3 tipy pre efektívne štúdium

3 tipy pre efektívne štúdium

Publikované: 7. 6. 2025 Autor: Tereza J.

ZAPOJENIE ČO NAJVIAC ZMYSLOV

Kombinácia počúvania a čítania (napríklad čítanie titulkov pri počúvaní podcastu alebo sledovaní videa) vám pomáha spájať zvuky so slovami, zlepšovať výslovnosť, hlbšie porozumieť ich významu a tiež rôznymi spôsobmi posilňuje jazyk vo vašom mozgu. Počúvanie pri čítaní dáva študujúcim model toho, ako sa slová vyslovujú a plynú vety. Keď počujete nové slová a vidíte ako sa píšu a používajú v kontexte, ľahšie pochopíte ich funkciu vo vete. Nenaučíte sa len to, čo slovo znamená - naučíte sa aj ako ho prirodzene používať. Potom budete istejší a presnejší počas rozprávania. 


LEARNING BY DOING

Existuje mnoho spôsobov štúdia cudzieho jazyka - memorovanie zoznamov slovíčok, robenie gramatických cvičení alebo prekladanie textov. Výskum však ukazuje, že najefektívnejším spôsobom učenia sa je takzvané ‘learning by doing’ – učenie sa praxou, a teda aj kombináciou viacerých zmyslov súčasne. Používanie jazyka v praxi pomáha mozgu zapamätať si cudziu reč ešte lepšie než pasívne metódy, ako je napríklad iba čítanie alebo sledovanie.

Podľa (Turek, 2008) si človek zapamätá 10% z toho čo číta, 20% z toho čo počuje a až 70% z toho čo vidí a počuje. Najlepšou metódou je však aktívne vykonávanie danej činnosti, z ktorej si zapamätáme 90%. (Turek, 2008)


ZÁBAVA UĽAHČUJE UČENIE

Keď nás niečo baví, chceme to robiť dlhodobo a neuvedomujeme si ako plynie čas. Rovnako si veci okamžite pamätáme a prirodzene chceme o téme vedieť viac. Ak je teda niečo čo radi robíte, skúste si tú aktivitu ‘preložiť‘ do cudzieho jazyka.


Zhrnutie

Pre efektívne učenie je potrebné využívať jazyk čo najviac v praxi, snažiť sa ho navnímať audiovizuálne a štúdium urobiť zábavným.


Zdroj: Didaktika, Ivan Turek, 2008, vydavateľstvo Wolters Kluwer