Naučte sa hrať na flaute: Tipy, triky a všetko, čo potrebujete vedieť

Naučte sa hrať na flaute: Tipy, triky a všetko, čo potrebujete vedieť

Publikované: 21. 1. 2023 Autor: Juraj S.

Príručka pre začiatočníkom, ktorí sa chcú naučiť hrať na flaute: technika, učitelia, náklady a ďalšie informácie

"Musí to [flauta] byť vášeň - rovnako dôležitá ako voda, ktorú pijete, alebo chlieb, ktorý jete."
- Francúzsky flautista Jean-Pierre Rampal

Pri učení hry na flaute je dôležitá správna technika, cieľavedomé cvičenie a dobrý hudobný sluch. Než prejdete k pokročilejším technikám, je nevyhnutné začať so základmi, ako je správne držanie tela, ovládanie dychu a umiestnenie prstov.

Pre rozvoj dobrej techniky a budovanie pevných základov je nevyhnutné pravidelné cvičenie s dobrým učiteľom. Vyžaduje si to síce čas a trpezlivosť, ale odmena v podobe zvládnutia hry na flaute stojí za vynaložené úsilie.

Flauta pochádza zo skupiny drevených dychových nástrojov, ktoré vydávajú zvuk vibráciou vzduchu v ich vnútri. Je to jeden z najstarších nástrojov na svete a jeho históriu možno datovať až do starovekých civilizácií, ako sú Egypt, Grécko a Čína.

Moderná flauta je priečny nástroj, čo znamená, že hudobník ju pri hre drží vo vodorovnej polohe. Má otvorenú trubicu so sériou otvorov pre prsty a náustok. Hudobník fúka do náustku a zakrývaním a odkrývaním otvorov pre prsty vytvára rôzne tóny. Existuje však mnoho typov flaut, a keď sa rozhodnete naučiť sa hrať na tento nástroj, úplne prvým krokom je rozhodnúť sa, ktorým typom flauty chcete začať. Nižšie sa budeme venovať rôznym typom flauty a ich použitiu.

Spoznajte rôzne typy flaut: Od priečnych po zobcové

Flauty sa skladajú z tenkej kovovej alebo drevenej trubice s otvormi po celej dĺžke. Keď hráč fúka do náustku flauty, vzduch smeruje cez ostrú hranu vytvára vibrácie, ktoré produkujú zvuk. Existuje mnoho rôznych typov flaut, z ktorých každá má svoje jedinečné vlastnosti a využitie.

Všeobecne sa flauty delia do dvoch kategórií, ktoré sú definované najmä podľa toho, ako hráč drží nástroj: flauty s bočným fúkaním a flauty s koncovým fúkaním - známe aj ako priečne a zobcové flauty.

Bočné fúkacie flauty (priečne)

Bočná (priečna) flauta sa drží vo vodorovnej polohe a hrá sa na ňu fúkaním vzduchu cez otvor (náustok) umiestnený na boku nástroja v blízkosti náustka. Hráč drží flautu oboma rukami, pričom ľavá ruka drží telo flauty v blízkosti otvorov a pravá ruka drží flautu v hornej časti. Náustok alebo otvor, ktorým hráč fúka vzduch, sa nachádza v blízkosti náustka na bočnej strane nástroja. Najbežnejšími typmi priečnych flaút sú západná koncertná flauta, altová flauta a pikola.

Niektoré z najbežnejších a najobľúbenejších typov priečnych fláut sú tieto:

 • Západná koncertná flauta:
 • Štandardná kovová alebo postriebrená flauta, ktorá sa drží vodorovne a má rozsah približne tri oktávy.
 • Pikola: Menšia a vyššie položená verzia koncertnej flauty, ktorá sa často používa v orchestrálnej hudbe
 • .
 • Altová flauta: Väčšia a nižšie položená verzia koncertnej flauty, zvyčajne vyrobená z postriebreného kovu a často používaná v orchestrálnej hudbe.
 • Basová flauta: Ešte väčšia a nižšie položená verzia koncertnej flauty, často používaná v orchestrálnej hudbe
 • .

Všetky tieto flauty sa považujú za moderné a vyvinuli sa z pôvodných priečnych flaút bez kľúča a bežne sa používajú v orchestroch a kapelách.

Koncové fúkacie flauty (zobcové)

Flauta s koncovým fúkaním sa drží vo zvislej polohe. Hráč drží flautu jednou rukou, zvyčajne pravou, a prsty umiestňuje na otvory pozdĺž tela flauty na zmenu výšky tónov. Náustky, do ktorých hráč fúka vzduch, sa nachádzajú na konci nástroja. Najbežnejšie typy flaút s koncovým fúkaním sú indiánske flauty, čínske xiao flauty a japonská flauta šakuhači. Tieto flauty sú častokrát vyrobené z dreva alebo bambusu a držia sa vertikálne. Zvyčajne majú obmedzenejší rozsah a inú kvalitu tónu ako pri flautách fúkaných zboku.

 • Pôvodná americká flauta: Tradičná drevená flauta používaná rôznymi pôvodnými obyvateľmi Severnej Ameriky.
 • Čínske xiao: Tradičná bambusová flauta používaná v čínskej hudbe.
 • Japonské šakuhači: Tradičná bambusová flauta používaná v japonskej hudbe.
 • Anasazská flauta: Tradičná drevená flauta, ktorú používali starí Pueblovia na americkom juhozápade.
 • Andská flauta: Tradičná bambusová flauta používaná v juhoamerickej hudbe.
 • Indické bansuri: Tradičná bambusová flauta používaná v indickej hudbe.
 • Irská flauta: Drevená flauta používaná v tradičnej írskej hudbe
 • .
 • Nigérijská flauta: Tradičná flauta z bambusu alebo dreva, ktorá sa používa v nigérijskej hudbe.
 • Arabská flauta nay: Tradičná trstinová flauta používaná v arabskej hudbe.
 • Perzská flauta ney: Tradičná trstinová flauta používaná v perzskej hudbe.

Väčšina týchto flaut má obmedzenejší rozsah a inú kvalitu tónu ako flauty s bočným fúkaním a často sa používajú v ľudovej a tradičnej hudbe.

Optimálny čas, kedy sa začať učiť hrať na flaute: tipy pre začiatočníkov

Keď ste sa rozhodli, aký typ flauty sa chcete naučiť, môžete si klásť otázku, kedy je najlepší vek alebo čas na učenie. Najlepší čas začať sa učiť hrať na flaute je vtedy, keď ste pripravení a motivovaní.

Začiatok v mladom veku môže mať svoje výhody, pretože deti majú tendenciu rýchlejšie si osvojiť nové zručnosti. Vďaka menším rukám deti ľahšie dosiahnu na otvory na flaute, pričom hra na hudobný nástroj môže výrazne podporiť rozvoj jemnej motoriky. Okrem toho môžu byť pri učení sa nových zručností mladší žiaci vnímavejší a môžu mať viac času venovať sa cvičeniu.

Nikdy však nie je neskoro, ak máte motiváciu a odhodlanie. Aj keď ste dospelí a nikdy predtým ste na žiadny nástroj nehrali, na flaute sa môžete sa naučiť hrať aj vy. Štúdie ukázali, že hra na hudobný nástroj môže mať pre dospelých mnohé výhody, napríklad znižuje stres, zlepšuje pamäť a celkové kognitívne funkcie.

Ako si nájsť ideálneho učiteľa hry na flaute: Tipy a triky pre začiatočníkov

Keď sa chcete naučiť hrať na flautu, kľúčom k úspešnému začiatku je dobrý učiteľ alebo korepetítor. Vždy je dobré opýtať sa priateľov a rodiny, či vo vašom okolí nepoznajú nejakého renomovaného učiteľa hry na flaute. Ak sa vám nepodarí nájsť učiteľa na základe odporúčania, môžete sa pozrieť na online zoznamy alebo učiteľov vyhľadajte na rôznych online vzdelávacích platformách.

Dôležité je nájsť učiteľa, ktorý je trpezlivý a dokáže prispôsobiť svoj štýl výučby vášmu preferovanému spôsobu učenia. Niektorím ľuďom sa učí lepšie prostredníctvom vizuálnych pomôcok, zatiaľ čo iní môžu uprednostňovať učenie prostredníctvom opakovania. Dobrý učiteľ bude schopný prispôsobiť svoje vyučovacie metódy tak, aby čo najlepšie vyhovovali vašim potrebám.

Tu je 10 otázok, ktoré môžete položiť potenciálnemu učiteľovi flauty:

 • Aké máte ako učiteľ hry na flaute skúsenosti a kvalifikáciu?
 • Akým spôsobom máte zostavené svoje hodiny?
 • Ako pomáhate študentom stanoviť si a dosiahnuť ciele pri hre na flaute?
 • Môžete mi uviesť príklad študenta, ktorého ste úspešne naučili hrať na flaute, a aké techniky ste použili, aby ste mu pomohli zlepšiť sa?
 • Ako prispôsobujete svoj štýl výučby rôznym štýlom učenia a úrovniam zručností?
 • Môžete mi povedať o vašom prístupe k výučbe hudobnej teórie a tréningu sluchu?
 • Vyhovuje vám vyučovanie študentov všetkých vekových kategórií a úrovní zručností?
 • Ako udržiavate motiváciu a angažovanosť študentov počas vyučovacieho procesu?
 • Kedy by ste ma mohli učiť?
 • Máte k dispozícii referencie alebo posudky od bývalých alebo súčasných študentov?

Položením týchto otázok získate lepšiu predstavu o kvalifikácii učiteľa, jeho štýle výučby a prístupe k pomoci študentom pri dosahovaní ich cieľov. Získate tiež predstavu o tom, ako sa učiteľ prispôsobuje rôznym štýlom učenia a úrovniam zručností a ako pomáha študentom udržať si motiváciu. Okrem toho sa dozviete, kedy je učiteľ dostupný, možnosti na vystúpenia, ktoré ponúkajú. V konečnom dôsledku je najdôležitejším aspektom pri hľadaní učiteľa fakt, že sa s ním cítite dobre a máte pocit úspechu, keď sa s ním učíte.

Ak si chcete nájsť osobné hodiny hry na flaute, učiteľov alebo lektorov v blízkosti vášho bydliska, môžete ich nájsť aj online - niektoré vzdelávacie platformy ponúkajú možnosť vyhľadávania ponúk podľa lokality, napríklad výučbu hry na flaute v Senci, kurzy hry na flaute v Martine, lektora flauty v Košiciach alebo učiteľa flauty v Bratislave.

Náklady na lekcie hry na flaute: Čo môžete očakávať

Cena výučby hry na flautu sa môže líšiť v závislosti od vašej lokality a učiteľa, ktorého si vyberiete. V priemere môžete očakávať, že za hodinovú lekciu zaplatíte od 25 do 75 eur. Niektorí učitelia môžu ponúkať aj balíčky za zvýhodnenú cenu. Okrem toho môžu niektorí učitelia ponúkať online lekcie alebo možnosti vzdelávania na diaľku, ktoré môžu byť cenovo dostupnejšie.

Dôležité je mať na pamäti, že cena lekcií by nemala byť jediným faktorom pri výbere učiteľa. Drahší učiteľ môže mať viac skúseností a lepšiu povesť a v konečnom dôsledku môže byť lepšou investíciou do vášho hudobného vzdelania. Zvážte svoje študijné ciele a to, ako rýchlo chcete napredovať - profesionálny flautista vám bude schopný pomôcť udržať stabilnú krivku učenia a pomôže vám dosiahnuť vaše ciele, ale na druhej strane bude aj drahší ako v prípade, kedy sa učíte ako samouk.

Výber správnej flauty: Sprievodca začiatočníka študentskými a profesionálnymi modelmi

Pri výbere flauty je vašou prvou úlohou rozhodnúť sa, na aký typ flauty sa chcete naučiť. je dôležité zvážiť úroveň vašich zručností a rozpočet. Študentské flauty sú skvelou voľbou pre začiatočníkov, pretože sú cenovo dostupné a odolné. Tieto flauty sú vyrobené z lacnejších materiálov, ako napr. nikel-striebro alebo plast a sú navrhnuté tak, aby vydržali opotrebovanie pri pravidelnom používaní.

Keď sa v hraní zlepšíte, možno budete zvažovať prechod na profesionálnejší model. Profesionálne flauty sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, ako je striebro alebo kov, a sú navrhnuté tak, aby vytvárali komplexnejší a diferencovanejší zvuk. Tieto flauty však môžu byť pomerne drahé, preto je dôležité pred nákupom zvážiť svoj rozpočet.

Pri kúpe flauty si položte niekoľko dôležitých otázok:

 • Aký typ flauty je to (pre študenta, stredne pokročilého, profesionála)?
 • Z akého materiálu je flauta vyrobená?
 • Aká je značka a model flauty?
 • Je flauta nová alebo použitá?
 • Dodáva sa flauta s puzdrom a čistiacim príslušenstvom?
 • Môže sa flauta pred kúpou otestovať alebo si na nej zahrať?
 • Sú s ňou nejaké problémy alebo bolo niečo na nej opravované?
 • Akým spôsobom sa dá vrátiť a vzťahuje sa na flautu záruka?

Zvládnutie základov: Prvé kroky, ktoré sa musíte naučiť pri hre na flaute

Prvá vec, ktorú sa musíte naučiť, je správne držanie a zostavenie flauty. Naučíte sa tiež vydávať zvuk fúkaním do flauty a pomocou prstov zakrývať a odkrývať otvory. To vám pomôže naučiť sa vydávať rôzne tóny a čítať noty. Je dôležité, aby ste si našli čas a precvičili si tieto základné zručnosti skôr, ako prejdete k pokročilejším technikám.

Naučíte sa tiež, ako pri hre na flaute správne dýchať, pretože správna dýchová technika je nevyhnutná na dosiahnutie čistého a konzistentného zvuku. Váš učiteľ vám poradí robiť jednoduché cvičenia, ktoré vám pomôžu rozvinúť techniku dýchania, ako napríklad fúkanie do slamky alebo fúkanie bublín do vody. Okrem toho by ste mali vždy trénovať so správnym držaním tela, pretože správne držanie tela uľahčuje hru a tiež znižuje riziko zranenia.

Akonáhle sa cítite pripravení začať hrať, postupujte podľa nasledujúcich krokov, aby ste našli správne držanie tela a techniku hry na priečnej, západnej koncertnej flaute:

 • Stojte vzpriamene s nohami na šírku ramien a rovnomerne rozloženou hmotnosťou.
 • Držte flautu ľavou rukou a uchopte jej telo v blízkosti klávesov. Flauta by mala byť mierne naklonená nahor.
 • Podržte vrchnú časť flauty pravou rukou, pričom palec umiestnite na zadnú časť flauty a prsty na prednú časť.
 • Držte lakte pri tele a ruky uvoľnené.
 • Otvor náustku, teda otvor, ktorým fúkate vzduch, umiestnite blízko úst. Flauta by mala byť rovnobežná s vašimi perami.
 • Držte hlavu a krk rovno a ramená uvoľnené.

Dôležité je byť trpezlivý a pravidelne cvičiť, aby ste zapracovali na správnom držaní tela a technike. Získanie citu môže trvať nejaký čas, ale dôsledným tréningom si zlepšíte svoje zručnosti pri hre na flaute. Ak si nie ste istí, či máte správne držanie tela alebo techniku, poraďte sa so svojim učiteľom alebo sledujte online výukové programy, aby ste sa dozvedeli viac o správnej technike a držaní tela. Zo začiatku sa môže zdať ťažké vycítiť, či stojíte a držíte flautu správne. Buďte ale trpezlivý a nebojte sa počas cvičenia priebežne upravovať svoj postoj, držanie tela a umiestnenie flauty. Nemusí sa vám to podariť hneď na prvý pokus, preto pokračujte v cvičení až pokým sa vám podarí flautu umiestniť a držať automaticky.

Správna starostlivosť o flautu: Ako udržať nástroj v najlepšom stave

Dobrá starostlivosť o flautu je nevyhnutná na to, aby bola v dobrom stave a vydávala čistý a stály zvuk. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa o svoju flautu dobre starali:

 • Po každom použití flautu vyčistite. Pomocou čistiacej tyčinky alebo malej kefky odstráňte z vnútra flauty všetky nečistoty alebo vlhkosť a na vyčistenie povrchu použite leštiacu handričku.
 • Uskladnite flautu na bezpečnom mieste. Ak flautu nepoužívate, uchovávajte ju v pevnom puzdre a nevystavujte ju extrémnym teplotám alebo vlhkosti.
 • Flautu nechajte pravidelne opravovať u odborníka. Odborník môže skontrolovať prípadné problémy a vykonať potrebné opravy alebo úpravy.
 • Používajte správny typ čistiacich prostriedkov. Používajte len čistiace prostriedky vyrobené špeciálne pre váš typ flauty a vyhýbajte sa používaniu drsných chemikálií alebo abrazívnych prostriedkov.

Prijatím týchto krokov môžete zabezpečiť, aby vaša flauta zostala v dobrom stave a vydávala čistý a konzistentný zvuk. Okrem toho vám môže pravidelná údržba a starostlivosť predĺžiť životnosť flauty a ochrániť vašu investíciu.

Všeobecne povedané, správna starostlivosť o flautu je nevyhnutná na zabezpečenie jej dobrého stavu, čistého a konzistentného zvuku a dlhej životnosti. Dodržiavaním týchto krokov a starostlivosťou o stav vášho nástroja si môžete zabezpečiť, aby ste sa z hry na flaute tešili ešte dlhé roky.

Záver: Tvrdá práca sa vyplatí

Na záver možno povedať, že učenie sa hrať na flaute môže byť zábavnou a obohacujou skúsenosťou, ale vyžaduje si čas a odhodlanie. Nájdením dobrého učiteľa, výberom správneho nástroja a dôsledného tréningu, môžete rozvíjať svoje zručnosti a užívať si krásnuj hudbu. Nezabudnite sa o svoju flautu starať a proces učenia si užívajte. Veselé učenie!