brazílska-portugaličina = portugalčina?

brazílska-portugaličina = portugalčina?

Publikované: 14. 5. 2019 Autor: Juraj S.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že portugalčina v Portugalsku a v Brazílii sa značne líši nielen výslovnosťou, ale aj niektorými prvkami v gramatike a slovách. Portugalčina patrí medzi románske jazyky, no vďaka nadvláde Arabov v stredoveku, má oveľa viac prvkov z arabčiny, predovšetkým vo výslovnosti. Charakteristická črta portugalčiny je „šušlanie“, na ktoré si mnohí študenti nevedia zvyknúť, a zo začiatku sa im zdá veľmi smiešne. V gramatike a slovnej zásobe sa portugalčina veľmi podobá na španielčinu.

Karolína Zemánková sa venuje doučovaniu portugalčiny a angličtiny, zároveň pôsobí aj ako prekladateľka a tlmočníčka v oboch jazykoch.

Keď sa Karolíne niekto ozve so záujmom o učenie portugalčiny, jej prvá otázka smeruje k zisteniu, o aký jazyk má študent záujem – európsky alebo brazílsky?

Už na strednej škole sa začala učiť angličtinu a francúzštinu a jazyky sa stali jej hobby. Oba chcela študovať aj na vysokej škole. Vybrala si prekladateľstvo a tlmočníctvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V čase, keď maturovala, sa však neotváral francúzsky program. K angličtine si teda musela nájsť iný jazyk. V zozname ponúkaných možností Karolíne náhodne padol pohľad na portugalčinu a povedala si, že popri angličtine je dobré mať „exotický“ jazyk, ktorý neovláda veľa ľudí.

Počas štúdia strávila mesiac v Lisabone a mesiac na stáži v Brazílii. Portugalsko je krásna krajina s úžasnou architektúrou a veľmi srdečnými ľuďmi. Nečakajte typických „lenivých južanov“, ale meškať na stretnutie budú vždy. Jediné, na čo si Karolína nevedela zvyknúť, bola miestna kuchyňa. Portugalci totiž milujú olej a vyprážané a ťažké jedlá. Brazília je obrovská krajina, preto je v nej veľa kontrastov, či už podnebných alebo kultúrnych.

Z jej skúsenosti niektorým žiakom pomáha, keď sa predtým učili španielčinu, iných to ale môže naopak študentov mýliť. Najčastejšou motiváciou žiakov je, že sa chystajú na Erasmus alebo iný študijný pobyt do Portugalska, a chcú sa ešte predtým naučiť aspoň základy. Pribúda však aj veľa manažérov firiem, ktorí by radi nadviazali kontakt s brazílskymi firmami, keďže ide o ekonomicky silnú krajinu.