5 dôvodov prečo sa učiť cudzie jazyky

5 dôvodov prečo sa učiť cudzie jazyky

Publikované: 30. 5. 2019 Autor: Juraj S.

Príslovie „koľko rečí vieš toľkokrát si človekom“ asi nikomu netreba predstavovať a poznajú ho ľudia po celom svete. O niečo horšie je, keď sa človek vyskytne v situácii keď sa cudzím jazykom potrebuje dohovoriť, ale jazyk neovláda, zabudol, alebo iba v škole nedával pozor. Práve výčitka „kiež by som vtedy dával väčší pozor“ trápi hlavne absolventov pri príprave na pohovory a po nástupe do zamestnania.

Tu je 5 najčastejších dôvodov aby sme Vás presvedčili, prečo by ste sa cudzie jazyky mali učiť:

  • Pracovné príležitosti

Žijeme v dobe informatizácie a automatizácie, kde sú na kandidátov kladené pomerne konštatné kritéria v podobe technických zručností, schopností riešiť problémy a autonómne a samozrejme cudzie jazyky. Poznať aspoň jeden cudzí jazyk už nie je nevyhnutnosť. ale takmer povinnosť. Čím viac jazykov viete, tým viac dverí je pre Vás otvorených.

  • Priateľstvá

Toto poznajú asi najlepšie študenti, ktorí mali možnosť vycestovať na štúdijný pobyt, absolvovať Erasmus, alebo študovať v zahraničí. Aj keď aklimatizácia môže byť pre študenta ťažšia, často krát je to najlepšia životná škola a skoro vždy prinesú pevné priateľstvá, ktoré trvajú na diaľku aj dlho po ukončení štúdia.

  • Všeobecný prehľad

Podľahnúť fake news je dnes veľmi jednoduché. Treba byť obrnený dávkou kritického myslenia a cudzí jazyk v tom môže vždy iba pomôcť. Ľahko si skontrolujete ako o dianí informujú mediá v zahraničí. Hlavne tí, ktorí jazyk ovládajú na pokročilej úrovni sa zhodujú aj v tom, že filmy a seriály je určite lepšie si pozrieť v originálnom znení ako s dabingom.

  • Sloboda cestovať a žiť kdekoľvek

Mnohí ľudia sa bránia cestovaniu, kvôli jazykovej bariére a nepoznania pomerov v krajine. Vďaka cudziemu jazyku to ide vždy ľahšie. Nemusíte sa viazať na cestovné kancelárie, delegátov a organizované výlety v mieste dovolenky. Ľahko si všetko dohodnete online vopred, alebo priamo na mieste. Znalosť cudzieho jazyka vám preto môže pomôčť cestovať výrazne lacnejšie a v niektorých prípadoch aj žiť lacnejšie. Môžete byť zamestnaný napríklad pre nadnárodnú firmu a pracovať z druhého konca sveta.

  • Posilňujete mozog

Je dokázané, že ľudom, ktorí su bilinguálni lepšie pracujú mozgové závity. Vedia sa lepšie vyrovnať s riešením úloh.  Slová v cudzích jazykoch majú niekedy pôvod v iných jazykoch. AJ takto sa z niektorých ľúdí stávajú polygloti lebo si vedia príbuzné slová lepšie zapamätať.