5 tipov na zoznamovacie aktivity, takzvané “icebreakery”

Prelomiť ľady je najdôležitejší krok najmä pri skupinovej výučbe. Nič o sebe nevedieť, cítiť sa navzájom úplne cudzí a napriek tomu mať odvahu opýtať sa na to, čomu nerozumiete či odpovedať pred všetkými na otázky učiteľa nie je príjemné. Preto sa najprv zahrajte a učenie vám pôjde omnoho ľahšie.

 

  • Prezraďte niečo o sebe

Môžete začať úplne jednoducho. Vezmite si loptičku a náhodne si ju medzi sebou hádžte. Každý, kto ju chytí nech prezradí svoju zaujímavú záľubu, obľúbené jedlo či vtipnú príhodu, ktorá to celé oživí. Najlepšie je ak vyučujúci začne, aby ostatní dostali príklad a pochopili, čo sa od nich očakáva.

 

  • Dátum narodenia

V miestnosti majú na chvíľu všetci zákaz rozprávať. Dajte zúčastneným minútku až dve, aby sa skúsili intuitívne zoradiť vedľa seba podľa toho, ako nasledujú ich dátumy narodenia v roku. Od 1.1. až po 31.12. Po uplynutí času ich vyzvite, aby jeden po druhom prezradili, kedy sa narodili. Hrať môžu aj dve skupinky proti sebe. Zvíťazí tá, ktorá zoradila správne viacero členov.

 

  • Pravda alebo lož?

Táto hra môže mať niekoľko foriem. Pri jednej z nich povie začínajúci hráč vetu o sebe, ktorá nemusí byť pravdivá. Ostatní hlasujú, či danej informácii veria alebo nie. Zúčastnení o sebe zistia nové informácie a hru môžu vyšperkovať aj o body. Kto sa najviackrát trafí do pravdivosti vety, vyhráva.

 

  • Hádaj, kto to je

Táto hra vyžaduje prípravu od prednášajúceho. Účastníkom vopred zašle elektronickú anketu s niekoľkými otázkami, ako napríklad:

  • Aké domáce zvieratko máš?
  • Čo rád raňajkuješ?
  • Ktorú krajinu by si chcel navštíviť?

Otázky môžete samozrejme obmieňať. Prednášajúci potom výsledky prezentuje slovne alebo v pripravenej prezentácii a ostatní sa pokúšajú uhádnuť, komu patria dané odpovede.

 

  • Predstav svojho kamoša

Po predchádzajúcich aktivitách si dajte ešte jednu na záver. Môže slúžiť ako rekapitulácia toho, čo ste si o ostatných zapamätali. Náhodne sa rozdeľte do dvojíc a pred ostatnými skúste opísať jeden druhého. Ak ste povedali všetko, čo ste si zapamätali, informácie môžu voľne dopĺňať aj ďalší účastníci.

Prečítajte si aj ďalšie články na našom blogu:

Späť na zoznam článkov