Online lekcie: Áno alebo nie?

Online lekcie: Áno alebo nie?

Publikované: 17. 9. 2022 Autor: Janka M.

Cudzie jazyky sa vyučovali online už pred vypuknutím pandémie. Avšak po tomto nešťastnom období získalo na popularite. Žiaci a študenti prešli na dištančné vzdelávanie a mnohí zistili, že učiť sa tak skutočne dá. Iní preferujú vyučovanie osobne z rôznych dôvodov.

Jazyky online
Má online zmysel učiť sa cudzí jazyk online? Nie je to strata času a peňazí? Samozrejme, zmysel to má a nie, nie je to strata času. Záleží však jednoznačne aj od veku človeka. Také 4-ročné dieťa nezvykneme posadiť pred obrazovku, aby sa učilo s lektorom. Ak však ide o dospelých alebo tínedžerov, vyučovanie má zmysel, pokiaľ je chuť.

Výhody online lekcií

Šetrenie peňazí a času

Možno to znie zvláštne, že je možné ušetriť vďaka online lekciám. Poviete si, že to nedáva zmysel, veď zvyčajne stoja viac než klasický jazykový kurz organizovaný jazykovou školou. Áno, to je pravda, treba si však uvedomiť, že súkromnými lekciami si objednávate nadštandardnú službu. Študentovi sa dostáva viac ako v klasickom kurze, kde má pokojne aj 8 ďalších "spolužiakov". Šetríte tu peniaze za dopravu. Vďaka tomu ušetríte aj vzácny čas, ktorý doprava vyžaduje.

Pohodlie

Online lekcie sú jednoznačne pohodlnejšie. Môžete si obliecť, čo chcete, postaviť pred seba pohár/šálku svojho obľúbeného nápoja a sadnúť si na pohodlnú stoličku. V známom domácom prostredí sa človek zvyčajne cíti príjemnejšie a uvoľnenejšie. 

Flexibilita

S lektorom sa môžete dohodnúť, kedy budú lekcie prebiehať. Vďaka online svetu však nezáleží už ani na mieste (za predpokladu, že máte internetové pripojenie). Pripojíte sa z domu, z práce, z dovolenky. Môže sa stať napríklad, že v práci musíte ostať dlhšie a nestihli by ste už na lekciu prísť. Takto sa len pripojíte a ide sa študovať.

Nevýhody

Každá minca má dve strany, platí to aj tu. Online lekcie majú aj svoje nevýhody, a to najmä v prípade, že máte sedavé zamestnanie a pracujete s počítačom. Takto si ešte predĺžite čas strávený na stoličke pred PC. Preto netreba zabúdať na strečing, občas sa trošku ponaťahovať, či prejsť. Telo sa nám odvďačí.

Všetko má svoje pre a proti, online štúdium cudzích jazykov nie je výnimkou. V tomto prípade je tu však viac výhod ako nevýhod, ak študent dosiahol istý vek, má chuť a správnu motiváciu učiť sa.