Tipy ako začať s čítaním v angličtine

Tipy ako začať s čítaním v angličtine

Publikované: 16. 2. 2022 Autor: Lucia C.

Moji študenti sa ma často pýtajú ako môžu ďalej napredovať v učení angličtiny aj mimo hodín doučovania. Moja odpoveď je vždy jasná - čítaním v angličtine.

Či už ste začiatočník alebo pokročilý, či budete čítať články alebo knihy; pravidelné čítanie v cudzom jazyku vás posunie vpred míľovými krokmi. Pomôže vám osvojiť si slovosled, zaužívané slovné spojenia i používanie gramatiky v praxi. A to všetko relaxačnou a zábavnou formou.

Tipy ako začať s čítaním v angličtine:

1) Začnite s nenáročným a krátkym textom. Niečo čo je určené deťom poprípade školákom na základnej. Vyhnete sa tak odborným témam i zložitým slovným spojeniam. Dôležité je neznechutiť si čítanie hneď na začiatku príliš dlhým alebo odborným textom.

2) Vyberajte si témy a žánre ktoré vás skutočne zaujímajú. Ste veľká romantička? Začítajte sa do dievčenských románov. Alebo vás viac baví sci-fi či fantasy? Siahnite po niečom dobrodružnom, výber je veľký. Ste športovec/športovkyňa telom i dušou? Vyhľadajte si online športový magazín v angličtine a denne si prečítajte nejaký článok. Alebo vás viac zaujíma politika a dianie vo svete? Prihláste sa k odberu noviniek nejakého svetového denníka či týždenníka. Máte obľúbenú knihu z minulosti? Skúste si vyhľadať a prečítať jej anglickú verziu. Ste matka na materskej a nemáte veľa voľného času? Čítajte svojim bábätkám a ratolestiam anglické riekanky a knihy pre najmenších. Dôležité je čítať niečo čo vás bude naozaj baviť a napĺňať.

3) Náročnosť zvyšujte postupne. Keď už budete mať pocit, že detské knihy sú pre vás malina, nájdite si niečo pre teenagerov alebo dospelých. Ak zvládnete ľavou zadnou prečítať bulvárny plátok, môžete prejsť na odbornejšie texty.

4) Nesnažte sa za každú cenu vyhľadať a preložiť každé jedno slovíčko, ktoré nepoznáte. Keď začnete čítať po anglicky narazíte na stovky neznámych slovíčok. Vyhľadávaním a prekladom každého jedného z nich sa čítanie stane nudné, namáhavé a zdĺhavé. Pri voľnočasovom čítaní nemusíte hneď porozumieť 100% textu. Ide o to, aby ste zhruba pochopili zmysel a vyhľadali si len kľúčové slová ktoré sa opakujú, poprípade slovné spojenia bez ktorých vám text nebude dávať žiadny zmysel. Pravidelným a dlhodobým čítaním budete rozumieť stále viac a viac % textu.

5) Obdarte sa knihou alebo časopisom v angličtine. Každý si občas potrebuje oddýchnuť od obrazoviek. Vtedy siahnite po fyzickej knihe či časopise, dodá to vášmu čítaniu úplne iný rozmer. Ak ste už skúsenejší čitateľ/ka a chcete do svojho vzdelania investovať ešte viac, zakúpte si elektronickú čítačku bez LCD obrazovky (E-Ink technológia). Na nej budete môcť čítať akékoľvek e-knihy v angličtine bez toho aby ste si zaťažovali oči.

Túto "formu" učenia angličtiny mám overenú sama na sebe i na viacerých študentoch, ktorých som v minulosti doučovala. Dôležité je nevzdávať sa. Čítanie v cudzom jazyku chce čas a pravidelnosť. Nebudeme si klamať, začiatky sú ťažké a výsledky sa nedostavia okamžite. Ide o veľmi dlhodobý proces. Ale ten pocit, že po rokoch zvládnete prečítať celú knihu alebo časopis v cudzom jazyku je na nezaplatenie :)