Aký vplyv má cudzí jazyk na náš život?

Aký vplyv má cudzí jazyk na náš život?

Published on: 11. 10. 2019 Author: Jaroslav K.

1. Znásobenie zdrojov prijímania informácii Pomocou znásobenia zdrojov informácii vieme rozvíjať našu osobnosť cielenejšie a rýchlejšie vo všetkých oblastiach nášho života a zároveň podľa našej potreby. Predstavme si, o koľko informácií môžeme získať viac pomocou cudzieho jazyka. Ročne vychádza na Slovensku približne 12 000 kníh. V Nemecku je to v priemere 80 000 kníh, v Amerike až 200 000 kníh.

2. Spoznanie iných kultúr Ak neovládame jazyk krajiny, ktorú sme navštívili, tak nás obohatí o pár pekných fotiek, zážitkov a z pozorovania odlišností medzi našou a navštívenou krajinou. Keď sa ale naučíme cudzí jazyk, tak sme schopní porozumieť ich kultúre a správaniu, čo nám umožní pozerať sa na svet nie len očami našej kultúry a spoločnosti, ale aj očami ich kultúry a spoločnosti. Preto sa aj hovorí: „Koľko rečí vieš, toľko krát si človekom.“

3. Nárast sebadôvery, otvorenosti a inteligencie. Naučením cudzieho jazyka narastá naše sebavedomie.

4. Rozšírenie kontaktov a zároveň pomoc nášmu okoliu: Na tejto zemi žije okolo 7 miliárd ľudí. Čím viac cudzích jazykov ovládame, tým viacnásobne stúpa možnosť vytvárania nových kontaktov a zaujímavých priateľstiev. Nehovoriac o tom, že koľkým ľuďom vieme pomôcť, či už pri učení cudzieho jazyka, hľadaní práci v zahraničí, vybavovaní dovolenky atď. A to najdôležitejšie je, že dokážeme cudzí jazyk naučiť svoje deti, ktoré ho tak nadobudnú s ľahkosťou.

5. Nárast voľnosti a istoty: Cudzím jazykom si vytvoríme viac pracovných možností, tak ako u nás, tak aj v zahraničí. Na Slovensku a Česku žije približne 15 miliónov obyvateľov. V nemecky hovoriacich krajinách je to okolo 100 miliónov obyvateľov. Čiže šanca získať zamestnanie sa zvýši o 85%. K tomu môžeme pripočítať nárast pracovných možností aj na Slovensku, keďže u nás pôsobí veľa zahraničných firiem. Samozrejme to vedie aj k lepšiemu finančnému ohodnoteniu práce. Ďalšou výhodou je nezávislosť a možnosť žiť v zahraničí alebo smerovať dokonca svoje podnikanie do zahraničia.

6. Podpora vitality nášho mozgu: Udržiavanie nášho mozgu v cviku a dobrej kondícii. Pán Prof. Dr. Manfred Spitzer uvádza, že ak by niekto mohol mať sklon k demencii, tak ju dostane o 5 rokov neskôr, pokiaľ ovláda čo i len jeden cudzí jazyk. Z toho vyplýva, že nezáleží na tom či študujeme alebo pracujeme a v akom sme veku. Učenie cudzieho jazyka je pre nás jeden z najdôležitejších nástrojov na skvalitnenie našej životnej úrovni.