Ako na členy DER, DIE, DAS a prečo sú praktické pre konverzáciu?

Pre plynulú konverzáciu stačí základná gramatika, ktorá je ale dobre naučená a tým nám dodá istotu. Veľmi potrebnú istotu, ktorú každý prirodzene hľadá.

Na to, aby sme plynule rozprávali potrebujeme gramatiku, avšak vystačíme si so základnou. Tá by mala byť ale dobre naučená, aby sme pri jej použití nemuseli premýšľať a docielili tak plynulosť. Gramatika je skvelý nástroj na zvýšenie istoty. Veľkou pomocou pre zvýšenie istoty sú členy DER, DIE, DAS. Často veľký strašiak, ktorý je vždy iný a za každým ho trafíme presne naopak. :)
Odporúčam začať s málom a rásť krok za krokom. Na začiatok vybrať slová, ktoré sa často opakujú a tie sa naučiť. Zo skúsenosti s mojimi študentmi vám môžem odporučiť naučiť sa najprv členy týchto slovíčok (tie sa objavujú veľmi často a niektoré sú presne opačné rodu v slovenčine):

-------------------------------------------------------------------

der Tag (der Montag, der Dienstag, der Mittwoch .. ) - deň (všetky dni v týždni sú der)
das Wochenende - víkend
die Woche - týždeň
der Monat (der Januar, der Februar, der März .. ) - mesiac (všetky mesiace sú der)
das Jahr (der Winter, der Sommer, der Frühling, der Herbst) - rok (všetky ročné obdobia sú der)
die Zeit - čas

das Problem - problém
das Gefühl - pocit
das Leben - život
das Interesse - záujem
das Abitur - maturita
das Wort - slovo
der Weg - cesta
der Preis - cena
der Film - film
der Unterschied - rozdiel
der Name - meno
der Satz - veta
die Firma/ das Unternehmen - firma/ podnik

-------------------------------------------------------------------

Tieto na začiatok úplne stačia. Začnite s málom a to sa naučte perfektne, aj keby to malo trvať 2 mesiace. Verte mi, oplatí sa to. Členy sú detaily, ktoré dodajú veľkú istotu. Tam, kde si bol človek neistý, má teraz 100-percentú istotu a nemusí premýšľať, či povedal niečo nesprávne.

Prosím nezabudnúť: Učiť sa krok za krokom, po kúskoch. Pomaly ďalej zájdeš. Viem, hrozná veta. :) No pri jazykoch to platí trojnásobne, pretože často vznikajú príliš veľké očakávania, ktorých naplnenie závisí od veľa faktorov. Tento prístup mi výrazne napomohol dosiahnuť úroveň C2.

Read more articles on our blog:

back to blog