Ako sa efektívne učiť

Ako sa efektívne učiť

Published on: 14. 5. 2019 Author: Juraj S.

Vysokoškolský študent medicíny Paťo, ktorý sa popri tejto náročnej škole dal aj na štúdium techniky na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, stíha ešte doučovať. Ako jeden z doučovateľov na stránke DoučMa.sk vám v nasledujúcich riadkoch poradí, ako sa učiť efektívne. Ako hovorí, aj napriek tomu, že slovenský školský systém študentov skôr od učenia odrádza, môže sa to zlepšiť vďaka pár overeným trikom. ,,Skôr či neskôr príde u študentov stres, strata motivácie, totálna nechuť vôbec sa nad nejakou školou zamýšľať, a už vôbec nie zamýšľať sa nad tým, ktorým smerom sa má uberať ich život, a ako tomuto svetu najviac prospejú. Školu nezmeníš, ale môžeš sa učiť inovatívnejšie po svojom, a dokonca sa učenie môže stať tvojou záľubou,“ tvrdí Paťo.

Nedávno doučoval budúcich medikov. Na prvom doučovaní začal citátom Abrahama Lincolna:

,,Mnoho ľudí čaká ešte tisíce hodín nad knihami, jednoducho sa oplatí naučiť sa tie presedené hodiny stráviť efektívne,“ doplnil Paťo.

Pár trikov od Paťa, ako učiť efektívne:

1. Využi čas,keď čakáš

Za celé štúdium som zistil, že väčšinu času študent zabije čakaním na profákov, stepuje s indexom na chodbe, sedí na zastávke alebo čaká v zápche.

Skús so sebou nosiť knihu, stručné poznámky, nahraté poznámky, myšlienkové mapy. Ak si myslíš, že sa to na tých 10 minút neoplatí, si na omyle. Sprav to 6- krát za deň a máš hodinu, sprav to každý deň v týždni a je to 7 hodín, teda jedna priemerná kniha.

2. Systém a poriadok

Poriadok v izbe, v taške aj poznámkach.

Zahoď zošity, prejdi na zakladače. Odlišuj ich farbami. Každý predmet nech má typickú farbu. Veci, ktoré nepoužívaš, vyhoď. Mať málo vecí nie je chudoba, je to sloboda. Farby používaj čo najviac, aj v poznámkach. Ideálne je mať hierarchiu farieb (farebne odlíšené nadpisy, podnadpisy, vzorce, definície atď … ).

Kedysi som bol zástanca zhužvaného papiera vo vrecku a jedného pera, potom som sa začal zaujímať o to, ako funguje mozog a verte mi- poriadok a farby nie sú len pre baby. Teda okrem ružovej a fialovej :D

3. Myšlienkové mapy

Nepôjdem do podrobností. Skús si o tom niečo naštudovať. Je to výborná vec a pritom žiadna novinka, používal to aj Newton, Da Vinci a celý ten spolok múdrych, čo potrebovali mať vo veciach prehľad.

4.Videá, obrázky, knihy zo zahraničia.

Mozog nebavia hory čiernobieleho textu. Máš dve hemisféry. Jedna sa učí, a tá druha emocionálna ťa stále otravuje. Ak jej dáš farby, obrazy, videá dá ti pokoj, a vydržíš sa učiť oveľa dlhšie. Ak máš nudnú knihu bez pato - 4obrázkov alebo zošit z biológie, chémie či fyziky, nájdi si tie obrázky na nete a dokresli si ich tam. Radšej jeden obrázok s popisom ako 20 riadkov textu. Prečo tie knihy zo zahraničia? Lebo tam to už pochopili.

5. Rýchločítanie

Trvá pomerne dlho naučiť sa túto techniku ale stojí to za to ;)

6. Prečítaj si učivo deň predtým, ako ho preberieš v škole

Je dokázané, že potom tú hodinu neprespíš. Mozog zaujímajú veci, ktoré už videl.

7. Doučovanie

Bežný učiteľ nemá motiváciu od štátu byť inovatívny. V triede má 30 žiakov, a tempo sa prispôsobuje väčšine. Veľká časť žiakov sa učí to, čo už videla, a na otázky čo ich zaujímajú nie je priestor. Správne doučovanie je hlavne o otázkach žiaka a o veciach čo ho bavia. Doučovateľ nie je nervózny učiteľ, ale mal by byť skúsenejší kamarát, sprievodca na ceste, a zároveň vychovávateľ. Mal by sa o žiaka zaujímať, objaviť jeho talenty, a doučovanie doslova ušiť na mieru. Treba mať jasne stanovený spoločný cieľ, a aj cestu k nemu. Doučovanie má zároveň úplne inú atmosféru, je rozdiel sedieť v tvrdej lavici pod stresom ako sedieť v kľude v kresle pri šálke dobrej kávy. Do vzdelania (kurzov, doučovaní, kníh) sa neboj investovať.

8. Timemanagement

Pomerne nová veda, keď si o tom človek niečo naštuduje, naozaj ušetrí niekoľko hodín denne. Skús si vyhľadať pojmy: To do list, Pomodoro technika, Eisenhowerova metóda.

Daj si však pozor na to,aby si hodiny, ktoré ušetríš, nevyužil na to, že si naložíš ešte viac práce a povinností. Pointa tohto článku je ušetriť tvoj čas, aby si ho mohol venovať rodine, priateľom, športu a oddychu.

9. Vyhýbaj sa reklame

Informácia, ktorú nepoužiješ, ťa zaťažuje. S reklamou sa nedá bojovať. Ľudia, ktorí reklamu tvoria, roky študovali, ako sa dostať do tvojej hlavy. Farby, fonty, slogany, všetko je nastavené tak, aby upútali tvoju pozornosť. Najlepšie je nesledovať billboardy, televíziu, a na svoj prehliadač si nainštalovať nejaký kvalitný filter.

10. Komunikácia

Nechatuj, používaj skype alebo mobil. Ak si zrátaš koľko času stráviš na chate, a ten čas by si brigádoval, môžeš si za to kúpiť kľudne aj 5 najdrahších paušálov.

11. Nauč sa povedať nie.

Nemusíš byť všade, na každej párty, koncerte, pive. Nemusíš precestovať pol sveta, alebo prijať všetky pracovné ponuky. Ak existuje niečo dôležitejšie ako menované veci, venuj sa radšej tomu.

Nauč sa oddychovať. Môj otec robil istý čas trénera a vždy mi opakoval: Nie je umenie veľa trénovať, umenie je časovať oddych. Toto platí aj v učení. Možno snívaš, že keď budeš starý, budeš mať dom, všetko zabezpečené, pohodlné kreslo a len tak si vyložíš nohy a konečne si oddýchneš. Nemusíš snívať, môžeš si vyložiť nohy a oddýchnuť hneď teraz. Naozaj potrebuješ všade byť a všetko mať?

11. Nevzdávaj sa a bež za svojím snom

Život nieje cesta, ktorá sa jedného dňa rozdvojí na úspech alebo neúspech. Úspech znamená 100-krát padnúť a 100- krát sa postaviť a ísť ďalej. Ak dodržíš aspoň jednu z rád, ktorú som ti dal, som rád, že som tieto rady nepísal zbytočne.:)