Pandémia priniesla zmeny vo vzdelávaní, niektoré z nich pravdepodobne nebudú len dočasné. Jednou z netradičných foriem vyučovania sú „Learning pods“, v slovenčine nazývané aj ako „mikroškoly“.
Čo je to mikroškola?
Mikroškolou (Learning pod) môžeme nazvať modely malých súkromných „škôl“, ktoré sa od klasických odlišujú najmä počtom študentov a vyučovacou formou. Zväčša ide o skupiny troch až šiestich rovesníkov s podobnými vedomosťami a schopnosťami. Táto forma vzdelávania sa počas pandémie stala populárnou najmä v USA ako alternatíva k úplnému online vzdelávaniu. Deti sa stretávajú v domácnosti niektorej z rodín a poplatok pedagógovi, ktorý žiakov učí, hradia ich rodičia.
Na Facebooku vznikla skupina pod názvom „Pandemic pods“, kde si rodičia dohadujú vyučovacie skupiny či termíny a spôsoby lekcií. Dnes má americká skupina už viac ako 34 000 členov. Vo Veľkej Británii dokonca existujú mobilné triedy na prenájom, ktoré fungujú ako malé učebne na kolesách a poskytujú priestory aj na tento typ vzdelávania.
Vzdelávací model, ktorý kladie dôraz najmä na individuálny prístup k študentovi a využitie moderných technológií má potenciál uplatniť sa v ďalších krajinách. Kritici mikroškôl však upozorňujú aj na ich negatívne stránky.
Plusy a mínusy mikroškoly
Plusy
Malé skupiny žiakov umožňujú najmä spomínaný individuálny prístup učiteľa. Personalizácia žiaka hrá hlavnú úlohu vo vyučovacom procese. Dáva dieťaťu priestor prejaviť sa a dostať dostatok pozornosti od pedagóga i spolužiakov.
Za jednu z výhod môžeme považovať tiež prepojenie online a offline prostredia počas učenia sa. V mikroškolách sú často využívané edukačné videá, podcasty, online prednáśky či iné digitálne pomôcky na spestrenie a zatraktívnenie vyučovania.
V neposlednom rade označujú priaznivci modernej metódy vzdelávania za jedno z jej plusov bezpečnosť počas pandémie. Mnoho rodičov má obavu z návratu detí do veľkých škôl, kde sa stretnú s desiatkami či stovkami ľudí, a tým sa zvýši riziko ich nákazy. Mikroškoly ho výrazne eliminujú.
Mínusy
Za najväčšie mínus mikroškôl je považované prehlbovanie vzdelanostných rozdielov medzi deťmi z lepšie a horšie finančne zabezpečených rodín. Vyučovanie v malých skupinách totiž hradí rodič a každý si to nemôže dovoliť. Klasické školy tak môžu prísť o niektorých študentov, a tým zároveň o časť svojich finančných zdrojov. S tým súvisí následná hrozba zníženia kvality poskytovaného vzdelávania či prípadný zánik školy.
Forbes.com v článku o mikroškolách v USA medzi negatívami uvádza aj prehlbovanie rodovej nerovnosti. Podľa prieskumu, ktorí vznikol v máji po vypuknutí globálnej pandémie, až 97 % matiek uviedlo, že sa doma stará o pomoc deťom so školskými povinnosťami a učením sa. Podobne je to aj s organizáciou domácich mikroškôl. To predstavuje riziko prehlbovania rozdielov v odmeňovaní mužov a žien, keďže tak majú matky na svoju prácu oveľa menej času a síl.
Hľadáš doučovanie? Nájdi si správneho doučovateľa pre doučovanie online alebo osobne v tvojom okolí.
Pre správne fungovanie stránky pristupujeme k informáciám uloženým v tvojom zariadení. Ide napríklad o cookies alebo lokálnu pamäť prehliadača. Ukladáme tam dáta potrebné pre fungovanie stránky, údaje využívané na analytické účely alebo údaje ukladané tretími stranami.
Ak sú tieto informácie nevyhnutné pre chod stránky, ukladáme ich hneď automaticky. Na všetky ostatné potrebujeme súhlas, ktorý môžeš udeliť nižšie. Tvoj súhlas si uchováme 12 mesiacov, pri odmietnutí sa ťa na súhlas opäť opýtame po 6 mesiacoch, svoje rozhodnutie však môžeš zmeniť kedykoľvek. Bližšie informácie nájdeš na stránke ochrany osobných údajov a vo všeobecných podmienkach používania.