Ako predísť syndrómu vyhorenia?

Ako predísť syndrómu vyhorenia?

Published on: 5. 12. 2021 Author: Janka N.

Za všetko môže stres...hlavným spúšťačom syndrómu vyhorenia je dlhodobé pôsobenie stresu na organizmus. Dlhodobý stres ovplyvňuje nielen fyzické, ale i psychické zdravie – samozrejme v negatívnom slova zmysle. Ak sme vplyvom stresu dlhodobo vyčerpaní dochádza u nás k tzv. syndrómu vyhorenia.

Pátrať po príčine syndrómu vyhorenia vôbec nie je jednoduché a častokrát je to beh na dlhé trate, keďže je nutné si uvedomiť, že tento syndróm vznikal dlhodobou kumuláciou rozličných stresujúcich faktorov.

Vznik syndrómu vyhorenia je možné charakterizovať v štyroch fázach. Prvou z nich je akési nadšenie pre nami vykonávanú prácu a nutkanie zvládnuť čo najviac v snahe pozitívneho obrazu o nás a snahe pomôcť iným. Po tejto fáze dochádza k preťaženiu, čiže jedinec už nie je schopný vykonávať a zvládať toho toľko, čo v prvej fáze. V tretej fáze jedinec napáda iných, čiže dochádza k zhoršeniu kontaktov a vzťahov s okolím. Napokon sa dostávame k poslednej fáze, ktorá je charakteristická plným prepuknutím syndrómu vyhorenia a je pre ňu typické tzv. „zosypanie sa“.


Medzi príznaky syndrómu vyhorenia patria tieto symptómy:

1. únava a pokles výkonu,

2. pokles nálady,

3. poruchy spánku,

4. poruchy sústredenia sa,

5. neschopnosť oddychu,

6. zníženie kvality medziľudských vzťahov,

7. telesné ťažkosti,

8. tendencia vo vyššej miere užívať psychoaktívne látky (drogy, alkohol),

9. zníženie sebavedomia.


Ak niekoho postihne syndróm vyhorenia je podstatné aby sme sa naučili oddychovať a nepreťažovali sa. Tým, že doprajeme svojmu telu zaslúžený oddych začneme pociťovať úľavu a pomaly aj vymiznú jednotlivé príznaky.  Takisto je veľmi dôležité dať svojim pocitom dostatok času a naučiť sa relaxovať!


Ak máte akékoľvek psychické problémy, neváhajte sa niekomu zdôveriť! Nie je to hanba...

<