Author's photo
Ivona K.
fyzika

Hybnosť

Dobrý večer, potrebovala by som pomoc s domácou úlohou, ešte dnes, ak sa dá:
Vypočítajte svoju hybnosť (mám 50 kg) ,ak je vaša vzialenosť od jadra zeme 6371 km.
Ďakujem :)

3 answers
Tento problém vlastne nemá riešenie, keďže závisí od zemepisnej šírky. Taktiež nie je zadaná vzťažná sústava - vzhľadom na stred zeme sa pohybuješ (zem sa točí a ty s ňou), ale vzhľadom na povrch nie.

Predpokladajme ale že si na rovníku a pýtame sa na hybnosť vzhľadom na stred zeme. Tajže vieme polomer a periódu - 1 deň. Preto prevediene jeden deň na sekundy a týmto číslom predelíme 2pí - tak dostaneme uhlovú rýchlosť zeme. Po vynásobení polomerom dostaneme rýchlosť ktorú máš na povrchu. Tú už len vynásobíš hmotnosťou, a voilá, máš hybnosť :)
Predošla odpoveď je správna akurat ; že netreba nič predpokladať či je; alebo nieje na rovníku. Lebo je tam zadaný polomer Zeme na rovníku tak je jasne že sa to počíta akože pre rovník.
Prepáčte, že som sa neozval včera, správu som našiel až dnes. Hybnosť je súčin rýchlosti a hmotnosti. To znamená, že ak sa relatívne k zemi nehýbete nemáte nijakú hybnosť (v=0 x m=50). Aby ste mohli vyrátať hybnosť musíte mať zadanú rýchlosť pohybu (alebo nejakú možnosť jej vyrátania. Na to vám asi polomer zeme nepomôže).
Určite ste potrebovali vyrátať hybnosť?

S pozdravom