Author's photo
Анонімний автор
chémia - sš

Aké bude magnetické kvantové čislo

Aké bude magnetické kvantové čislo 4py a podla čoho to zisťujem?

1 відповідей
Hlavné kvantové číslo n nadobúda hodnoty: n = 1, 2, 3...nekonečno, prakticky 1 až 7. Jeho hodnota je totožná s číslom periódy v tabuľke: ak n = 1, je to vrstva K, n = 2 ide o vrstvu L, n = 3 je to vrstva M atď.
Vedľajšie kvantové číslo l nadobúda hodnoty l = 0, 1, 2, 3 až n-1, číslam odpovedajú písmená: 0 = orbital s, 1 = orbital p, 2= orbital d, 3 = orbital f atď.
Magnetické kvantové číslo m nadobúda hodnoty: m = -l, 0, +l a spinové kvantové číslo s môže mať hodnotu +1/2 alebo -1/2.
Väčší problém Ti asi budú robiť hodnoty magnetického kvantového čísla. Pri s orbitale je to len jedna hodnota m = 0, lebo aj hodnota l (vedľajšie kvantové číslo) je 0. Orbital p (3x degenerovaný - px, py a pz) môže mať hodnotu m tak isto len jednu, ale treba zistiť ktorú z 3: -1, 0, +1? (Tri možné hodnoty sú preto, lebo hodnota l môže byť -1, 0, alebo +1. Tu nám pomôžu pravidlá, ktoré platia pre obsadzovanie orbitálov: výstavbový princíp, Pauliho princíp a Hundovo pravidlo (naštuduj si ich!)
Takže keď máme: 4py znamená to: n = 4, l = 0, 1, 2, 3. V našom prípade je hodnota vedľajšieho kvantového čísla l = 1 , lebo v zápise máme orbitál p. Ten je 3x degenerovaný, v našom prípade to bude orbitál py (podľa daného zápisu). Teraz ideme na m, ktoré nadobúda jednu z hodnôt: -1, 0, +1 - ale ktorú? Nakresli si rámčeky pre p orbital: budú 3 a označ si px, py a pz zľava doprava. Týmto označeniam - každému rámčeku - priraď hodnoty magnetického kvantového čísla - tak isto zľava doprava: rámček px bude mať hodnotu m = -1, rámček py bude mať hodnotu m = 0 a rámček pz bude mať hodnotu m = +1. Podľa pravidiel do každého rámčeka môžeš šípkami zapísať elektróny nasledovne: do každého rámčeka nakresli 1 šípku smerom hore (tak umiestniš 3 elektrónov - výstavbový princíp) a následne nakresli šípky smerom dole do každého rámčeka. Tak zistíš, že na p orbitale môže byť maximálne 6 elektrónov (zápis p6-horný index). My ale nemáme daný presný počet elektrónov na p orbitale, máme len zápis py - ten zodpovedá prostrednému z 3 rámčekov pre p orbital a preto je hodnota jeho magnetického čísla 0.
Dúfam, že je to zrozumiteľné. Ak ešte potrebuješ pomoc, kontaktuj ma.
Коментарі:
Анонімний автор
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Ak by som sa ešte mohla opýtať, magnetické čislo v orbitály d može byť -2,-1,0,1,2. Ako ich v tomto prípade označujem podľa osi x,y,z ?