Maďarčina: cudzí-blízky jazyk

Už dlhé roky žijem na Slovensku a veľmi si vážim, že som vždy mala možnosť používať maďarčinu s kamarátmi, známymi a kolegami, ktorí ju tiež majú ako materinský jazyk. Navyše mám také šťastie, že maďarčinu môžem vyučovať ako cudzí jazyk.

Učiť svoju materinskú reč je unikátny zážitok a dobrodružstvo, počas ktorého človek skutočne objaví a vychutnáva krásu daného jazyka. Maďarčina mi prestala byť samozrejmosťou. Neuvedomelé gramatické javy, frázy a výrazy sa mi ukazujú v novom svetle. Pozerať sa na svoj jazyk ako na cudzí a vedieť ho odovzdať je neustále inšpirujúci a kreatívny proces. Z gramatického hľadiska je maďarčina naozaj cudzí jazyk, jej logika a štruktúra sa nepodobá na tie jazyky, ktoré sa väčšinou učíme. Zaujato by som teda povedala, že nemá páru.

Napriek tomu, že učenie maďarčiny je zaťažené gramatikou a študent sa nevyhne ani neobľúbenej metóde „drilovania,“ podľa mojej skúsenosti sa aj tento jazyk dá učiť komunikatívnym spôsobom už od začiatku.

Aj maďarčina je ovplyvnená inými jazykmi a spolužitie s inými kultúrami tu zanechalo svoje stopy. Vďaka tomu má maďarská slovná zásoba celkom veľa spoločného aj so slovenskou. Ak ste sa rozhodli vydať sa na kľukatú cestu učenia sa tohto jazyka, tie podobnosti vám môžu poslúžiť ako majáky.

Pozývam vás na riešenie malého hlavolamu, aby som dokázala, že maďarčina predsa nie je taká cudzia, ani keď ste ju nikdy nepočuli v rodine. Prečítajte si nasledujúce slová a skúste uhádnuť ich význam. Nebojte sa používať svoju predstavivosť a hľadať podobnosť so slovenčinou. V zátvorke nájdete aj kód k výslovnosti a dole odpovede.

1 asztal 2 korcsolya 3 király 4 gomb 5 mészáros 6 szilva 7 takács 8 patkó 9 molnár 10 pecsét 11 konyha 12 málna 13 pálca 14 kulcs 15 bodza

<i>(maďarské sz čítame s / cs čítame č / ly čítame j / s čítame š / ny čítame ň ) </i>

Vaše odpovede môžete skontrolovať tu:

1 stôl 2 korčuľa 3 kráľ 4 gombík 5 mäsiar 6 slivka 7 tkáč 8 podkova 9 mlynár 10 pečiatka 11 kuchyňa 12 malina 13 palica 14 kľúč 15 baza

Ak ste prešli týmto cvičením, môžeme viac-menej skonštatovať, že prvú lekciu máte za sebou :)


Prečítajte si aj ďalšie články na našom blogu:

Späť na zoznam článkov

Doučovatelia predmetu maďarčina

Hľadáš doučovanie predmetu maďarčina? Nájdi si správneho doučovateľa predmetu maďarčina pre doučovanie online alebo osobne v tvojom okolí.