Nemčina na Netflixe: Ultimate Guide

Nemčina na Netflixe: Ultimate Guide

Publikované: 7. 4. 2021 Autor: Filip S.

Ak už sa v nemčine pohybujete pribiližne na úrovni B1 a baví Vás pozerať seriály, je načase popozerať sa po produkcii pre rodených hovoriacich. Možností je niekoľko. Môžete pohľadať v mediatékach televízií, čo však býva často geograficky blokované a je dodatočne potrebná VPN služba. Ďalšou možnosťou sú streamovacie platformy, kde si môžete pozrieť buď nadabované seriály, alebo originálnu tvorbu. Jedna aj druhá možnosť má svoje pre a proti. Pri dabingu máte slobodu výberu skutočne veľkú a seriály sú častokrát zreteľnejšie a spisovnejšie nahovorené. Avšak, dostupné titulky málokedy sedia s hovoreným slovom (sú v nich použité iné formulácie) a možno aj vy patríte medzi tých, ktorí pozerajú seriály najradšej v origináli. V tomto prípade máte takmer vždy zaručené, že titulky sedia, a môžete počúvať a čítať zároveň. Aj keď je ponuka v nemčine natočených seriálov na Slovensku užšia, stále je si z čoho vybrať. Prinášam vám preto môj osobný rebríček nemeckých seriálov, ktoré sú v čase písania článku dostupné na slovenskom Netflixe aj s titulkami.

#20 Ein perfektes Verbrechen

Na poslednej priečke sa umiestnil niekoľkodielny dokument o vražde politika počas procesu zjednocovania Nemecka. Nachádza sa tu čisto kvôli mojim osobným preferenciám - neobľubujem totiž historické dokumenty a bohužiaľ ani tento seriál môj názor nezmenil.

#19 Das Hausboot

Dokument sledujúci prerábku lode (alebo skôr vraku), ktorú si kúpili dvaja kamaráti - spevák a marketér. Nejde o klasický formát, v ktorom divák sleduje premenu "z ničoho na niečo", skôr tu môžeme sledovať hobby dvoch kutilov, ktorí chcú vytvoriť výnimočné miesto na hudobné sústredenia. Popri množstve technických detailov máme možnosť nahliadnuť aj na vzťah dvojice, ako aj celého tímu podieľajúceho sa na tejto neľahkej rekonštrukcii.

#18 Parfum

Pochmúrna krimi séria o vražde speváčky, s ktorou má do činenia tajomný výrobca parfémov. Príbeh sleduje vyšetrovanie jej smrti v okruhu blízkych osôb a je poprepletaný zábleskami z ich spoločnej minulosti, čo niekedy dodáva tomuto seriálu mierny retro nádych.

#17 ÜberWeihnachten

Nenáročná komédia o neúspešnom spevákovi, ktorý prišiel krátko po rozchode stráviť Vianoce s rodinou na dedine. Situáciu však skomplikuje fakt, že s jeho bývalou priateľkou sa dal dokopy jeho brat, čo sa náš hrdina dozvedá takpovediac za štedrovečerným stolom. Aj keď táto komédia miestami až príliš zaváňa Amerikou, prostredie, v ktorom sa natáčalo, je veľmi pekné a ak potrebujete v čase Vianoc vypnúť, nič týmto titulom nepokazíte.

#16 Wetten, das war’s…?

Známy moderátor Frank Elstner sa pri víne zhovára so známymi osobnosťami z prostredia nemeckého šoubiznisu. Vystriedali sa pri ňom hostia ako moderátori Joko a Klaas, speváčka Lena, spisovateľka Charlotte Roche a herec Daniel Brühl. Aj keď ide o príjemné rozhovory, lepšie by som si Wetten, das war’s…? vedel predstaviť vo formáte podcastu.

#15 Skylines

Snímka o tom, ako amatérsky DJ postupne preniká do sveta hudobnej produkcie, na úkor čoho musí robiť ústupky v osobnom živote. Ak sa zaujímate o svet rapu, táto vo Frankfurte natočená snímka vám môže sadnúť. Pre mňa bol však tento seriál málo dynamický.

#14 Sing On! Germany

V tejto nemeckej verzii populárnej súťaže sú účastníci vo viacerých vyraďovacích kolách posudzovaní na základe toho, do akej miery sa ich verzia vybranej piesne zhoduje s originálom, čo zhodnotí umelá inteligencia. Každá časť je tematicky ladená, ako napríklad "love songs", "hot summer", párty alebo filmové hity. Aj keď táto séria nespadá do môjho preferovaného žánru, vďaka spracovaniu a osobnosti moderátorky Paliny Rojinski bol pre mňa celkom príjemným diváckym zážitkom.

#13 Zeit der Geheimnisse

Trojdielna miniséria natočená na pobreží Severného mora o tom, ako sa na Vianoce stretnú po dlhom čase tri generácie žien jednej rodiny. Postupne sa dostávajú na povrch tajomstvá každej z nich a aj takýmto spôsobom opäť nachádzajú cestu k sebe. Po jazykovej stránke je tento seriál celkom prístupný, mierne mätúco však môžu pôsobiť pravidelne sa prelínajúce časové línie, odohrávajúce sa na tom istom mieste.

#12 Wir sind die Welle

Aj keď tematikou sú si celkom podobné, nezamieňajte si túto sériu s filmom "Die Welle" (Náš vodca). Ide o príbeh gymnazistky, ktorá vďaka príchodu nového spolužiaka zmení svoj pohľad na život a spolu so skupinou rovesníkov sa začnú venovať občianskemu aktivizmu. Ten sa jej ale postupne vymkne z rúk. "Wir sind die Welle" bola trochu plytkejšia, ako som očakával, a preto jej patrí dvanásta priečka.

#11 Wer kann, der kann!

Kuchárska súťaž, v ktorej sa hobby pekári snažia napodobniť pomerne náročné kúsky - zvyčajne má však výsledok od predlohy ďaleko. Vystriedajú sa tu rôzne akcenty aj talenty, vďaka čomu je sledovanie zaujímavejšie. Táto nemecká verzia formátu "Nailed It!" bola asi najlepším nie na deji založeným seriálom, ktorý na slovenskom Netflixe máme.

#10 Tribes of Europa

Postapokalyptická teen séria o tom, ako sa v roku 2070 rozdrobené európske kmene snažia získať nadvládu nad Európou. Popri nemčine tu postavy hovoria aj po anglicky a medzi hlavnými postavami nájdete aj speváka Emilia Sakraya.

#9 Charité

Charité rozpráva príbehy známej berlínskej nemocnice v rôznych časových úsekoch. Na Slovensku je v súčasnosti dostupné “Charité”, ktoré je zasadené do 19. storočia a “Charité at War” zo štyridsiatych rokov. Tvorcovia sa tu hrajú s témami ako vnímanie práv žien, detí s postihnutím, homosexuality ako aj medicínskych pokrokov a prestíže. Nedajte sa odradiť hojnou medicínskou terminológiou, po dejovej stránke má seriál určite čo ponúknuť.

#8 Criminal Deutschland

Veľmi zaujímavé poňatie kriminálky v anglickej, nemeckej, francúzskej a španielskej verzii, každá krajina má vlastné postavy a príbehy. Jedna epizóda sleduje vypočúvanie a usvedčenie podozrivých, pričom neopúšťame priestor vypočúvacej sály. Jediným podporným materiálom sú fotografie z miesta činu, na ktoré sa divák nevracia ani prostredníctvom flashbacks. Z tohto dôvodu odporúčam seriál študentom od úrovne B2, nakoľko je celý dej založený na dialógoch z vypočúvania.

#7 Barbaren

Aj keď táto séria pôsobí navonok brutálne, nie je tomu tak. Barbaren je príbehom germánskych kmeňov, ktoré kvôli provokácii troch súrodencov rozpútali boj proti rímskej nadvláde. Zaujímavým tento seriál robia aj časti hovorené v latinčine a napriek tomu, že neobľubujem historické seriály, tento som pozrel veľmi rýchlo.

#6 Oktoberfest: Beer and Blood

Aj keď som sa na tento seriál kvôli názvu aj námetu pozeral skepticky, veľmi milo ma prekvapil. Dej sa odohráva začiatkom minulého storočia a sleduje norimberského pivára, ktorý má víziu urobiť z Oktoberfestu veľkú udalosť. Popri jeho neľahkom presadení sa v mníchovskej spoločnosti môžeme vnímať aj osudy ďalších postáv, ktoré si rýchlo obľúbite. Keďže mnohí herci rozprávajú bavorským dialektom, nemecké titulky tu padnú vhod.

#5 Dogs of Berlin

Trochu temná kriminálka, sledujúca vyšetrovanie vraždy známeho futbalistu tureckého pôvodu deň pred zápasom. Hlavný vyšetrovateľ má sám nevyriadené účty u berlínskej mafie a kvôli svojej radikálnej minulosti musí viesť vyšetrovanie s tureckým kolegom, z čoho nie sú obaja veľmi nadšení. Sledovať tu môžeme široké spektrum postáv - od neonacistov, vyššej strednej triedy, cez slobodnú mamičku na sociálnych dávkach, až po dobre situovaných členov tureckej mafie.

#4 How to Sell Drugs Online (Fast)

Nedajte sa zmiasť anglickým názvom, ide o pomerne populárny a úspešný nemecký comedy seriál. Ako názov napovedá, jedná sa o príbeh dvoch nerdy spolužiakov, ktorí sa po niekoľkých neúspešných projektoch rozhodli predávať drogy cez internet, otcovi policajtovi pod nosom. Celé je to však podané s humorom a vďaka svojej obľúbenosti u divákov sa chystá aj ďalšia séria.

#3 Das letzte Wort

Podarená tragikomédia o tom, ako sa čerstvo ovdovená matka rozhodne po smrti svojho manžela stať pohrebnou rečníčkou. Jej nekonvenčné metódy si musia postupne nájsť pochopenie u majiteľa pohrebníctva, spolupráca s ktorým zmení život celej rodine.

#2 Biohackers

Študentka biochémie sa dostane do okruhu uznávanej profesorky, aby mohla pracovať na jej projektoch. Nie je tu len kvôli naplneniu si svojich akademických ambícií, svojim konaním chce zistiť viac o svojom pôvode a tajomstve, ktoré pred ňou rodina ukrývala. Aj keď je tu veľa vecí nedomyslených, veľmi pekne je tu vykreslený vysokoškolský život v nemeckom Freiburgu. Ja som túto šesťdielnu sériu zhltol na jeden raz :)

#1 Dark

Možno to znie trochu klišé, že prvé miesto u mňa patrí najpopulárnejšiemu nemeckému seriálu z produkcie Netflixu, ale Dark sa tu dostal zaslúžene. Mierne dystopická mystery séria o tom, ako v malom mestečku začnú miznúť deti, pričom nie je dôležité položiť si otázku, kam zmizli, ale kedy. Aj keď posledná séria mala v sebe na môj vkus priveľa sci-fi, Dark je jedným zo seriálov, ktorý odporúčam aj priateľom, ktorí po nemecky nehovoria. Vzhľadom na komplexnosť príbehu odporúčam tento seriál študentom od úrovne B2.


Poznámka:

Seriály sú zoradené na základe mojich osobných preferencií. Pokojne sa môže stať, že aj mnou nižšie hodnotené tituly sa vám budú páčiť a naopak. Aby sa vám všetky vyššie uvedené tituly aj zobrazili, uistite sa, že máte jazyk profilu nastavený na nemčinu. Pre zobrazenie kompletnej ponuky zadajte "Deutschsprachige Serien".

Viel Spaß beim Anschauen!