Neštandardné jazyky – japončina

Neštandardné jazyky – japončina

Published on: 14. 5. 2019 Author: Juraj S.

V sérii blogov o neštandardných jazykoch pokračujeme prehľadom skúseností od doučovateľky japončiny – Miroslavy. Aké sú najčastejšie dôvody začať s japončinou?

Japonsko

Hlavné mesto: Tokiorozkvitnute sakury

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha: 377,835 km²

Počet obyvateľov: 126 659 683 (2012)

Doučovanie Japončiny:

Miroslava okrem japončiny doučuje aj angličtinu a priznáva, že do oboch jazykov je zamilovaná. Vďaka výbornej angličtinárke na osemročnom gymnáziu si angličtinu obľúbila, a hoci spočiatku nebola jedna z najlepších, postupne sa dostala na veľmi dobrú úroveň. Preto sa rozhodla angličtinu študovať na univerzite v Brne. Pri doučovaní angličtiny spomína, že množstve ľudí z našich končín robí problémy prízvuk, ten sa dá ale cvikom zdokonaliť.

Japončina má u Miroslavy tiež svoj príbeh. Začala sa jej venovať počas strednej školy v jazykovke, rýchlo ju chytila japonská kultúra a jazyk za srdce, preto sa v štúdiu japončiny rozhodla pokračovať aj na vysokej škole. Vďaka tomu sa Miroslave podarilo dostať aj na ročné štúdium do Japonska a ako priznáva, krajina si zamilovala. Japonská kultúra a spôsob života sú úplne iné ako na Slovensku, napriek tomu sa tam cítila ako doma. Aj keď pre Japoncov budete vždy cudzinec a pohľadom na ulici sa nevyhnete, čo niekedy môže byť veľmi nepríjemné, Japonci sa k vám vo väčšine prípadov budú správať veľmi milo.

Japončina je na rozdiel od angličtiny na výslovnosť pomerne jednoduchá, avšak najzložitejšie je pravdepodobne japonské písmo- hiragana, katakana a kanji. Gramatika, hoci na prvý pohľad zložitá, ale logická aj napriek výnimkám (ale tie sú v každom jazyku ;)). Najčastejší problém u študentov je motivácia a výdrž. Mnohí nerátajú s množstvom znakov a nových informácii, a po počiatočnom nadšení to rýchlo vzdávajú. Množstvo podobných slovíčok a vecí, ktoré sa musia naučiť naspamäť, ich odrádza.

O japončinu nie je až taký veľký záujem, ale ľudia sa do nej púšťajú zväčša z pracovných dôvodov, alebo ich k nej privedie anime, poprípade japonská kultúra.