AnkiDroid miesto papierového slovníka

AnkiDroid miesto papierového slovníka

Опубліковано: 30. 4. 2020 Автор: Filip S.

Aj keď aplikácia AnkiDroid nie je vo svete učenia sa (jazykov) ničím novým, takmer vždy sa mi pri prvom doučovaní jazyka stane, že žiak o nej ešte nepočul. Ak ste sa ešte ani vy nestretli s týmto praktickým pomocníkom, prinášam vám článok, ktorý vám priblíži princípy a výhody používania tejto aplikácie.

Kam so slovíčkami?

Keďže ovládanie slovnej zásoby je jedným zo základných pilierov zvládnutia jazyka, je potrebné nájsť si spôsob, ako slovíčka efektívne vstrebať. Týchto spôsobov je neúrekom, každý vás však posunie v inej miere. Medzi ne patria napríklad:

  • Nabifliť sa slovnú zásobu pred písomkou - asi najhorší spôsob na to, aby sme v jazyku napredovali. Slovíčok si takto udržíte v dlhodobej pamäti len veľmi málo. Nie nadarmo nám v škole vraveli, že sa učíme pre seba, a nie pre rodičov alebo učiteľa. Pri cudzích jazykoch to platí dvojnásobne.
  • Poznačiť si slovíčko niekam "za okraj" - často sa stane, že sa na hodine stretnete so slovom mimo vašej predpísanej slovnej zásoby. Klasický scenár je, že sa opýtate učiteľa na význam, nasleduje "aha, ďakujem", tí dôslednejší si slovo aj niekam zaznačia. Prečo sa potom žiaci opakovane pýtajú na tie isté slovíčka?
  • Opakovane si prepisovať slovnú zásobu - toto mali zaužívané moji mladší súrodenci v prvých fázach učenia sa angličtiny, keď si každé slovíčko viackrát vyslovili aj zapísali. Ak chcete tento spôsob posunúť na inú úroveň, vyhľadajte si viac o metóde goldlist.
  • Vyrobiť si papierové kartičky - niektorí sa radi namotivujú tým, že si vytvoria krásne kartičky, prípadne si olepia nábytok po dome lístočkami s názvami predmetov. 

Priznám sa, že u mňa nefungovalo ani jedno z horeuvedeného. Nemám nervy vystrihovať si kartičky, prepisovanie slovíčok je celkom nuda, k poznámkam z hodiny som sa aj tak nikdy nevrátil a predsa, kto by so sebou nosil papierový slovník? Ak je aj váš prípad podobný, Anki je pre vás ako stvorené. 

Ako to funguje?

AnkiDroid vám umožní vytvoriť si vlastnú databázu digitálnych kartičiek. Zadáte prednú aj zadnú stranu slovíčka, ktoré sa chcete naučiť, napríklad prednú po slovensky a zadnú v cudzom jazyku. Aplikácia funguje ako akýsi váš starší brat alebo spolužiak, ktorý vás slovíčka skúša. Keď si prechádzate cez kartičky, ktoré sa chcete naučiť, zobrazí sa vám najskôr predná strana, v mysli si slovíčko poviete a následne odkryjete zadnú stranu. Označíte, do akej miery slovíčko viete. Ak teda slovíčko neviete vôbec, aplikácia vám danú kartičku zobrazí znova v priebehu pár minút. Naopak, ak veľmi dobre, znova slovíčko uvidíte až o pár dní, týždňov či dokonca mesiacov. 

Aké sú hlavné výhody takéhoto učenia sa slovíčok?

  • Svoje slovíčka máte kedykoľvek so sebou - smartfón má väčšina z nás vždy na dosah, a teda k slovíčkam máte prístup takmer vždy, čo sa o papierovom slovníku povedať nedá.
  • Preskúšajte sa hocikedy - môžete si takto vyplniť hluchú chvíľku, napríklad keď čakáte na spoj, u lekára, alebo vám zostalo pár minút k dobru.
  • Zameranie na slovíčka, ktoré vám nejdú - hlavná výhoda v porovnaní s papierovým slovníkom u Anki je, že nemusíte strácať čas so slovíčkami, ktorých význam už poznáte. Aplikácia vám načasuje kartičky tak, aby sa vám dostali do dlhodobej pamäti. 

Má takéto učenie nejaké nevýhody?

  • Lenivosť - zostáva to len na vás, či si kartičky vytvoríte. Niektorí by určite preferovali vopred pripravenú databázu kartičiek. Avšak, ak si kartičky vytvárate sami, so slovom si spojíte aj kontext, a slovíčko sa vám uloží hlbšie do pamäti.
  • Disciplína - tento spôsob vyžaduje určitú dávku sebakontroly. Ak si teda cez kartičky dlhšiu dobu neprejdete, môže sa vám stať, že na vás bude čakať stovka slovíčok na naučenie. Každodenné preskúšanie sa slovíčok nezaberie pritom viac ako 5 minút denne.
  • Ako si ustelieš, tak budeš spať - poeticky povedané, že ak pri vytváraní kartičiek spravíte chybu, slovíčko sa naučíte zle. 

Ako sa k Anki dostanem?

Android zariadenia nájdu aplikáciu AnkiDroid v Play Store, ide o ikonu so sivým obdĺžnikom a modrou hviezdou. Ak máte iPhone, bezplatnou alternatívou tejto aplikácie je Brainscape.