Hra na bicích: Ako na to?

Hra na bicích: Ako na to?

Published on: 24. 1. 2023 Author: Juraj S.

Bicie sú jedným z najobľúbenejších hudobných nástrojov na svete. Hrať na nich láka všetky vekové kategórie, a to od malých detí až po dospelých. Túžili ste vždy hrať na bicích alebo len hľadáte hudobný nástroj, ktorý by vám vyplnil čas? Pripravili sme praktické tipy a rady, ktoré pomôžu každému začiatočníkovi.

Typy bicích nástrojov

Na to, aby ste sa mohli naučiť hrať na bicích, si musíte vybrať správnu súpravu, na ktorej budete všetky nové poznatky a triky trénovať. Bicie súpravy sa spravidla delia do troch hlavných kategórií, a to na:

  • akustické bicie súpravy,
  • elektronické bicie súpravy,
  • perkusie.

Akustické bicie súpravy

Akustické bicie súpravy sa označujú aj ako klasické. Sú charakteristické tým, že sú univerzálne a dajú sa používať pri hraní jazzu, rocku aj popu. Prvé klasické bicie súpravy sa začali objavovať koncom 18. a začiatkom 19. storočia. V tomto období však na nich nehrala len jedna osoba, ale hneď niekoľko ľudí.

Prvé experimenty s nožnými pedálmi sa objavili v 40. rokoch 19. storočia. Išlo však len o myšlienku, ktorá sa začala pretavovať do praxe až o približne 75 rokov neskôr. K ďalšej zmene v rámci tohto hudobného nástroja došlo v 60. rokoch 19. storočia, kedy sa začali jednotlivé bubny spájať do súprav.

K tvorbe bicích súprav, na ktorých hrá len jedna osoba, prispeli najmä divadlá s obmedzeným rozpočtom. Tie si mohli dovoliť len určitý počet hudobníkov, čo bol dôvod, prečo začala jedna osoba obsluhovať viacero bubnov.

Bicie súpravy si rokmi prešli vývojom, vďaka ktorému dnes na trhu nájdete veľké množstvo rôznych prevedení vhodných na hranie jazzu, popu aj rocku.

Zloženie akustických bicích súprav

Akustické bicie súpravy sa skladajú z viacerých častí, ku ktorým patria:

  • Basový bubon – označuje sa aj ako kopák. Predstavuje veľký bubon, ktorý stojí na zemi a môže sa na ňom hrať aj pomocou nožného pedála. Má hlboký zvuk a ide spravidla o ten najhlbšie ladený bubon v celej súprave.
  • Snare bubienok – je známy aj pod názvom rytmičák, pretože je základom pre nastavenie rytmiky. V súprave nesmie chýbať. Umiestniť ho môžete na viacero miest, pričom najčastejšie sa nachádza pod nohami bubeníka.
  • Floor tom – môžete ho poznať aj pod názvom kotol. Umiestňuje sa na zem, spravidla na pravú stranu od bubeníka. Slúži na hru prechodov (breakov).
  • Súprava činelov – činely predstavujú ďalšiu dôležitú súčasť bicích súprav. Vybrať si môžete z rôznych prevedení, pričom k základným patria:
  • Hi-hat činely – ide o jeden z najčastejšie používaných typov činelov, ktoré nájdete na trhu. Sú charakteristické tým, že ich tvoria dva horizontálne umiestnené činely a jeden horný činel, ktorý môžete ovládať pomocou nožného pedála. Vďaka tomu dokážete meniť rezonanciu činelov a celkový zvuk. Výsledný zvuk, ktorý produkujú Hi-hat činely je prenikavý a slúži na udávanie tempa skladby.
  • Crash činely – ďalším obľúbeným typom činelov sú Crash činely. Predstavujú univerzálny kúsok, s ktorým sa dá zahrať takmer všetko. Obľúbené sú však najmä u hudobníkov v symfonických orchestroch. Zvuk Crash činelov je totiž charakteristický tým, že je silný, výrazný a ostrý.
  • Ride činely – ide o činely, ktoré bývajú súčasťou klasických bicích súprav. Ich hlavnou úlohou je udržiavanie tempa. Ride činely sú charakteristické tým, že majú pekný zvonivý zvuk s dlhšou dobou trvania tónu (dlhším sustainom).
  • Ďalšie činely – keď si vyberiete jeden zo základných a hlavných typov činelov, môžete si svoju biciu súpravu doplniť o ďalšie typy. K nim patria napríklad činely Splash alebo Bell. Populárne sú aj typy China, ktoré sú charakteristické ostrým a výrazným zvukom. Kombinácií, ktoré môžete s činelmi vytvoriť, je veľké množstvo. Dôležité však je, aby vám sedeli a dokázali ste s nimi hrať zvolený štýl hudby.

Jednotlivé súčasti akustických bicích súprav nájdete v rôznych veľkostiach a materiáloch. Tieto faktory ovplyvňujú to, ako bude hudobný nástroj znieť a koľko bude stáť. Ako začiatočník by ste si mali vybrať lacnejšie prevedenie, ktoré možno neposkytne taký kvalitný zvuk, no na začiatok bude stačiť. Následne, keď sa zlepšíte a budete vedieť, že vás hra na bicie skutočne baví, môžete postupne investovať aj do drahších kúskov.

Okrem kvality a ceny by ste mali myslieť aj na to, čo nesmie klasickej bicej súprave chýbať. Za základ sa spravidla považuje séria obsahujúca snare, basový bubon a Hi-hat činel. Ďalšie činely alebo zariadenie je voliteľné.

Výhody akustických bicích súprav

Akustické bicie súpravy majú viacero výhod, ku ktorým patria:

  • Tieto súpravy sú skvelé na hranie väčšiny akustických štýlov hudby, ako napríklad rock, pop, jazz, blues a funk.
  • Akustické súpravy sú ideálne na hranie energickej a hlasnej hudby.
  • Tento typ súprav dokáže skvelo reagovať na dotyk.
  • Pri hraní sa naučíte množstvo zručností, ktoré môžete neskôr využiť, keď sa budete učiť hrať napríklad na elektronickej súprave.

Nevýhody akustických bicích súprav

Akustické bicie súpravy majú aj zopár obmedzení a mínusov. K nim patria:

  • Učenie môže byť komplikované najmä v prípade, že žijete v byte, pretože bicie majú výrazný a ostrý zvuk, ktorý môže vadiť susedom.
  • Akustická súprava zaberá veľa miesta.
  • Akustická súprava si vyžaduje náročnejšie ladenie.
  • Kvalitná akustická súprava, ktorú si budete chcieť neskôr, keď budete mať viac skúseností kúpiť, je pomerne drahá.

Elektronické bicie súpravy

Druhým typom bicích súprav sú elektronické bicie súpravy. Na prvý pohľad sú veľmi podobné tým akustickým. Základ predstavuje basový bubon, tomy a činely. Existuje tu však jedna veľká odlišnosť – namiesto bubnov hráte na tzv. pady.

Pady sú zariadenia, ktoré sú spravidla vyrobené z plastu. Disponujú snímačom, ktorý sníma úder paličky. Ten následne túto informáciu zasiela zvukovému modulu tvoriacemu digitálny zvuk.

Ďalšou odlišnosťou elektronických bicích súprav je to, že sa dajú zapojiť do aparatúry alebo hi-fi zariadenia. Okrem toho si do nich môžete zapojiť slúchadlá, takže pri hraní nikoho nevyrušujete.

Rada odborníka

Benefitom elektronických bicích súprav je aj to, že si do nich viete prostredníctvom externého prehrávača pustiť nejakú hudbu. Hranie je vďaka tomu oveľa zábavnejšie a v mnohých prípadoch aj jednoduchšie.

Výhody elektronických bicích súprav

Niektoré z výhod elektronických bicích súprav sme už spomenuli. K ďalším výhodám patria:

  • Bicie súpravy si viete sami nastavovať, vďaka čomu dokážete získať presne taký zvuk, aký chcete alebo potrebujete. Nastavenie bicích nie je pritom príliš náročné. Zvládnete to už po krátkom čase učenia.
  • Pady sú spravidla menšie ako klasické akustické bubny. V interiéri tak nezaberajú príliš veľa miesta.
  • Hranie na elektronických bicích súpravách je oveľa ľahšie ako na akustických. Sú tak vhodné aj pre začiatočníkov.

Nevýhody elektronických bicích súprav

Elektronické bicie súpravy majú aj svoje nevýhody. Sú to:

  • Lacnejšie súpravy elektronických bicích sú pre začiatočníkov spravidla obmedzené, čo je dôvod, prečo pri hraní nemusíte mať kontrolu nad množstvom procesov.
  • Kvalitnejšie súpravy, ktoré sú vhodné pre pokročilého bubeníka, predstavujú veľkú investíciu.

Perkusie

Perkusie, často nazývané aj ako perkusné nástroje, nie sú klasickými bicími, no sú súčasťou kategórie bicích nástrojov. Predstavujú rad rôznych melodických hudobných nástrojov, ako napríklad etno bubienky, bongá či congá. Do kategórie perkusií je možné zaradiť aj tamburíny, triangle, vibrafóny, xylofóny či kastanety.

Perkusné nástroje sú vhodné pre dospelých aj deti. Majú dlhú históriu a využívať sa môžu takmer v každom hudobnom štýle. Učenie na nich je pomerne jednoduché a rýchle.

Typy perkusií

Perkusných nástrojov je veľké množstvo. K najpopulárnejším patria:

  • Bubny djembe – ide o najpopulárnejšie perkusné bubny. Na prvý pohľad svojím tvarom pripomínajú kalich. Majú dlhú históriu. Pochádzajú z Afriky a vyrábajú sa z jedného kusu dreva. Na výrobu sa zvyčajne používa tvrdé a odolné drevo, no v súčasnosti nájdete aj prevedenia z kompozitných materiálov. Djembe dokáže produkovať veľké množstvo zvukov, vďaka čomu sa považuje za všestranný hudobný nástroj. Okrem toho je charakteristický tým, že je veľmi hlasný, vďaka čomu ho je pri hraní dobre počuť.
  • Bubny conga – aj conga majú pôvod v Afrike. Ich najväčší a najvýraznejší vývoj však nastal v latinskej Amerike. Väčšina bubeníkov hrá spravidla na dvoch spojených congách, čím dokáže vytvárať veľmi zaujímavé tóny. Bubny conga sú charakteristické svojím užším tvarom, a tým, že sa do nich môže udierať nielen rukou, ale aj paličkami. Conga sa delia do troch základných skupín, a to na quinto (najvyšší bubon), tres dos alebo tres golpes (stredný bubon) a tumba alebo salidor (najnižší bubon).
  • Bubny bonga – bubny bonga majú takisto pôvod v latinskej Amerike. Na trhu ich spravidla nájdete vo forme dvoch spojených bubnov, na ktoré sa hrá paličkami aj rukami. Bonga sú spolu s bubnami congo neoddeliteľnou súčasťou bicích nástrojov používaných v latinských hudobných žánroch, ako napríklad salsa. Okrem toho sa môžu používať aj na hranie rocku alebo jazzu.
  • Bubny darbuka – ide o perkusné hudobné nástroje arabského pôvodu s ostrým a zvonivým zvukom. Sú charakteristické tvarom pripomínajúcim pohár. Vyrobené sú zvyčajne z hliníkového korpusu a syntetickej blany.
  • Cajon – ide o menšiu debničku, vnútri ktorej sa nachádzajú laditeľné struny, ktoré pri bubnovaní rukami na jej vrchnú časť vydávajú zvuk. Zvuk tohto latinsko-amerického perkusného nástroja sa odvíja od množstva faktorov. Okrem naladenia strún vo vnútri má na výsledný zvuk veľký vplyv aj sila úderu. Cajon je veľmi univerzálny hudobný nástroj, ktorý je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých.
  • Boomwhackers – do kategórie perkusných hudobných nástrojov patria aj trubky s názvom boomwhackers. Skvelé sú pre deti a začiatočníkov, ktorí sa učia vnímať rytmiku a melódiu. Celý proces učenia a hrania uľahčujú rôzne farby trubiek.

Zaujímavosť

V Afrike hrajú na bubne djembe spravidla muži. Rovnako ako na bubne dunun, ktorý bubon djembe vo väčšine prípadov sprevádza. Na iné bicie nástroje, ako napríklad shekere, karignan alebo kese kese, hrajú najmä ženy.

Čo sledovať pri výbere bicích súprav?

Výber bicích nástrojov nie je náročný. Je však dôležité vedieť, na čo všetko sa treba zamerať. Okrem samotného typu bicích súprav je dôležité poznať aj ďalšie faktory. Ktoré to sú?

Typ dreva

Na to, ako bicie hrajú, má veľký vplyv najmä materiál, z ktorého sú vyrobené. Na výrobu sa najčastejšie používa kvalitné a odolné drevo zaisťujúce tie najlepšie výsledky. K najpopulárnejším druhom driev patria:

  • Javorové drevo – modely akustických bicích, ktoré sú vyrobené z javorového dreva, sa považujú za najlepšie a najkvalitnejšie na trhu. Tento typ dreva sa ťaží v Kanade a pred jeho použitím ho odborníci niekoľkokrát kontrolujú. K značkám, ktorá má vo svojom portfóliu kvalitné bicie z javorového dreva, patrí napríklad DW Drums. Ak sa teda rozhodnete kúpiť si bicie z javorového dreva, očakávajte vysokú sumu pohybujúcu sa v radoch niekoľkých stoviek až tisíc eur.
  • Brezové drevo – ďalšie kvalitné drevo, ktoré zaisťuje zvuk s výbornou rezonanciou. Korpusy bicích z brezy sa spravidla vyrábajú až zo šiestich vrstiev. V porovnaní s javorovým drevom je brezové drevo síce o niečo lacnejšie, no výrobky z neho stále patria do kategórie drahých.
  • Kombinácia viacerých typov dreva – okrem jednodruhových bicích sa môžete stretnúť aj s tými, ktoré sú vyrobené z kombinácie viacerých driev. Mnohí výrobcovia kombinujú s inými drevami najmä orechové drevo, ktoré poskytuje plný a sýty zvuk. Výborne znie napríklad kombinácia orecha a brezy. Ďalším univerzálnym drevom vhodným na kombinovanie je topoľ. Ten si najlepšie rozumie s drevom mersawa, s ktorým vytvára hlboký zvuk.

Značka

Na trhu je k dispozícii niekoľko značiek, ktoré sú zárukou kvality. K nim patria Mapex, DDRUM, Stagg, DW, Yamaha či Tama.

Pamätajte však na to, že pri nákupe bicích by ste sa nemali orientovať len na značku. To, že je značka kvalitná ešte nemusí znamenať, že vám jej výrobky budú vyhovovať. Pred nákupom si preto jednotlivé modely bicích porovnajte a overte si, či disponujú funkciami, ktoré vyžadujete.

Cena

Pred nákupom bicích si určte orientačný rozpočet. Vďaka nemu si budete môcť vyfiltrovať ponuku len s bicími, do ktorých ste ochotní investovať. Vyhnete sa tak zdĺhavému prezeraniu stoviek až tisícok produktov, medzi ktorými budú aj príliš drahé prevedenia.

Vo všeobecnosti platí, že začiatočníci, ktorí sa chcú hraniu na bicie venovať len vo svojom voľnom čase, by mali siahnuť po lacnejších súpravách v cene od 300 do 600 eur. Pokročilí hudobníci, ktorí to s hraním myslia vážne, si môžu zaobstarať aj bicie v sume nad tisíc eur.

K bicím nástrojom by ste si mali zaobstarať aj kvalitné príslušenstvo. Chýbať by vám nemal:

  • Hardvér – pod pojem hardvér patria všetky stojany, držiaky a pedále, bez ktorých sa pri hraní nezaobídete. Výber vždy prispôsobte nástrojom a príslušenstvu, ktoré doma máte. Hardvér nebudete potrebovať len vtedy, keď si zaobstaráte kompletnú biciu súpravu, ktorá by ním mala disponovať.
  • Príslušenstvo na ladenie – samostatné ladenie bez nejakej pomoci je komplikované a náročné nielen pre začiatočníka, ale aj pre mnohých pokročilých hudobníkov. Preto spravíte dobre, keď si spolu s bicími zaobstaráte aj špeciálne ladičky na bicie a ladiaci kľúč.
  • Pomôcky na trénovanie – ak chcete získať lepšie výsledky z trénovania, nesmiete zabúdať ani na tréningové pomôcky, ako napríklad digitálne metronómy alebo špeciálne tréningové pady. Možností je viac ako dosť. Určite si prídete na svoje.
  • Ochranné obaly a koberce – na predĺženie životnosti hudobných nástrojov budete potrebovať ochranné obaly. Tie sa na trhu predávajú v mäkkom aj tvrdom prevedení. Výber je len na vás. Skvelým pomocníkom je aj koberec, ktorý zaručuje, že súprava sa nebude pri hraní posúvať.
  • Slúchadlá a štuple do uší – pri pravidelnom hraní bude váš sluch vystavený veľkej záťaži vo forme hlasného zvuku. Vo vašej hudobníckej výbave by preto nemali chýbať štuple do uší. Spolu s nimi si môžete kúpiť aj kvalitné slúchadlá, ktoré oceníte najmä pri hraní na elektronických bicích.
  • Príslušenstvo na ozvučenie elektronických bicích – ak ste sa rozhodli, že budete hrať na elektronických bicích, budete k nim potrebovať niečo, čo ich ozvučí. Výborným riešením je kombo pre elektronické bicie súpravy, aktívny reprobox alebo slúchadlá.
  • Náhradné blany – počas hrania sa môže stať, že niektoré blany sa porušia. V zásobe by ste preto mali mať niekoľko prevedení určených pre vaše bicie.

Ako sa naučiť hrať na bicích?

Bicie sú dnes jedným z najpopulárnejších hudobných nástrojov. Ak ste sa rozhodli, že sa na nich naučíte hrať, môžete si zvoliť, či sa budete učiť doma, alebo to necháte na odborníka.

Naučte sa hrať doma

Rovnako ako na iný hudobný nástroj, aj na bicie sa môžete naučiť hrať doma. Celý proces bude o niečo dlhší, ako v prípade voľby lektora, no nie je nemožný. Dôležité je, aby ste biciám venovali dostatok času, ideálne aspoň hodinu denne.

Spôsobov učenia je veľké množstvo. Zvoliť si môžete rôzne videá s návodmi pre začiatočníkov, knihy alebo články. My vám prinášame niekoľko základných krokov, ktoré by ste pri hre na bicie nemali vynechať.

Správne sedenie

Na začiatok sa uistite, že za bicími dobre sedíte. Znamená to, že sa zbytočne nehrbíte a sedenie je dostatočne komfortné, aby ste vydržali v rovnakej polohe aj niekoľko hodín.

K bicím si môžete zaobstarať špeciálnu bubenícku stoličku, ktorá vás nebude obmedzovať v pohybe. Ak by ste do nej na začiatku nechceli investovať, k bicím postavte pohodlnú taburetku alebo stoličku bez lakťových opierok.

Používanie paličiek a metličiek

Pri hraní na bicích sa spravidla používajú paličky. V niektorých prípadoch, ako napríklad pri hraní jazzu, ich však môžete vymeniť za metličky. Tie vytvárajú veľmi zaujímavý zvuk ševelenia, ktorý je pre jazz charakteristický.

Aby vás pri hraní neboleli ruky a dosiahli ste presne taký zvuk, aký chcete, musíte paličky aj metličky správne držať. Najlepšie spravíte, keď ich chytíte v prvej tretine ich dĺžky, pričom sa uistite, že ich držíte najmä palcom a ukazovákom.

Rada odborníka

Paličky sa môžu počas hrania kedykoľvek zlomiť alebo inak poškodiť. Preto by ste mali mať vždy niekoľko kusov v zásobe.

Počítanie slabík

Ideálna technika, ktorá vám pri učení pomôže, je počítanie slabík. Pointa tejto techniky spočíva v tom, že každej note patrí slovo alebo niekoľko slabík, ktoré zodpovedajú hodnote danej noty. Počítajte ich a snažte sa udierať do rytmu.

Keď sa vám bude zdať, že toto cvičenie je jednoduché, začnite zapájať okrem rúk aj nohy. Cvičenia opakujte dovtedy, kým nebudete s výsledkom spokojní.

Vnímanie rytmu

Započúvajte sa do svojich obľúbených pesničiek a vnímajte ich rytmus. Zatvorte na chvíľu oči a snažte sa udierať do rytmu paličkami, ceruzkami alebo iba rukami o stehná. Precvičujte si svoje znalosti kedykoľvek budete počúvať hudbu, nehľadiac na to, kde ste.

Základné rytmické cvičenia

Všetky svoje teoretické vlastnosti pretavte do praxe. Na internete si nájdite videá so základnými rytmickými cvičeniami a pustite sa do práce. Začnite najprv s jednoduchšími cvičeniami a neskôr, keď vám to pôjde, môžete vyskúšať aj tie, ktoré sú o niečo komplikovanejšie.

Jednotlivým cvičeniam venujte dostatok času. Ak sa vám nejaké cvičenie nedarí, opakujte ho až dovtedy, kým ho nezvládnete bez väčších chýb.

Cvičte

Aby ste mohli byť v hraní na bicie skutočne dobrí, musíte neustále cvičiť. Biciám venujte niekoľko hodín týždenne a skúšajte hrať stále komplikovanejšie piesne.

Okrem hrania však nezabúdajte ani na ďalšie zručnosti, ako napríklad ladenie. Vyskúšajte si sami naladiť svoje bicie, prípadne v rámci elektronických skúšajte rôzne nastavenia.

Naučte sa hrať spolu s lektorom

Ak si chcete byť istí, že nerobíte žiadne zbytočné chyby a netočíte sa stále v jednom kruhu, spravíte dobre, keď si nájdete učiteľa alebo lektora. Ten vám vysvetlí základy a postupne vás naučí hrať aj komplikovanejšie piesne.

Množstvo lektorov s profesionálnymi skúsenosťami nájdete v súčasnosti na internete. Stačí len, aby ste si vyhľadali slovné spojenie lekcie hry, prípadne učiteľ hudby spolu s mestom, v ktorom by ste chceli lekcie mať. Napríklad lekcie hry na bicie v Bratislave, učiteľ hry na bicie v Košiciach alebo hodiny hry na bicie v Banskej Bystrici.

Rovnako môžete nájsť aj lektorov na iné hudobné nástroje a z iných miest, ako napríklad doučovateľa hry na husle v Poprade alebo lektora gitary v Bratislave.

Učenie na bicie spolu s lektorom má množstvo výhod. Okrem toho, že nad sebou máte profesionálny dohľad, dokážete postupovať v učení oveľa rýchlejšie. Vďaka tomu sa vyhnete nepríjemnej frustrácii, ktorú by ste mohli pociťovať, ak by sa vám pri samostatnom učení nedarilo.

Mnohí lektori dnes poskytujú okrem klasických lekcií aj online lekcie. Na to, aby ste sa naučili hrať na bicích, tak nemusíte nikam chodiť. Ušetríte veľa času, ktorý môžete investovať napríklad do ďalšieho hrania.

Vyskúšajte hranie na bicích aj vy

Hranie na bicích láka mladších aj starších. Niet sa však čomu čudovať. Hranie nie je príliš náročné a môžete sa to naučiť aj z pohodlia domova. Namiesto toho, aby ste sa však spomaľovali a točili v jednom kruhu, je dobré porozmýšľať nad tým, či nevyužijete služby profesionálnych lektorov. Tí vám povedia, kde robíte chybu, naučia vás základy a pomôžu vám aj s hraním komplikovanejších piesní.