličtinárka. Obsahujú veľa základnej slovnej zásoby, ktorú si môžete zopakovať alebo doplniť. V postupe sa potom na scénu dostávajú aj nové komplikovanejšie slová. Napríklad strúhať, odšťaviť, dusiť a pod.

Recepty majú ešte dve podstatné výhody:

  • Veľmi základná gramatika, takže sa môžete sústrediť na slovnú zásobu.
  • Slovíčka sa v receptoch často opakujú, takže si ich pravidelne pripomínate.

2. Etikety na potravinách

Či už si ráno chystáte cereálie alebo na obed varíte cestoviny, takmer na všetkých potravinových obaloch nájdete zoznam ingrediencií a niekedy aj tipy na prípravu v angličtine.

Tieto slovíčka si často viete odvodiť. Napríklad si na etike prečítate, že cestoviny obsahujú wheat flour. Viete, že flour je múka, a tiež viete, že ste si kupovali pšeničné cestoviny. Takže si ľahko domyslíte, že wheat flour je pšeničná múka. A ak sa vám práve nechce odvodzovať, priamo na obale by mal byť aj slovenský preklad 😊

3. Kuchárske videá

Ak si radšej miesto čítania receptu pozriete video, internet je plný video receptov, dokumentov o svetových kuchyniach či súťaží vo varení. Ďalší spôsob, ako nenásilne načerpať slovnú zásobu z gastronómie.

4. Samomluva pri varení

Študentom rada odporúčam, aby si precvičovali samomluvu, teda rozprávanie sa so sebou nahlas či v duchu. Perfektne tak totiž zistíte, aké slovíčka vám chýbajú 😊

Keď budete najbližšie variť večeru, skúste si nahlas (alebo v duchu) po anglicky hovoriť, čo robíte. Ako keby ste mali vlastnú reláciu o varení. Odkrojíme si dva krajce chleba, vytiahneme z chladničky maslo, potom ošúpeme mrkvu…

Aha, a ako sa povie krajec, ako sa povie ošúpať? Vidíte? Už máte dve nové slovíčka, a ešte ste ani neskončili s prípravou 😊

5. Nákupný zoznam v angličtine

Ak si pred nákupom v potravinách zvyknete písať zoznam, píšte si položky po anglicky. Je to ďalší skvelý spôsob, ako si precvičiť slovíčka, ktoré už poznáte, a naučiť sa nové.

Dúfam, že sa vám podarilo načerpať inšpiráciu a vyskúšajte aspoň jeden z týchto tipov hneď zajtra. Ktorý si vyberiete?