Nepoznám nikoho, s kým by som sa mohol/a zhovárať v cudzom jazyku... Hanbím sa... Nemám dostatočnú slovnú zásobu... Nechcem robiť chyby... To je len niekoľko problémov, s ktorými sa stretávajú ľudia, ktorí sa učia nejaký cudzí jazyk. Je možné nejak si pomôcť aj doma? Áno, je. Naozaj je možné pracovať na svojich konverzačných schopnostiach aj doma.
1. Počúvaj
Podcasty, hudba, audioknihy... Je si z čoho vyberať. Skôr, ako človek začne rozprávať v cudzom jazyku, mal by veľa počúvať. Musí však ísť o počúvanie, pri ktorom naozaj vnímate, nie takzvané "jedným uchom dnu a druhým von". Pointou je nasávať jazyk, všímať si aj gramatiku a použitie rôznych slov.
2. Čítanie
Čítanie súvisí s prvým bodom. Ideálne je si niečo vypočuť a potom skúsiť rodeného hovoriaceho napodobniť, tzn. povedať to, čo povedal a skúsiť trénovať aj prízvuk. V prípade dialógu je výbornou voľbou predstaviť si samého seba ako jedného z osôb, ktoré sú súčasťou dialógu. Môže ísť napr. o video na YouTube, kde sa zhovárajú dve osoby. Vypočujete si, čo hovoria (po kúskoch) a potom si scénu pustíte znova. Tentokrát bude jedna osoba rozprávať a vy jej budete odpovedať (môžete si vypnúť zvuk videa, aby ste nepočuli osobu, ktorá hovorí vašu časť dialógu).
Hľadáš doučovanie predmetu anglický jazyk? Nájdi si správneho doučovateľa predmetu anglický jazyk pre doučovanie online alebo osobne v tvojom okolí.
Pre správne fungovanie stránky pristupujeme k informáciám uloženým v tvojom zariadení. Ide napríklad o cookies alebo lokálnu pamäť prehliadača. Ukladáme tam dáta potrebné pre fungovanie stránky, údaje využívané na analytické účely alebo údaje ukladané tretími stranami.
Ak sú tieto informácie nevyhnutné pre chod stránky, ukladáme ich hneď automaticky. Na všetky ostatné potrebujeme súhlas, ktorý môžeš udeliť nižšie. Tvoj súhlas si uchováme 12 mesiacov, pri odmietnutí sa ťa na súhlas opäť opýtame po 6 mesiacoch, svoje rozhodnutie však môžeš zmeniť kedykoľvek. Bližšie informácie nájdeš na stránke ochrany osobných údajov a vo všeobecných podmienkach používania.