Dovolenková angličtina (2. časť) Ako motivovať naše deti, aby aj počas prázdnin „speakovali“

Dovolenková angličtina (2. časť) Ako motivovať naše deti, aby aj počas prázdnin „speakovali“

Publikované: 10. 6. 2022 Autor: Radka K.

Summer holiday. Letné prázdniny.

V deťoch vyvolávajú pocit radosti, vzrušenia, letnej pohody. V dospelých častokrát obavy o to, ako vyplniť deťom nadmerné množstvo voľného času. U mladších detí je potrebné vyriešiť otázku, kto ich bude strážiť, kým je rodič v práci. Poznám to. Sama som matkou.

Deti i dospelí si letné prázdniny častokrát spájajú nielen s absenciou školy, ale aj s absenciou učenia. Čo je veľká škoda, lebo aj počas horúcich letných mesiacov sa možno mnohému novému naučiť a to „bezbolestne“ a bez vynaloženia väčšej psychickej námahy. Okrem zámerného existuje totiž aj učenie mimovoľné, kedy si učiaci sa ani neuvedomuje, že sa učí niečo nové.

V dnešnom príspevku chcem dať vám, rodičom, zopár tipov na to ako podporiť rozvoj komunikačných schopností svojich detí (v anglickom jazyku) počas letných prázdnin.

• Prihláste ich na anglický tábor, summer camp. Na Slovensku máme širokú ponuku letných anglických táborov organizovaných rôznymi organizáciami v rôznych formátoch. Máme tu tábory poldenné, celodenné, týždňové,... Stačí si vybrať ten správny pre Vaše dieťa.

• Púšťajte im anglické pesničky a anglické rozprávky. Veľmi odporúčam tvorbu Márie Podhradskej, ktorá má výbornú angličtinu ale aj didaktické schopnosti a lásku k deťom. Už len počúvaním jej pesničiek deti získavajú slovnú zásobu, základy gramatiky a predovšetkým kladný vzťah k cudziemu jazyku.

• Ak viete aspoň trochu po anglicky, odhoďte zábrany a používajte jednoduchú angličtinu aj pred svojimi deťmi. Keď uvidia, že Vy sa nehanbíte rozprávať, bude pre nich ľahšie prekonať svoj strach z rozprávania.

• Povzbuďte ich, aby si určité veci vypýtali po anglicky. Napríklad keď majú chuť na čerešne, stačí keď povedia: Cherries, please.“ Vy im ich podáte so slovami: „Here you are.“ Slušnosťou je poďakovať a tak dieťa vedieme k tomu, aby odpovedalo: „Thank you.“ Dospelý odpovie: „You are welcome.“ Túto schému vieme opakovať s čímkoľvek, autíčkom, bábikou, jabĺčkom,... Deti si fixujú základné anglické frázy a popri tom sa učia aj poprosiť a poďakovať.

• Jazykovo zdatnejšie deti môžete učiť ďalšie užitočné frázy každodenného života. Napríklad „Can I have ................, please?“ alebo „I would like .................

• S mladšími sa môžete učiť ovocie napríklad na rozličných príchutiach zmrzliny alebo džúsov. Poznáme: strawberry ice cream, avocado ice cream, cherry ice cream, orange juice, apple juice,...

Hrajte sa so svojimi deťmi po anglicky. Pexeso, Simon says (anglická verzia hry Kubo velí), hide and seek (schovávačka; učia sa napríklad „Where are you?“, „Here you are.“, „I can see you.“, „You are behind the sofa.“), hangman (obesenec, dieťa musí byť aspoň druhák aby dobre poznalo písmená a vedelo napísať zopár slov po anglicky; táto hra je perfektná na precvičenie hláskovania) a mnoho ďalších. Hraním sa so svojimi deťmi si upevňujete vzájomné puto a hraním sa v angličtine navyše budujete nielen silný vzťah medzi sebou a svojimi deťmi, ale aj medzi deťmi a angličtinou.