Ako som sa dostal na MEDICÍNU?

Ako som sa dostal na MEDICÍNU?

Published on: 27. 11. 2019 Author: Marián Ž.

Vítam Ťa na mojom blogu. Toto je môj prvý príspevok. Verím, že budem mať čas a chuť prispievať viac. Určite si klikol na článok, kvôli jeho názvu, tak poďme hneď na to.

Volám sa Majo, mám 23 rokov (2019) a študujem na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a momentálne som v piatom ročníku. Moja cesta na medicínu začala už v ranom detstve, od malička som túžil byť lekárom. Môj malý nevinný detský sen sa mi stále plní a každým dňom som bližšie k jeho splneniu. Aj keď táto moja cesta vyzerá ideálne a cieľavedomo, veru nebola.

Počas druhého stupňa som sa najviac venoval histórii a geografii (nielen vďaka osobnostiam, ktoré ma tieto predmety učili) a neznášal som matematiku (doteraz nechápem prečo). Avšak na gymnáziu nastal zvrat, "kolieska v mojej hlave sa roztočili", objavil som krásu logiky, spájania a odvodzovania faktov. Prišiel som na to, že sa mi oveľa viac páči prísť na nejaký poznatok logickým úsudkom, alebo vypočítať nejaký príklad, ako sa učiť roky a hlavné mestá naspamäť (a to ešte nespomínam pre mňa najhorší predmet na gymnáziu). Začal som holdovať exaktným vedám: matematike, fyzike, informatike, chémii a biológií. Naopak spoločenské vedy a jazyky som si až tak neužíval. Moja cieľavedomá príprava na medicínu začala až v októbri IV. ročníka na gymnáziu. Kúpil som si testovnice, začal chodiť na súkromné doučovania (o alternatívach doučovania v inom blogu) a pripravovať sa.

Príprava na prijímačky presiahla prípravu na maturitné skúšky, aj napriek tomu sa mi podarilo celý štvrtý ročník aj maturitnú skúšku skončiť s čistým štítom. Musím povedať, že maturity som si naozaj užíval (okrem biológie, ktorej bolo veľmi veľa, a ktorej som nechal veľkú väčšinu akademického týždňa). Po maturite pokračovala príprava na prijímačky, ktoré prišli čo nevidieť (už sa toho veľa po maturite nenaučíš...) a nezvládol som ich ideálne. Bol som 5 bodov pod hranicou prijatia, čo nie je katastrofa, keďže bodové hranice sa väčšinou posúvajú aj o 30-50 bodov nižšie, ale aká-taká neistota do polovice augusta bola. Po prvom zápise som bol prijatý a od augusta som sa nevedel dočkať, čo ma čaká na novej škole, vysokej škole, na odbore s povesťou "najťažší.