Zoberte svoju moc v digitálnom svete do svojich vlastných rúk (a nenechajte ju korporáciám)

Zoberte svoju moc v digitálnom svete do svojich vlastných rúk (a nenechajte ju korporáciám)

Publikované: 21. 5. 2021 Autor: Peter H.

Som človek, ktorý mal to šťastie, že sa mu dostalo skutočne kvalitné štúdium Informatiky a Informačných technológii. A nie len to. Vo voľnom čase sa tomu tiež venujem. Zároveň sa snažím odpútať sa od všetkého, čo som sa naučil, pretože si myslím, že iba to je cesta k tomu, ako zostať na vlne pokroku a tým aj posúvať našu spoločnosť ďalej.

Musím smutne konštatovať, že napriek tomu, aký samozrejmý sa tento prístup môže zdať, tak drvivá väčšina mojich bývalých spolužiakov nad takýmto prístupom vôbec neuvažuje. Jednoducho zoberú to, čo sa naučili na škole, pridajú k tomu to, čo ich naučia v práci (korporáty najčastejšie) a to robia ďalej a na nič viac sa v tomto smere nepozerajú, okrem toho pravdaže aby držali nejako krok s tými technológiami, ktoré výhradne sami používajú.

Niekto by mohol povedať, že však ak máš relatívne dobrý príjem, tak čo viac by si mal chcieť? Nuž áno, dá sa na to pozerať aj takto. Avšak skúsme sa na to pozrieť inak. Ak povedzme vytváram a vytvorím softvérový produkt, ktorý síce ľuďom umožní dosiahnuť nejaký cieľ, ale na druhú stranu ich nevyhnutne urobí závislých napríklad na spojení s nejakou sieťou a účtom na nej, môžem potom povedať, že som naozaj ľuďom pomohol alebo som len zneužil ich dopyt po službe k tomu, aby iná spoločnosť získala nad časťou ich fungovania v živote nejakú nezanedbateľnú kontrolu?

Skúsim to vysvetliť na príklade. Ak by ste si kúpili povedzme televízor, ale súčasťou zmluvy by bolo, že sa zaväzujete aspoň raz za týždeň, že si kúpite 2L limonády konkrétnej značky a pri pozeraní toho televízoru by ste ju museli mať na stole pred sebou (inak by sa dajme tomu nezapol), pričom by ste tam nemohli mať konkurenčné značky. Je to absurdné že? Kto by na takúto hlúposť kedy pristúpil? Možno nejaký zúfalec, alebo niekto taký poviete si. Avšak boli by ste možno prekvapení, koľko takýchto produktov s principiálne podobnou licenciou sa nachádza v našom digitálnom svete. Len bežne pre ľudí sú tieto veci skryté, alebo nedokážu porozumieť ich dôsledkom správne.

A toto je presne to, čo oddeľuje tých informatikov, ktorí len vedia robiť svoju prácu od tých, ktorý skutočne rozumejú tomu, čo robia a neprestávajú pátrať hlbšie, aby vedeli priniesť skutočné hodnoty spoločnosti, namiesto nejakého druhu nevoľníctvo-otroctva, ktoré je vehementne prinášané mnohými korporáciami.

Na naše veľké šťastie sa v našej spoločnosti nachádzajú aj softvérové produkty a riešenia, ktoré neprinášajú so sebou nutnosť upísania sa do nevoľníctva, pretože rovnako tak existujú informatici, ktorí tomu rozumejú a snažia sa o to, aby spoločnosť neupadala do rúk korporácii. Len zase tieto produkty a riešenia nedostávajú taký veľký priestor v médiách, pretože za nimi stoja jednotlivci, ktorí nemajú toľko finančných prostriedkov robiť reklamu svojim produktom, ako to dokážu korporácie.

A toto je môj odkaz všetkým ľuďom, či už informatikom, alebo všetkým ostatným: Učte sa poznávať digitálny svet tak, aby ste skutočne rozumeli tomu, čo sa tam deje a nie len prešli skúškami alebo dokázali sa naučiť urobiť niečo. Aby ste zbytočne nedávali niekomu do rúk niečo, čo mu nepatrí. Pretože potom to môže byť veľmi ťažké až nemožné si to zobrať naspäť. Nájdite ľudí vo svojom okolí, ktorí tomuto skutočne rozumejú a šírte od nich povedomie ďalej. Nikdy sa nepozerajte len na peniaze, pretože tak nemusíte vedieť skutočne pomôcť ľuďom vo svojom okolí.