Ako sa naučiť hrať na gitare?

Ako sa naučiť hrať na gitare?

Опубліковано: 11. 1. 2023 Автор: Juraj S.

Gitara je jedným z najobľúbenejších hudobných nástrojov na svete. Hrajú na nej mnohí hudobníci, speváci a ľudia, ktorí milujú hudbu. Chceli by ste vedieť zahrať zopár piesní, ktoré môžete predviesť pred rodinou a blízkymi alebo sa túžite stať rovno profesionálom? Pripravili sme pre vás praktický návod a tipy, ako sa naučiť hrať na gitare.

Typ gitary

Na začiatok je dôležité zvoliť si typ gitary, na ktorej sa chcete naučiť hrať. Na trhu dnes objavíte veľké množstvo rôznych modelov gitár, pričom všetky sa delia do troch základných skupín. Sú to:

● klasické gitary,
● akustické gitary,
● elektrické gitary.

Klasické gitary

Klasické gitary sú charakteristické mohutnejším telom, a tým, že sa na nich nehrá trsátkom, ale prstami. Zvyčajne sa využívajú na hranie klasickej hudby a flamenga. Ide o veľmi obľúbený typ gitár využívaný nielen profesionálmi, ale aj začiatočníkmi.
Klasická gitara je jednou z najstarších, aké na trhu nájdete. Ich história siaha do obdobia baroka, ktoré prevládalo v 17. až 18. storočí. V tomto čase vyzerala klasická gitara odlišnejšie ako dnes. Jej telo bolo oveľa mohutnejšie a masívnejšie. Svoj charakteristický tvar, ktorý poznáme aj dnes, získala až v 19. storočí. Klasická gitara predstavuje predchodcu ďalších typov, ktoré z nej vznikli, ako napríklad akustické alebo elektrické gitary.
Tradičná klasická gitara disponuje dvanástimi pražcami. Opretá by mala byť o ľavú nohu a pravá ruka, ktorá hrá alebo brnká na struny, by mala byť blízko zadnej časti zvukového otvoru. Ak však chcete, aby gitara vydala mierne odlišné zvuky, ruku môžete presunúť vyššie. 

Struny do gitár sa v minulosti vyrábali z čriev zvierat. V súčasnosti sa na ne využívajú materiály, ako napríklad nylon alebo fluoropolyméry.
V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s označením „moderná klasická gitara”. Tento pojem odlišuje novú klasickú gitaru od starších foriem gitár, ktoré takisto patria do kategórie klasických, no v súčasnosti sa už nepoužívajú. Môže ísť napríklad o šesťstrunovú ranú romantickú gitaru z rokov 1790 až 1880, prípadne skoršie barokové gitary s piatimi strunami.
Materiály a spôsoby výroby klasických gitár sa môžu líšiť v závislosti od výrobcu. Za bežný tvar sa však považuje tvar hrušky.

Zaujímavosť
Klasická gitara s oceľovými strunami má zvyčajne štrnásť pražcov a bežne sa drží pomocou
popruhu okolo krku a ramena.
Okrem delenia podľa veľkosti sa môže klasická gitara deliť aj na základe korpusu:
Vrstvený – označuje sa aj ako preglejkový korpus. Disponujú ním najdostupnejšie gitary na trhu. Ide o skvelú alternatívu pre začiatočníkov, ktorí nechcú do nástroja investovať hneď tisícky eur. Plusom gitár s vrstveným korpusom je tiež ich vysoká odolnosť. Nevadí im horšie zaobchádzanie či pravidelné prenášanie z miesta na miesto.
Polomasívny – predná doska týchto gitár je vyrobená z masívneho dreva, pričom zadná doska a boky sú z vrstveného materiálu. Vďaka tejto kombinácii získate pri hraní plnší a krajší zvuk. Mínusom je vyššia cena a horšia odolnosť voči vlhku.
Celomasívny – ide o gitary, ktorých telo je celé vyrobené z masívu. Kvalita materiálov je vysoká, od čoho sa následne odvíja aj cena. Za celomasívne gitary zaplatíte niekoľko tisíc eur. Pre profesionálnych hudobníkov však ide o najlepšiu voľbu, pretože poskytujú ten najkrajší zvuk. Mínusom je vysoká citlivosť na vyššiu vlhkosť, preto je dôležité dávať si pozor, kde a ako ich skladujete.

Akustické gitary

Akustické gitary sú charakteristické tým, že majú oveľa komplexnejší a širší rozsah ako klasické. Používať ich môžete napríklad v rámci rocku, folku, blues, popu a country. Plusom je tiež to, že sa na nich hrá o niečo jednoduchšie, pretože ich hmatník je užší a telo viac guľaté, čo zaručuje vyšší komfort. 

Tento typ gitár disponuje kovovými strunami, ktoré sú oveľa pevnejšie ako nylonové používané na klasických gitarách. Ak by ste však na nich hrali bez trsátka, mohli by ste sa veľmi jednoducho poraniť. Nezabudnite si ho preto spolu s gitarou kúpiť.
Akustickú gitaru prvýkrát vyrobili americkí výrobcovia hudobných nástrojov v 19. storočí. V tomto období sa označovala ako “Western Guitar” a bola charakteristická tým, že hudobníci pri hraní na nej nepotrebovali používať zosilňovač zvuku.
Akustická gitara je ideálna pre začiatočníkov aj profesionálov. Môžete si na nej brnkať len niektoré tóny, prípadne odohrať celú pieseň. Zvuky, ktoré gitara produkuje, sú prirodzené a nevyžadujú žiadne zosilnenie pomocou elektrických technológií. Kovové struny akustickej gitary vytvárajú komplexný a jasnejší zvuk ako nylonové. Majú takisto vyššie napätie a sú k sebe bližšie. Telo býva vyrobené z rôznych druhov dreva, pričom platí, že čím je kvalitnejšie, tým lepší zvuk získate. Ideálny je napríklad céder, ktorý podporuje
rôzne typy tónov.

Typy akustických gitár
Akustické gitary sa delia do niekoľkých základných skupín, a to:
Akustická gitara Orchestra – označuje sa aj ako Auditorium. Ide o gitaru, ktorá bola vyrobená v minulom storočí, kedy sa využívala najmä kvôli svojmu vyváženému zvuku.
Koncertná akustická gitara – je charakteristická tým, že vytvára jasnejší a ostrejší zvuk. Niektoré modely môžu vytvárať nižšie basové tóny.
Akustická gitara Dreadnought – tento typ gitary má veľké a hlboké telo, ktoré vytvára silný zvuk a má výraznejšie basy.
Akustická gitara Parlor – populárna bola najmä na začiatku 20. storočia. Je známa malým a štíhlym telom, ktorý sa veľmi podobá klasickej gitare. V súčasnosti sa už takmer nepoužíva.
Akustická gitara Jumbo – niektorí ju označujú aj ako „kovbojskú gitaru”. Jej telo je výraznejšie najmä v spodnej časti. Tento typ gitary vydáva pomerne hlasný zvuk s
hlbokými tónmi.

​Elektrické gitary

Ďalším základným typom sú elektrické gitary, ktoré od klasických a akustických rozoznáte veľmi rýchlo a jednoducho. Nie sú veľmi robustné a spravidla disponujú zaujímavým farebným vzhľadom. Rozdiel je aj v tom, ako sa používajú. Hrať na nich môžete aj samostatne, no vo väčšine prípadov sa zapájajú do aparatúry. 

Pre tých, ktorí sa len učia hrať na elektrických gitarách, nemusí byť aparatúra príliš veľká. Vhodný je aj menší a lacnejší domáci set, ktorý zvýrazní zvuk gitary a umožní využívať ju naplno.
Prvá elektrická gitara bola vyrobená v roku 1932, kedy ju začali využívať najmä jazzoví hudobníci. Najväčšiu popularitu však získala v 50. a 60. rokoch, kedy sa stala jedným z najdôležitejších nástrojov populárnej hudby. V súčasnosti sa využíva v takmer všetkých štýloch a žánroch, vrátane popu, rocku, folku, country, blues a jazzu.
Tento typ gitary sa tiež považuje za jednu z hlavných zložiek vo vývoji elektrického blues, rock and rollu a rockovej a heavy metalovej hudby.
V každom zo žánrov sa používa elektrická gitara inak. Napríklad v pope a rocku môže slúžiť ako rytmická gitara, ktorá hrá akordové sekvencie a nastavuje rytmus, alebo ako sólová gitara, ktorá vypĺňa niektoré pasáže.

Typy elektrických gitár ​
Elektrické gitary sa delia na viacero typov. Spravidla sa stretnete s:
Stratocaster – tento typ gitary vyrobil najprv výrobca Fender. Mnohí hudobníci si ho však tak zamilovali, že ho začali vyrábať aj ďalší. Ide o univerzálnu elektrickú gitaru, ktorá sa dá využívať v takmer všetkých hudobných žánroch. Je vhodná pre profesionálov aj začiatočníkov.
Les Paul – charakteristickou črtou gitár Les Paul je to, že majú jeden výrez v spodnej časti tela. Okrem toho disponujú dvojitým snímačom, ktorý zaisťuje silný výstupný signál. Gitary Les Paul sú obľúbené najmä v hudobných žánroch, ako metal, reggae a blues.
Telecaster – aj Telecaster začal vyrábať najprv výrobca Fender. Po veľmi krátkej dobe si však tieto gitary hudobníci tak obľúbili, že ich dnes nájdete aj v portfóliu iných značiek. Telecaster disponujú jedným výrezom a elegantným vzhľadom. Majú veľmi čistý zvuk, čo je dôvod, prečo sa používajú najmä v country a pope.
Super Strat – ide o gitary inšpirované modelom Stratocaster. Disponujú užším krkom a telom, ostrými rohmi a hlbokými výrezmi. Zvyčajne sa používajú v rocku a metale. 
SG – vyrábať ich začala značka Gibson, no dnes ich nájdete aj v ponuke iných výrobcov. Gitary SG majú súmerné telo a dva výrezy. Ide o pomerne univerzálny typ, ktorý sa využíva v mnohých hudobných žánroch.
Semiakustické – svojím tvarom a veľkosťou sa podobajú na akustické gitary. Majú duté a väčšie telo, ktoré im umožňuje vydávať veľmi príjemné „guľaté” zvuky. Z toho dôvodu sa najčastejšie používajú v jazze a blues.
Viacstrunové – môžu mať sedem alebo osem strún, vďaka čomu dokážu vydávať oveľa hlbšie tóny ako iné elektrické gitary. Viacstrunové modely sa najčastejšie využívajú v moderných metalových žánroch.
Barytónové – tento typ gitár zvyčajne disponuje šiestimi strunami a predĺženou menzúrou, čiže časťou medzi kobylkou a nultým pražcom. Môžete ich preto naladiť nižšie ako klasické gitary.
Hard a heavy – tieto gitary sú určené do rockových a metalových žánrov. Sú známe tým, že majú netradičné a zaujímavé prevedenia.

Ďalšie parametre dôležité pre výber gitary ​

Pri výbere gitary je okrem typu dôležité sledovať aj mnohé ďalšie parametre. Len tak si zaistíte, že model, ktorý si zvolíte, vám bude dobre slúžiť.

Základné otázky pred výberom
Na začiatok si zodpovedzte niekoľko základných otázok, na základe ktorých zistíte, ktorý typ gitary je pre vás najlepší.
Aký typ hudby by ste chceli hrať najčastejšie? Od toho, akú hudbu chcete hrať, sa odvíja to, aký typ gitary si zvolíte. Akustické sú vhodné na pop, folk, country či blues.
Klasické využijete najmä na hranie klasickej hudby, no problém nebudú robiť ani pri hraní popu či folku. Elektrické gitary sú univerzálne a zahráte s nimi takmer všetko.
Nenahraditeľné sú však najmä v metale a rocku.
Aký je váš rozpočet? To, koľko ste ochotní alebo môžete zaplatiť za gitaru, vo veľkom ovplyvní celý výber. Platí, že začiatočníci by do hudobného nástroja nemali príliš investovať. Môže sa totižto stať, že ich hranie po krátkej dobe prestane baviť. Ak s hraním ešte len začínate, vyberte si model v cene od 100 do 150 eur. Keď sa neskôr zlepšíte a budete chcieť napríklad odštartovať kariéru hudobníka, zainvestujte aj do drahšej gitary za niekoľko stoviek či tisíc eur.
Aká je vaša výška? Túto otázku si položte najmä vtedy, keď chcete vyberať gitaru dieťaťu alebo osobe, ktorá je nižšia. Zaistíte tým, že hudobný nástroj nebude pri hraní robiť problémy. Napríklad osoby, ktoré majú pod 160 cm, by sa mali vyhýbať klasickým veľkým gitarám. Zvoliť by mali skôr menšie prevedenia, ako napríklad sedemosminové.

Veľkosť a hmotnosť gitary

Veľkosť a hmotnosť gitary sa odvíjajú od toho, aký typ gitary si zvolíte. Platí, že elektrické gitary sú menšie ako akustické a klasické, ktoré bývajú zvyčajne masívne. Na druhej strane ich hmotnosť môže byť vyššia kvôli niektorým komponentnom, ako napríklad kovové struny. Bežná hmotnosť elektrických gitár sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 7 kilogramov, čo môže byť napríklad pre deti príliš veľa.

Mnohí odborníci preto odporúčajú gitary na základe veku a výšky osoby, ktorá na nej plánuje hrať. Ich odporúčania sú takéto:

Veľkosť klasickej gitary

  • ¼ – štvrtinové gitary – určené sú pre menšie deti vo veku od 4 do 6 rokov s výškou od 100 do 115 cm,

  • ½ – polovičné gitary – ide o väčšie gitary, ktoré sú vhodné pre deti vo veku od 6 do 8 rokov a vo výške od 115 do 135 cm,

  • ¾ – trojštvrťové gitary – vhodné sú pre deti v rozmedzí veku od 8 do 11 rokov a vo výške od 135 do 150 cm,

  • ⅞ – sedemosminové gitary – vhodné sú pre deti vo veku od 11 do 13 rokov a pre osoby vysoké 150 až 160 cm,

  • 4⁄4 – plná veľkosť gitary – klasické gitary v plnohodnotnej veľkosti, ktoré sú vhodné pre deti staršie ako 13 rokov a pre dospelých, ktorí sú vyšší ako 160 cm.

Veľkosť elektrickej gitary

  • ½ – polovičné gitary – vek od 5 do 8 rokov a výška od 80 do 100 cm,

  • ¾ – trojštvrťové gitary – vek od 8 do 12 rokov a výška od 100 do 125 cm,

  • 4⁄4 – plná veľkosť gitary – vek od 12 rokov a výška od 125 cm.

Veľkosť akustickej gitary

  • ¾ – trojštvrťové gitary – vek od 5 do 12 rokov a výška od 100 do 120 cm,

  • ⅞ – sedemosminové gitary – vek od 12 do 15 rokov a výška od 120 do 165 cm,

  • 4⁄4 – plná veľkosť gitary – vek od 15 rokov a výška od 165 cm.

Typ dreva

Na to, ako gitara znie, má veľký vplyv aj typ dreva, z ktorého je vyrobená. Na výrobu sa najčastejšie využívajú tieto typy:

  • Céder – gitary, ktoré sú z neho vyrobené, sú určené na tichšiu hru a jemné vybrnkávanie tónov. Sú preto vhodné pre začiatočníkov alebo tých, ktorí na gitare radi hrávajú napríklad pri ohni.

  • Smrek – odolné drevo, ktorému nevadí ani horšie zaobchádzanie. Je dobrou voľbou pre tých, ktorí sa chcú do hrania poriadne oprieť a túžia po čistých a hlasných tónoch.

  • Mahagón – ide o stredne tvrdé a veľmi kvalitné drevo, ktoré sa využíva na výrobu tiel a krkov gitár. Jeho charakteristickou črtou je silná odozva v basových a stredových frekvenciách.

  • Lipa – predstavuje presný opak mahagónu. Ide o mäkké a ľahké drevo, ktoré poteší silnou odozvou skôr v stredových frekvenciách. Lipa je známa nižšou cenou, čo je dôvod, prečo sa využíva na výrobu cenovo dostupnejších gitár.

  • Palisander – veľmi tvrdé drevo, ktoré sa však len málokedy využíva na výrobu tiel gitár. Zvyčajne ho nájdete na hmatníkoch.

  • Eben – aj eben je tvrdé drevo, ktoré má široké zastúpenie v rámci výroby hmatníkov. Keďže je však finančne náročnejšie, stretnete sa s ním skôr pri drahších gitarách.

  • Javor – toto tvrdé a odolné drevo využívajú výrobcovia gitár najmä na výrobu krkov. Jeho silnou stránkou je skvelá odozva vo vysokých frekvenciách.

Gitaru si vyskúšajte

Keď si chcete byť skutočne istí, že zvolená gitara je pre vás tá najlepšia, nezabudnite si ju vyskúšať. Zájdite do obchodu s hudobninami, chyťte ju do rúk a zistite, či nie je príliš ťažká alebo veľká. Pamätajte, že gitaru nemusíte hneď kupovať. Všetko si môžete nechať prejsť hlavou, prípadne prezrieť internet a zistiť, či sa daný model nepredáva niekde lacnejšie.

Nezabudnite na príslušenstvo

Ku gitare si nezabudnite zaobstarať aj kvalitné príslušenstvo. Niektoré pomôcky budete potrebovať hneď na začiatku, iné až neskôr. 

K základnému príslušenstvu, ktoré uľahčí hru na gitaru, patrí:

  • Trsátko – nesmie vám chýbať, ak plánujete hrať na akustickej alebo elektrickej gitare. Používať ho však môžete aj na klasickú gitaru, a to najmä vtedy, ak si nechcete zodrať brušká prstov. Na trhu nájdete zaujímavé trsátka v jednej alebo viacerých farbách. Vybrať si tak viete presne podľa svojich predstáv.

  • Gitarové struny – spravíte dobre, keď ich budete mať v zásobe. Vyberať by ste ich mali podľa typu gitary.

  • Stojany – namiesto toho, aby ste položili gitaru na zem alebo poličku, si zaobstarajte praktický stojan, kde ju bezpečne uložíte. Nikdy sa tak nestane, že o ňu zakopnete alebo vám odniekiaľ spadne a zničí sa.

  • Puzdrá – budete ich potrebovať najmä vtedy, keď gitaru plánujete prenášať z miesta na miesto. Pevné puzdro zaistí, že nástroj prežije aj cestu v aute, autobuse či lietadle.

  • Gitarové pásy – ak chcete na gitare hrať v stoji, budete potrebovať komfortný popruh. Na trhu nájdete rôzne popruhy, pričom k najdrahším patria štýlové kožené prevedenia.

Rada odborníka

Ku gitare si následne môžete zaobstarať aj rôzne špeciálne typy príslušenstva, ako napríklad gitarové efekty, ktoré menia zvuk gitary, alebo gitarové kombo tvorené zosilňovačom a reproboxom.

Ako sa naučiť hrať na gitare?

Keď už viete, ako si vybrať gitaru, môžete sa začať učiť, ako na nej hrať. Pri hraní na gitare máte spravidla dve možnosti, ako na to:

  • samovýučba,

  • učiteľ/hudobná škola.

Samovýučba

Hrať na gitare sa môžete naučiť aj sami doma. Celý proces bude dlhší a náročnejší, no netreba sa ničoho báť. V súčasnosti máte k dispozícii praktické návody vo forme kníh, článkov a videí, ktoré vám učenie uľahčia.

Ako sa teda naučiť hrať na gitare doma? Stačí sa držať niekoľkých základných krokov:

1. Zoznámenie s gitarou

Ak ste ešte nikdy nedržali v rukách gitaru, musíte sa s ňou zoznámiť. Dobre si ju prezrite a zistite, z čoho je zložená. Jednotlivé časti, ktoré na nej vidíte, majú rôzne názvy. Sú to:

  • Struny – ide o časť, ktorá vydáva zvuk a na ktorú budete hrať prstami alebo trsátkom.

  • Kobylka – nachádza sa v najširšej časti tela gitary a má obdĺžnikový tvar.

  • Rezonančný otvor – ide o otvor nachádzajúci sa na tele gitary. Vychádza z neho všetok zvuk.

  • Pražec – ide o stĺpce, ktoré nájdete na hmatníku.

  • Hmatník – dlhá časť gitary. Udávajú sa na nej akordy.

  • Ladiaca mechanika – nachádza sa na hlave gitary. Slúži na jej ladenie.

2. Učenie akordov

Akord je súzvuk viacerých tónov. Aby ste ho mohli zahrať, potrebujete minimálne dva prsty. Učenie akordov môže byť pre začiatočníkov náročné, pretože neexistujú žiadne skratky ani metódy, ktoré by vám s tým pomohli. Jednoducho si ich musíte zapamätať ako básničku alebo abecedu.

3. Striedanie akordov

Keď sa jednotlivé akordy naučíte, začnite ich medzi sebou striedať. Pri hraní sa snažte nesústrediť na jednu alebo druhú ruku. Snažte sa o prirodzenú súhru.

Ak si chcete učenie striedania akordov zjednodušiť a spríjemniť, vyskúšajte hrať pieseň Wonderwall od Oasis, ktorá je veľmi obľúbená medzi začiatočníkmi.

4. Pravidelné cvičenie

Hra na gitare je nekonečný proces, v ktorom sa môžete neustále zlepšovať. Keď sa naučíte hrať jednu ľahšiu pieseň, prejdite na ďalšiu, ktorá bude o niečo náročnejšia. Venujte hre na gitaru aspoň hodinu denne a uvidíte, že prvé výsledky sa dostavia veľmi skoro.

Učiteľ alebo hudobná škola

Chceli by ste si proces učenia na gitare urýchliť alebo len potrebujete mať nad sebou dohľad odborníka, ktorý vám vysvetlí, kde robíte chyby? V tom prípade začnite navštevovať hudobnú školu alebo si nájdite profesionálneho učiteľa, ktorý vám poskytne lekcie gitary pre začiatočníkov.

Mnohé základné aj stredné umelecké školy robia kurzy gitary pre deti či dospelých, pomocou ktorých sa naučíte základy aj pokročilé techniky a triky. Kurzy bývajú určené spravidla pre viacerých študentov, vďaka čomu sa môžete stretnúť a zoznámiť s ďalšími ľuďmi milujúcimi hudbu.

Ak by ste chceli hodiny len pre seba, ideálnou voľbou je učiteľ gitary. Učiteľa alebo lektora môžete nájsť veľmi jednoducho na internete. Lekcie gitary následne môžu prebiehať online, prípadne osobne, spravidla v priestoroch, ktoré má lektor k dispozícii.

Súkromné hodiny gitary sú pre mnohých začiatočníkov aj pokročilých lepšou voľbou ako viacčlenné kurzy. Dôvodom je osobný prístup lektora a intenzívnejšie štúdium. Z jednej lekcie gitary si tak odnesiete oveľa viac.