Tradične sa veľa ľudí učí novú slovnú zásobu, tým že si ju dokola číta a v duchu opakuje. No existujú aj iné spôsoby, ako sa naučiť a zapamätať si nové slovíčka rýchlejšie a efektívnejšie.
Tu je pár tipov:
1. Vytvor si kartičky so slovíčkami spolu s prekladom
Zober si pár výkresov a nastrihaj si ich na malé kartičky, prípadne si ich môžeš vytvoriť online. Stránky, na ktorých si môžeš vytvoriť svoje ‘flashcards’ sú napr. Quizlet alebo Cram. Stačí ak si zadáš do Google slovo 'flashcards' alebo 'create flashcards' a vybehne ti kopec ďalších stránok. Je to efektívna metóda nielen učenia sa novej slovej zásoby, ale aj akejkoľvek teórie z iných predmetov. Odporúčam aby si si vytvoril kartičky s tými slovíčkami a frázami, ktoré sa chceš naučiť. Na jednej strane kartičky si napíš slovo v cudzom jazyku a na druhej strane preklad. Tie slovíčka, ktoré si nevieš zapamätať, si odlož na inú kopu alebo do iného priečinku, ak sa ich učíš online. Môžeš vyskúšať aj ďalšie metódy rozpísané nižšie, aby si si ich lepšie vštepil do pamäte.
2. Nahraj si nové slovíčka na ‘voice recorder’ na mobile
Každé nové slovíčko, ktoré sa chceš naučiť, si nahraj na hlasový záznamník na mobile. Najhraj si ako znejú dane slovíčka v cudzom jazyku plus preklad. Násladne si tie slovíčka môžeš vypočuť. Pro Tip: Ak tie slovíčka budeš počúvať tesne pred spaním, keď je tvoj mozog v hladine ALFA, tak máš vyššiu šancu si ich viac zapamätať.
3. Vytvor príbeh
Výber si 20 nových slovíčok, ktoré sa chceš naučiť a použi ich v nejakom príbehu, ktorý si napíš. Príbeh nemusí dávať zmysel. Podmienkou je len, aby si využil všetky zadané slovíčka. Nemusíš riešiť gramatiku, stačí ak tie slovíčka nejako pozliepaš dokopy. Môžeš si zo začiatku dopomôcť aj slovenčinou, ak ešte nemáš dostatočnú slovnú zásobu v cudzom jazyku.
4. Nalep si kartičky so slovíčkami, na objekty v dome alebo okolo seba
Nalep kartičky na objekty, ktoré máš v dome. Čiže ak máš napríklad slovíčko “bed” (posteľ), tak si to slovo môžeš nalepiť na tvoju posteľ.
5. Použi slovíčka v kontexte
Pokús sa zamyslieť, ako by si dané slovíčko mohol použiť v konverzácii s niekým. Vieš vytvoriť nejakú vetu s daným slovíčkom?
6. Vytvor si v mysli asociácie s danými slovíčkami
Skús si nájsť nejakú asociáciu s daným cudzím slovíčkom v rodnom jazyku. Napríklad si zoberme slovíčko “letter” (list). Napadlo má, že začína podobne ako slovenské slovo letieť. Predstavím si holubov, ako kedysi donášali listy. :D Možno to znie trochu absurdné, ale asociácie ti pomôžu si zapamätať to slovíčko rýchlejšie.
7. Zapoj svoje telo
Ak sa učíš napr. slovíčko “kick” (kopať). Môžeš si predstaviť alebo zahrať ‘role-play’ s niekým. Kopni do lopty a v duchu si povedz “I kick a ball.” Alebo ak ešte nevieš po anglicky, tak “Ja kick loptu”. Alebo kopni kamoša a s humorom si to zrejme zapamätáš ešte rýchlejšie.
8. Vyskúšaj role-play
Ako som načrtla v predošlom bode, role-play alebo praktické použitie jazyka v kontexte môže byť veľmi efektívne. Povedzme, že sa chceš naučiť slovnú zásobu spojenú s reštauráciami a jedlom. Namiesto opakovania si slovíčok ako papagáj si môžeš zahrať role-play. Doslova si predstav, že si v zahraničí a chceš si objednať jedlo v reštaurácii. Tvoj kamoš môže hrať čašníka a ty môžeš byť zákazník.
9. Pozeraj filmy alebo videá s titulkami
Pozeraj filmy, ktoré ťa bavia aj s titulkami. Môžeš si zvoliť pozerať film po anglicky so slovenskými titulkami alebo s anglickými. Prípadne s oboma. Alebo pozeraj film po slovensky s anglickými titulkami. Výber si 20 nových slovíčok alebo fráz z filmu, ktoré sa ti zdajú užitočné a napíš si ich na papier spolu s prekladom. Zaujmavé videá v angličtine na rôzne témy spolu s titulkami môžeš nájsť na TedTalks (www.ted.com) alebo Easy British English (zadaj do vyhľadávača na Youtube).
10. Nájdi si niekoho, s kým môžeš precvičovať konverzácie
Ak si chceš zlepšiť novú slovnú zásobu v praktickej komunikácii, ale nemáš s kým, tak si zajednaj hodiny s doučovateľom. Alebo si daj výzvu s kamošom a dohodnite sa, že celý deň môžte hovoriť len v danom cudzom jazyku. Prípadne si nájdi online kamoša na pokec zo zahraničia cez webovú stránku Interpals.
Hľadáš doučovanie predmetu anglický jazyk? Nájdi si správneho doučovateľa predmetu anglický jazyk pre doučovanie online alebo osobne v tvojom okolí.
Pre správne fungovanie stránky pristupujeme k informáciám uloženým v tvojom zariadení. Ide napríklad o cookies alebo lokálnu pamäť prehliadača. Ukladáme tam dáta potrebné pre fungovanie stránky, údaje využívané na analytické účely alebo údaje ukladané tretími stranami.
Ak sú tieto informácie nevyhnutné pre chod stránky, ukladáme ich hneď automaticky. Na všetky ostatné potrebujeme súhlas, ktorý môžeš udeliť nižšie. Tvoj súhlas si uchováme 12 mesiacov, pri odmietnutí sa ťa na súhlas opäť opýtame po 6 mesiacoch, svoje rozhodnutie však môžeš zmeniť kedykoľvek. Bližšie informácie nájdeš na stránke ochrany osobných údajov a vo všeobecných podmienkach používania.