Uctovnictvo sa moze naucit kazdy (alebo Ako sa nenechat odradit prvotnym neuspechom)

Uctovnictvo sa moze naucit kazdy (alebo Ako sa nenechat odradit prvotnym neuspechom)

Publikované: 25. 11. 2022 Autor: Marcela K.

Vitajte na mojom blogu.

Moje meno je Marcela a rada odovzdavam svoje vedomosti a skusenosti z uctovnictva dalej. Budem sa snazit zdielat Vam tu informacie, inspiraciu, motivaciu, ako aj prakticke priklady a ine krasy uctovnictva.

Na zaciatku bolo prekvapenie

Spominam si na prve hodiny uctovnictva na strednej skole. Bola som prekvapena, az zaskocena vsetkymi tymi pojmami a vsakovakymi zasadami. Na kazdej dalsej hodine ucivo nadvazovalo na informacie z predchadzajuceho vyucovania. Vo vsetkom som mala zmatok a neverila som, ze ja sa to uctovnictvo niekedy naucim. Ale postupne som sa vsetko potrebne naucila a po case prisiel aj ten oslobodzujuci AHA! moment, kedy clovek lepsie pochopi suvislosti. Dieliky puzzle do seba krasne zapadli. Je to ako ked niekto pride do tmavej miestnosti a zazne svetlo. A clovek ma radost, ze odrazu vidi. Rozumie.

Pevne zaklady

Dnes s odstupom casu mozem povedat, co bolo klucove, aby som naskocila na tento rozbehnuty vlak: podstatne su (ako aj v inych predmetoch, ale aj celkovo v zivote) zaklady. Ak su zaklady pevne, potom mozete na tychto pilieroch s istotou stavat (ucit sa uctovnictvo) dalej. Co tvori zaklady? Su to najma principy a zasady uctovania, aktiva a pasiva, naklady a vynosy, pravidla uctovania na suvahovych a vysledkovych uctoch, strany MA DAT a DAL a t. d.. Uctovnictvo je uzasne logicky predmet. Nie je tam vela veci, ktore sa treba naucit vyslovene naspamat. Naopak, je to o prikladoch a uvazovani. Akonahle vybudujete zaklady, pri ktorych potrebujete absorbovat zopar teoretickych vedomosti, potom to uz ide jedna radost, lebo poznate oporne body, ku ktorym mozete vzdy akoby vzhliadat, spolahnut sa na ne.

Co ak uctovnictvu nerozumiem

Co nechapeme, v tom nevidime zmysel, nenaplna nas to a netuzime tomu venovat cas. Ak vsak porozumieme, motivuje nas to a odrazu sme sebavedomejsi, nadseni, s tuzbou objavovat dalsie veci. Ak Vam uctovnictvo zatial nejde do hlavy, vratte sa na zaciatok a bud sami, alebo s pomocou doucovatela, si prejdite zaklady. Tym ziskate kompas na dalsiu cestu.