Kedy sa ľahko učíme

Kedy sa ľahko učíme

Publikované: 24. 6. 2022 Autor: Tereza J.

Vzdelávanie v rozsahu v akom ho poznáme dnes je celkom nový fenomén. Všetci sa učíme v škole a po nej si učivo opakujeme robením úloh, slohov, projektov... Môžeme tiež navštevovať rôzne inštitúcie ponúkajúce kurzy a školenia online aj offline. Pri každom spôsobe je nám však prezentované učivo učiteľom alebo lektorom, ktoré si následne máme doma sami zopakovať. A tak naše vzdelanie nezáleží len na kvalite učiteľov a učiva, ale aj na našich vlastných schopnostiach vzdelávať sa.

Pri samovzdelávaní je rovnako ako v škole dôležité dodržiavanie určitých zásad. Patrí medzi ne výber správnej učebnice, nastavenie tempa, spôsob opakovania či robenia poznámok. Ďalej tiež podmienky, ktoré na prvý pohľad možno s učením veľa spoločného nemajú, napriek tomu však zásadne ovplyvnia kvalitu výsledkov. Nižšie je o nich viac.

Hydratácia a kyslík

Nato, aby váš mozog správne fungoval potrebuje mať dostatok kyslíka a vody. Ak mozgu chýbajú, myslieť budete pomalšie. Je dobré vyvetrať miestnosť, v ktorej sa učíte a vždy mať pri sebe fľašu/pohár s vodou. Je dôležité pamätať si, že po ťažšom obede bude potreba týchto dvoch látok ešte väčšia, pretože časť z nich využije vaše telo na trávenie. Možno ste si aj sami v škole všimli, ako učiteľky po obede vždy trvali na otvorených oknách. To aby ste im tam nezaspali 😊

Pauza a pohyb

Pauza v učení je takmer rovnako dôležitá ako učenie samotné. Počas nej mozog spracúva a ukladá informácie, a čo je najdôležitejšie – odpočíva. Nastavenie pravidelných páuz, v ktorých budete robiť niečo iné ako premýšľať, je veľmi dôležité. Vynikajúci je pohyb, pri ktorom si nielen vypnete hlavu, ale zlepší sa aj prietok krvi do vášho mozgu. To stimuluje kreativitu, zlepšuje pamäť a pomáha rozvíjať schopnosti na riešenie problémov.

Pokoj

Okrem odpočinku, by ste počas učenia nemali byť v strese alebo mať strach z nesprávnej odpovede. Ak ste, premýšľate pomalšie, a tak sa váš strach z neúspechu môže ľahko stať skutočnosťou. Je to preto, že medzi základné ľudské potreby patria vedľa vyššie zmienených fyziologických aj potreba bezpečia, spolupatričnosti a úcty. Podobne, ako často neviete správne odpovedať učiteľovi, ktorý vás stresuje, sa nebudete v strese ani vedieť sústrediť na učenie. Mozog je v tomto stave sústredený na obranu a nedokáže robiť nič iné. Učiť sa s ‘čistou hlavou’, v pokoji, príjemnom a tichom prostredí, preto určite prinesie kvalitnejšie výsledky.