Dá sa čínština naučiť? Príbeh žiačky

Dá sa čínština naučiť? Príbeh žiačky

Published on: 23. 7. 2022 Author: Katarína琳娜 S.

Úspech jednej z mojich žiačok - Vierky a dôkaz, že čínština sa dá naučiť:

Keď som túto žiačku spoznala, okamžite som videla, že má vášeň pre čínsku kultúru a záujem o čínsky jazyk, a teda je perfektným adeptom na učenie sa čínskeho jazyka. Napriek tomu však jej cesta bola krkolomná, a to aj preto, že neverila, že sa dá tento jazyk naučiť. Neverila, že to zvládne. Po dlhšej dobe sa však rozhodla, že vyskúša hodinu, a už sa stala aktívnym študentom.

S jej výučbou to však nebolo také jednoduché, nakoľko si musela prejsť niekoľkými výzvami. Mimo toho, že sama o sebe pochybovala, ani okolie jej neverilo, a tak som sa rozhodla, že svoje psychologické skúsenosti pri nej využijem naplno, a pokúsim sa jej odľahčiť štúdium najmä po psychickej stránke čo najviac. Musím povedať, že bola a je naozaj pilný študent. Domáce úlohy odovzdá vždy na čas, snaží sa nevynechať hodinu a predovšetkým, nebojí sa pýtať otázky. Je vidieť, že na sebe a na čínštine naozaj maká.

Za 20 lekcií spolu s prípravou na skúšky dokázala spraviť skúšku HSK1, a to s naozaj krásnym výsledkom (172/200 pričom minimálny počet bodov na prejdenie je 120). A aj keď viem, že skúšku nemala potrebu absolvovať a robila ju len pre seba, táto skúška je pre ňu oveľa cennejšia než len akýkoľvek papier. Dokazuje jej totiž, že na to má, a jej snaha zožala úspech.

Na druhej strane však jej úspech je aj môj úspech. Tento certifikát totiž dokazuje, že moja výučba ju naozaj posunula, a aj keď to vidím, certifikát dokázal to, čo už dávno viem - jej čínština sa zlepšuje.

Som na ňu veľmi pyšná, a verím, že vo svojom živote zažije i množstvo ďalších úspechov. Verím, že je inšpiráciou pre každého, kto sa chce učiť po čínsky, a ešte stále rozmýšľa nad učením sa čínskeho jazyka. Čínština sa totiž dá naučiť. A ona je toho taktiež dôkazom.