1. Nebojte sa robiť chyby. Buďte sebavedomí. Druhí môžu opraviť vaše chyby len vtedy ak tie chyby počujú. Takže sa nebojte rozprávať a robiť chyby. Učíte sa, nikto nečaká , že budete perfektní.
2. Obklopte sa angličtinou. Skúste sa čo najčastejšie vyskytovať v prostredí, kde sa rozpráva anglicky, aby ste sa dokázali učiť aj pasívne. Ak nie ste zrovna v anglicky hovoriacej krajine, čítajte knihy, časopisy, počúvajte hudbu, podcasty, filmy a seriály atď. I keď sa samozrejme najlepší spôsob ako sa naučiť jazyk je vždy rozprávanie a ako sami viete, je to aj tá najťažšia časť znalosti jazyka.
3. Musíte trénovať každý deň. Inak to nejde. Musíte si vytvoriť študijný plán, rozhodnúť sa koľko hodín týždenne chcete svojmu cieľu obetovať a potom sa ho držať. A áno aj v tie dni, kde sa vám nechce, obzvlášť v tie dni. Ak máte problém s pevnou vôľou a chcete sa dozvedieť viac o tom ako si ľudia formujú dobre či zle návyky, prečítajte si skvelú knižku Atomic habits od Jamesa Cleara a možno zistite, že to že ste nikdy nedodržali vianočné predsavzatia, nebola otázka pevnej vôle:)))
4. Zistite čo u vás funguje. Každý sme iný. Každý sa učí inak. Zamyslite sa, aké metódy učenia boli v minulosti úspešne a držte sa ich. Niekto sa učí cez memorovanie, iný cez rozprávanie ci počúvanie, ďalší zas formou opakovania či iných metód. Nájdite si tú vašu metódu, ktorá vám najviac vyhovuje, či už je to osamote alebo v skupine.
5. Neprekladajte si v hlave slovenské vety do angličtiny. Rozmýšľajte po anglicky, nech sa naučíte rozprávať plynulo. Ja viem, že to nie je ľahké, ale pre mňa za mňa, rozprávajte sa aj sami so sebou…ale radšej len vtedy keď budete osamote, lebo si vás ľudia pomýlia s Matovičom:) ))
6. Píšte si denník. Začnite kľudne jednou vetou denne, na to si nebudete môcť nájsť výhovorku, že nemáte čas. Vytvorte si najskôr návyk a ani sa nenazdáte a začnete písať viac. Čo ste zažili, čo vás potešilo či nahnevalo, hocičo. Neuchádzate sa o Pulitzerovu cenu, učíte sa rozmýšľať po anglicky :)))
7. Ak nie ste zatiaľ spokojní s výsledkami, nie je to tým že ste zlí v jazykoch ( slovensky ste sa boli schopní naučiť ) Je to skôr tým, že ste si zatiaľ nenašli tú správnu formu výučby, ktorá by plne vyhovovala vašej osobnosti a vašim schopnostiam.
8. Nestačí sa len učiť anglické slová, aj papagája naučíte pár slov, to ale neznamená, že vie hovoriť po anglicky. Musíte chápať ako daný jazyk funguje, musíte chápať gramatiku, spôsob akým sa tvoria vety. Vidím tu veľa ľudí písať, že chcem sa naučiť plynule po anglicky, ale nechcem sa učiť gramatiku. Predtým ako začnete hrať šach a stanete sa šachovým veľmajstrom sa na začiatku budete musieť naučiť ako sa s ktorou figúrkou ťahá. Bez toho sa nikam nepohnete.
9. Zožeňte si hlavne kvalifikovaného učiteľa. Niekoho kto vás bude ucíť správne!!!
10. A pamätajte, pokiaľ ste do toho dali úplne všetko, tak už ste uspeli:)))
Are you looking for anglický jazyk tutoring? Find the right anglický jazyk tutor for online or in-person tutoring near you.
We access the information stored on your device for this website to function properly. This includes, for example, cookies or local browser cache. We use this to store the data necessary for the functioning of the website, data used for analytical purposes, or data stored by third parties.
If this information is essential for the operation of this website, we store it automatically. For everything else, we need your consent, which you can choose to give below. Your consent is valid for 12 months. Should you refuse, we will ask you for consent again in 6 months, but you are free to change your mind at any time. For more information, please see our GDPR and Terms of Use.