Author's photo
Zmazaný účet
anglický jazyk

Používanie a, an, any, some, a little, a lot of, a few, much, many

2 odpovede
COUNTABLE NOUNS:
a few - par / zopár (+)
few - nemnoho / málo (-)
very few - velmi malo (--)


UNCOUNTABLE NOUNS:
a little - trochu / pomerne (+)
little - málo / nevela (-)
very little - velmi málo (--)
Ahoj Vanesska,
najprv musis vediet rozdiel medzi pocitalnymi (countable) a nepocitatelnymi podstatnymi menami (uncountable nouns):
NEPOCITATELNE su vsetky tekutiny, hmoty a prášok: water - voda, milk - mlieko, glue - lepidlo, sugar - cukor, sand - piesok atd. Toto znie celkom logicky, ze neda sa spocitat alebo povedat "daj mi 2 piesky". V slovencine sa sice da povedat "2 lepidlá", ale tým myslíš 2 tuby lepidla. Keby si mala kýbel lepidla, nevies z toho vybrat dve.

Patria sem aj jedlá ako cheese - syr, ham - šunka, rice - ryza, pasta - cestoviny, chocolate - čokoláda, honey - med, atď.,
ale aj slová ako accommodation - ubytovanie, baggage - batožina, homework - domaca uloha, knowledge - znalosti, MONEY - peniaze (toto sa zda byt ludom divne, ze preco peniaze su nepocitatelne.. ale fakt je, ze nepovies "daj mi 2 peniaze", ale "daj 2 eura". cize money- nepocitatelne, euros/dollars/czech crowns-pocitatelne) , permission - povolenie, research - výskum, traffic - doprava, travel - cestovanie. Predpokladám, že to potrebuješ vedieť do školy, tak si pozri hlavne tie, čo máš v knihe. Ináč, v lepšom slovníku to býva uvedené vedľa slova (zda sa mi ze v hranatej zatvorke je bud U (uncountable) alebo C (countable).
POČÍTATEĽNÉ sú všetky ostatné, t.j. napr. children - deti, flowers - kvety, houses - domy, chairs - stolicky, ...proste vsetky ostatné.

A teraz to hlavné - odpoved na tvoju otázku:
Pri POCITATELNYCH pouzivas:
A/AN (v jednotnom cisle v kladnej vete): I have got a flower/ an apple. - Mám kvet/jablko. (člen A/AN sa NESMIE používať s nepočítateľnými, lebo vlastne znamená "jeden"
A FEW (zopár) - I have got a few flowers. - Mám zopár kvetov.
FEW (málo) - I have got few flowers. - Mám málo kvetov.
MANY (veľa) - I have got many flowers. - Mám veľa kvetov.

Pri NEPOCITATELNYCH pouzivas:
A LITTLE (trochu): I have got a little milk. - Mám trochu mlieka.
LITTLE (málo): I have got little milk. - Mám málo mlieka.
MUCH (veľa): I have got much milk. - Mám veľa mlieka.

Použitie ANY, SOME (moze byt s pocitatel. aj nepocitatelnymi):
SOME (nejaké) - používa sa v KLADNEJ vete: I have got some milk. - Mám nejaké mlieko. I have got some flowers. - Mám nejaké kvety. (všimni si, že "some" použiješ pri pocitatelnych iba v mnoznom cisle. V jednotnom by si totiz namiesto "some" pouzila "a/an": I have got a flower).

ANY (žiadne, nejaké) používa sa v ZÁPORNEJ vete a v OTÁZKE:
I haven´t got any milk. Have you got any milk? - Nemám žiadne mlieko. Ty máš nejaké mlieko?
I haven´t got any flowers. Have you got any flowers? - Nemám žiadne kvety. Ty máš nejaké kvety? (všimni si, že do slovenčiny sa to prekladá ako "nijaké" v zápornej vete, ale v otázke ako "nejaké")
Niekedy sa môže použiť aj "some" v otázke, napr. vo fraze "Would you like some milk? - vtedy, ked ocakavas kladnu odpoved. Ale nechcem ta zamotavat, tak tuto temu moc nerozbabravajme..)

A este je tu A LOT OF (veľa). To som si nechala nakoniec, lebo tu uz nie je co riesit. Mozes to pouzit s pocitatel. aj nepocitatelnymi, v kladnej vete, zapore, aj otazke.
I have got a lot of flowers/milk. Have you got a lot of flowers/milk? No, I haven´t got a lot of flowers/milk.
Z tohto posledneho vyplyva, ze pri MANY/MUCH nemusis rozmyslat ktore das a proste pouzivaj A LOT OF.

Este na záver musím podotknúť, ze nie je dobré sa učiť cudzie jazyky takýmto "biflovaním" gramatiky, ale v praktickom živote, lebo takto si to asi velmi nezapamatas. Ale dufam, ze za ucelom napisania nejakej domacej ulohy Ti toto relativne strucne vysvetlenie bude stacit. Ak to mas na test, skus si spravit nejake cvicenia na tieto gram. javy a posli mi ich skontrolovat ak chces.. Maj sa a vela uspechov pri studiu prajem.
Zuzana