Ako sa naučiť cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Ako sa naučiť cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Published on: 22. 8. 2018 Author: Veronika D.

Chcete sa naučiť jazyk, ale neviete ako na to? Z vlastnej skúsenosti sa Vám pokúsim zosumarizovať, čo preto môžete urobiť.

1. VYBERTE SI JAZYK

Často počujem od žiakov, že konkrétny jazyk si vyberajú len preto, lebo nemajú inú možnosť. Na našich školách sú najčastejšie ponúkané jazyky angličtina a nemčina. Samozrejme sú aj školy ponúkajúce napr. francúzsky,španielsky, taliansky a ruský jazyk, ale je ich oveľa menej. Ak ste si vybrali jazyk, ktorý zrovna nie je Vašou vytúženou voľbou, musíte urobiť všetko preto, aby sa ňou stal. Pretože ak budete mať kladný postoj k jazyku, ktorý si chcete osvojiť, dokonca budete oduševnení, že sa ho môžete naučiť, oveľa ľahšie dosiahnete Váš cieľ, ako keď sa rozhodnete pre jazyk, ktorý je Vám vyslovene nesympatický.

2.STANOVTE SI REÁLNY CIEĽ

Dnes sa veľa ľudí chce naučiť jazyk za čo najkratšiu dobu a bez potrebného vynaloženého úsilia. Knihy ponúkajúce slogany ako napr. "Naučte sa jazyk za mesiac." alebo "Učenie sa jazyka bez gramatiky" vo Vás môžu vytvoriť mylnú predstavu, že jazyk sa dá naučiť v krátkom čase, bez systematického učenia. S týmto výrokom nemôžem súhlasiť. Je pravda, že keď sa Vám podarí zadeliť si čas na učenie deň čo deň- ideálne aspoň 30 minút denne- môžete vidieť pokroky oveľa skôr, ako v prípade, keď sa jazyku venujete iba jedenkrát do týždňa, aj to iba na doučovaní. Preto ešte predtým, ako sa pustíte do štúdia, stanovte si čas, ktorý jazyku chcete a budete môcť venovať, prípadne úroveň, ktorú by ste chceli za nejaké obdobie dosiahnuť Sledovaním toho, koľko sa jazyku reálne venujete, nebudete mať nereálne očakávania ohľadom napredovania. Niektorí žiaci sa môžu učiť jazyk 10 a viac rokov, ale to číslo zvyčajne nevypovedá o reálnom učení sa, skôr iba o tom, koľko rokov majú daný jazyk na škole. .

3. VYBERTE SI UČITEĽA

Dnes je mnoho možností, ako sa naučiť jazyk. Každý si môže vybrať sám, čo mu najviac vyhovuje. Kým niektorým vyhovuje samoštúdium, iní uprednostňujú jazykovú školu, súkromného učiteľa alebo kombináciu všetkých troch. Všetko má svoje pre a proti. Samoštúdium je jednou z možností, ktoré nezaťaží Vašu peňaženku, lebo nestojí nič, jazyku sa venujete sami. Tiež si nemusíte vyhradiť čas na cestovanie k doučovateľovi, pretože učíte sa doma, v čase, keď Vám to vyhovuje. Aj keď táto možnosť na prvý pohľad znie/vyznie skvele, nemusí vyhovovať každému. Ľudia majú veľa povinností a pri samoštúdiu hrozí, že si deň čo deň na jazyk nenájdu čas a potom nebudú napredovať tempom,ktorým by napredovali pri systematickom učení sa. Ak sa jazyk učíte v jazykovej škole a počet študentov je okolo 10, môžete mať pocit, že sa k slovu nedostanete tak často, ako by ste chceli. Na druhej strane jazykovo zdatnejší študen ti v rámci skupiny môžu motivovať slabších študentov, ktorí sa možno budú usilovať viac, pretože sa budú pokúšať dobehnúť tých lepších a dostať sa na ich jazykovú úroveň. Ďalšou možnosťou je, nájsť si súkromného učiteľa jazyka. Pri tejto voľbe budete mať učiteľa len pre seba. Je to veľká výhoda, pretože učiteľ sa môže prispôsobiť Vašim požiadavkám, vytvoriť hodinu podľa Vašich predstáv a takto vytvoriť podmienky, ktoré Vám umožnia rýchlo napredovať.

4. BUĎTE S JAZYKOM NEUSTÁLE V KONTAKTE

Skúste byť s jazykom čo najviac v kontakte. Učenie sa jazyka, to nie je iba hodina v jazykovej škole alebo u súkromného učiteľa. Je to neustále hľadanie nových príležitostí byť v kontakte s jazykom. Napr. môžete si nájsť kamarátov na chatovanie, sledovať televízne programy alebo youtube videá v cudzom jazyku, prípadne začať čítať v danom jazyku knihu. Samozrejme by ste nemali začať s knihou pre rodených hovorcov, ale zadovážiť si knihu na Vašej úrovni jazyka./Európsky referenčný rámec cudzích jazykov A1-C2/

5.DOPRAJTE SI PAUZY

Ak máte pocit, že učenie Vám neprináša radosť, doprajte si jednoducho pár dní pauzy. Pouvažujte, prečo Vás učenie prestalo baviť, rozmýšľajte, čo by ste mohli robiť ináč. Inšpirujte sa internetom, kde možno nájsť veľa nových možností na učenie.

6. CESTUJTE DO KRAJÍN, KDE SA DANÝM JAZYKOM HOVORÍ

Ak máte možnosť, vyberte sa do krajiny, kde sa Vami učený jazyk používa. Hľadajte možnosti na komunikáciu s rodenými hovorcami. Po osvojení si gramatiky ( aspoň úroveň A2/B1) je to ideálna príležitosť precvičiť si trochu jazyk a tiež vidieť, ako sa jazyk reálne používa.( aj medzi slovenčinou vyučovanou na školách a slovenčinou používanou v každodennom živote je rozdiel) Robenie chýb by Vám nemalo ubrať na odvahe pri učení sa, spočiatku je to samozrejmé. Učenie sa nového jazyka možno prirovnať k dieťaťu, ktoré sa snaží naučiť sa chodiť. Zo začiatku si je dieťa neisté, často padá na zem, ale neodradzuje ho to, práve naopak, ono zakaždým vstáva a skúša ďalej. Časom sa nielenže naučí chodiť, ale aj behať.

Ak budete vytrvalí, zvolíte si pre Vás najideálnejšie spôsob, ako sa jazyk naučiť, budete určite úspešní. K tomu Vám prajem veľa úspechov!